عمومی

مسئولان آمار دقیقی از کمبودهای دارویی ندارند

به گزارش جهان صنعت نیوز، حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی از کمبود و نبود برخی اقلام دارویی در کشور انتقاد کرد و گفت: متاسفانه مسئولان مربوطه آمار دقیقی از کمبودهای دارویی ندارند و مطرح شد که به طور مداوم با کمبودهایی حتی در زمینه داروهای معمولی مواجه هستیم.

وی با اشاره به طرح دارویار، افزود: هر چند قیمت دارو بر اساس مصوبه مجلس و با اجرای طرح دارویار نباید نسبت به شهریور ۱۴۰۰ افزایش می یافت اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و قیمت بسیاری از داروها به ویژه داروهای بیماران دیابتی، قلبی و عروقی و اعصاب و روان افزایش یافت و اجرای طرح دارویار هم تاثیر چندانی در کاهش قیمت ها نداشت و پرداختی از جیب بیماران به شدت افزایش یافته است.

سال آینده در بحث دارو و تجهیزات پزشکی با مشکل مواجه می شویم

نماینده مردم زاهدان در مجلس یازدهم ادامه داد: مردم با توجه به افزایش قیمت ها برای تهیه داروهایی که تحت پوشش طرح دارویار قرار گرفتند هم با مشکل مواجه هستند و در بازدید اخیری که از تعدادی از داروخانه ها داشتیم تاکید شد که برخی بیماران به علت عدم توان پرداخت پول تمامی داروها از خرید بخشی از داروها صرف نظر می کنند در حالی که عدم مصرف کامل داروها سلامت آنها را در معرض خطر قرار می دهد.

شهریاری با تاکید بر اینکه دارو کالایی استراتژیک است و باید در مورد آن با حساسیت برخورد کرد، گفت: منابع مالی پیش‌بینی شده توسط دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ برای دارو به هیچ وجه جوابگو و کافی نیست و در سال آینده در بحث دارو و تجهیزات پزشکی با مشکل مواجه خواهیم شد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: کمیسیون بهداشت و درمان به طور مداوم مساله کمبود و قیمت دارو را از مسیرهای مختلف پیگیری کرده اما متاسفانه مشکلات همچنان پابرجا است البته پیگیری هایمان را ادامه خواهیم داد تا مردم برای تامین هزینه های دارو و درمان و مواد مصرفی با مشکل مواجه نشوند.

منبع: خانه ملت


شناسه : 340863
لینک کوتاه : https://jsnews.ir/?p=340863

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا