سرخط خبرها
  • ۱۲:۰۲ | جمعه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۷
  • دیدگاه غیر فعال شده است
شناسه مطلب: 12494

کره شمالی از احتمال لغو مذاکرات هسته‌ای خبر دادیکی از مقامات ارشد کره‌شمالی اعلام کرد: «پیونگ‌یانگ در حال بررسی توقف مذاکرات هسته‌ای با آمریکا است و رهبر کره‌شمالی ممکن است درباره تعطیلی کنونی آزمایش‌های موشکی تجدید نظر کند.»

جهان صنعت نیوز| پس از شکست مذاکرات هسته‌ای کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی و دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، خبرگزاری تاس گزارش کرد، نماینده ارشد کره‌شمالی در زمینه هسته‌ای گفت: رهبری کره‌شمالی در حال بررسی توقف مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای است.

این خبرگزاری امروز به نقل از «چوئه سون هوی» معاون وزیر خارجه کره‌شمالی نوشت: ما به هیچ عنوان قصدی برای برآورده کردن خواسته‌های آمریکا که در نشست هانوی مطرح شد، نداریم و تمایلی هم به شرکت در مذاکراتی این‌چنینی نداریم.

این مقام کره‌شمالی در نشستی خبری ادامه داد: قرار است کیم به زودی اعلامیه رسمی‌ای را درباره موضعش در خصوص مذاکرات با آمریکا و دیگر اقدامات کره شمالی صادر کند.

چوئه همچنین اعلام کرد: واشنگتن در نشست هانوی فرصتی طلایی را از دست داد. وی همچنین هشدار داد، کیم ممکن است درباره توقف موقت پرتاب موشک‌های هسته‌ای تجدید نظر کند.

این اظهارات اما خلاف بیانات یکی از مذاکره‌کنندگان طرف آمریکایی است که با وجود شکست مذاکرات دو طرف در دومین دیدار سران آمریکا و کره‌شمالی، این هفته در این باره ابراز خوش‌بینی کرده بود.

چوئه پس از مذاکرات هانوی اعلام کرد: ممکن است کیم پس از مواجه شدن با عدم پذیرش لغو برخی تحریم‌ها از سوی آمریکا در ازای تخریب تاسیسات هسته‌ای اصلی کره‌شمالی، تعهد خود را به پیگیری روند دست‌یابی به توافقی با آمریکا کنار بگذارد.

لی کچیانگ، نخست‌وزیر چین نیز در یک نشست خبری سالانه خواستار صبر و گفت‌وگو میان آمریکا و کره‌شمالی شد. این مقام چینی گفت: مساله شبه‌جزیره کره می‌تواند پیچیده و دیرینه تلقی شود و در عین حال می‌تواند یک‌شبه حل شود.

ایسنا