سرخط خبرها
  • ۲۳:۳۹ | دوشنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۷
  • دیدگاه غیر فعال شده است
شناسه مطلب: 12405

عرضه لاک پشت و سمندر لرستانی در نوروز جرم استفرمانده یگان حفاظت محیط زیست همدان بابیان اینکه خرید و فروش مار آبی، لاک پشت و سمندر لرستانی جرم است، گفت: مجوزی برای خرید و فروش جانورانی که خطر انقراض آن‌ها وجود دارد صادر نمی شود.

جهان صنعت نیوز| جواد نوری اظهر فرمانده یگان حفاظت محیط زیست همدان بیان کرد: متأسفانه در ایام قبل از سال نو، مارهای آبی، سمندر لرستانی و لاک‌پشت‌ها در میادین تره‌بار برای فروش عرضه می‌شوند که به فروشندگان این گونه‌ها اعلام می‌کنیم این کار جرم است و اگر از دست هر فردی سمندر لرستانی، لاک پشت و مار آبی بگیریم، کار او جرم تلقی می‌شود و عواقب قانونی در پی خواهد داشت.

نوری اظهر بیان کرد: مجوزی برای خرید و فروش جانورانی که خطر انقراض آن‌ها را تهدید می‌کند صادر نمی‌شود و عرضه مار آبی، لاک پشت و سمندر لرستانی در ایام نوروز نیز غیرقانونی است.

وی خاطرنشان کرد: گرفتن حیات‌وحش از زیستگاه طبیعی و انتقال به بازارهای خرید موجب می‌شود که گونه در محل اصلی به تدریج با کاهش جمعیت و خطر انقراض روبرو شود و با توجه به اینکه نگهداری حیات‌وحش مستلزم صرف هزینه و وقت زیاد است بعد از مدتی (به شرط زنده ماندن) توسط خریداران در طبیعتی غیر از زیستگاه اصلی رها شده که این امر هم از نظر شرعی و اخلاقی صحیح نیست و هم اینکه آن گونه می‌تواند در مکان جدید به آفت و گونه مهاجم تبدیل شود که این عمل محیط زیست و حیات وحش زیستگاه جدید را به مخاطره خواهد انداخت.

وی اضافه کرد: بر اساس ماده ۱۰ قانون شکار و صید حمل، عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی زنده یا کشته و اجزای آنها جرم محسوب شده و مرتکبین اعمال فوق مشمول پرداخت جزای نقدی از مبلغ ۳ تا ۱۵ میلیون ریال و حبس از یک ماه تا ۶ ماه هستند.

مهر