سيدمجيد سقائيان *

 شادروان مهندس معین‌الدینی را می‌توان به عنوان یکی از چهره‌های موثر در حوزه معادن کشور دانست. وی که دانش‌آموخته مهندسی معدن از دانشگاه شهید باهنر کرمان بود، از سال 1368 در معدن سنگ‌آهن گل‌گهر مشغول به کار شد و ضمن همکاری با کارشناسان و مشاوران خارجی و آشنایی با روش‌های نوین معدنکاری و کاربرد نرم‌افزارهای تخصصی معدن در سال 1375 شرکت مهندسین مشاور کوشا معدن را پایه‌گذاری کرد. در واقع ایشان با این اقدام خیلی زود توانست جای خالی شرکت‌های مشاور خارجی را در این بخش پر کند.

در واقع طی 26 سال گذشته، این شرکت با مدیریت ایشان توانسته است طیف وسیعی از خدمات مهندسی معدن از اکتشاف، طراحی و نظارت گرفته تا فرآوری مواد معدنی و بهره‌برداری را به بسیاری از معادن کشور ارائه کند و خلا‌های این حوزه را به نحو چشمگیری مرتفع کند. مرحوم معین‌الدینی همچنین توانست علاوه بر گستره داخلی،  به عنوان یکی از مشاورین توانمند ایرانی پا به عرصه‌های خارجی نیز بگذارد و در زمینه سایر فلزات همچون سرب و روی و مس نیز خدمات ارزشمندی را ارائه کند. مهندس معین‌الدینی همچنین با به‌کار‌گیری بیش از 200 نفر کارشناس متخصص در رشته‌های زمین‌شناسی، معدن، فرآوری و سایر رشته‌های مرتبط موفق شد علاوه بر ارائه خدمات ماندگار، تعداد زیادی کارشناس و متخصص به جامعه معدنی کشور اضافه کند.

سرانجام وی به دنبال یک دوره بیماری در روز دوم مرداد سال 1401 دعوت حق را لبیک گفت و به دیدار حق شتافت‌. هرچند زندگی شادروان مهندس حمیدضا معین‌الدینی طولانی نبود اما خدمات وی از حافظه جامعه معدنی کشور پاک نخواهد شد و او به عنوان یک متخصص متعهد، اخلاق‌مدار و  سخت‌کوش در خاطره‌ها خواهد ماند.

قائم‌مقام فناوری شركت مهندسی فكور صنعت تهران