به گزارش جهان صنعت نیوز:  علی اصغر مونسان روز دوشنبه در جریان سفر به قزوین در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ۲ هزار پروژه گردشگری در کشور در حال اجرا است، اظهار داشت: ارزش این طرح ها به ۱۳۷ هزار میلیارد تومان می رسد.

وی با بیان اینکه ایران قبل از کرونا در سال ۲۰۱۹ به عنوان دومین کشور  دارای بالاترین رشد در گردشگری دنیا انتخاب شد، اظهار داشت: تا پیش از شیوع کرونا رشد بسیار خوبی در حوزه گردشگری داشتیم و آمار ورود گردشگران به بالای هشت میلیون نفر افزایش یافت که در سالهای قبل از آن حدود ۴.۵ میلیون نفر بود و امیدواریم با مهار کووید ۱۹ و در دوران پساکرونا بار دیگر شاهد رونق گردشگری کشور باشیم.

مونسان همچنین گفت: به زودی ۳۲۰ پروژه میراث فرهنگی که با اعتبارات دولتی و مشارکت مردمی احیا شده اند نیز در مراسمی با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه طرح جامع گردشگری کشور در دولت پس از مدت ها مطالعه و بررسی تصویب شد و براساس آن احکام قابل توجهی به دستگاه های مختلف ابلاغ شد،افزود: انتخاب محورهای جدید گردشگری در غرب و جنوب کشور نیز با هدف توزیع متوازن سفر و گردشگری مورد توجه قرار گرفته است.

وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی همچنین گفت؛ در حوزه صنایع دستی نیز رشد بسیار خوبی داشته ایم و تلاش می شود تا آمار ۶۰۰ میلیون دلار صادرات صنایع دستی به بالای یک میلیون دلار و در ادامه به ۲ میلیون دلار در سال افزایش یابد. 

وی اظهار داشت: طرح تجاری سازی صنایع دستی مبتنی بر سلیقه بازار و مشتریان نیز با قوت در حال اجراست.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امروز همچنین از پروژه مرمت امامزاده حسین (ع) قزوین بازدید کرد.

دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین، شرکت در آئین رونمایی از دندان نئاندرتال از یافته های هیات باستان شناسی ایران و فرانسه در غار قلعه کرد آوج از برنامه های سفر ۲ روزه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به قزوین است.

نشست با فعالان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین و حضور در مراسم بازگشایی و افتتاح یک طرح گردشگری از دیگر برنامه های سفر مونسان به این استان به شمار می رود.