به گزارش جهان صنعت نیوز: لازم به ذکر است، کامیونت ٨تنی شیلر به جهت خدمات حمل‌و‌نقل بین شهری طراحی و تولید آن در بهمن‌دیزل انجام شده است. نزدیک به ۶٠ درصد از این کامیونت داخلی‌سازی شده که امور طراحی و ساخت با انجام تست‌های تولید و مجوز‌های ساخت داخل آن کاملا دریافت شده است. گفتنی است کامیونت شیلر ٨ تن با کاربری آتش‌نشانی حمل زباله، فلزی، تانکر آب و جرثقیل بالابر در کشور قابل استفاده است. موتوراین خودرو ١۵۵ اسب بخار، یورو ۵ و گیربکس شش‌سرعته و نوع سوخت آن گازوییل است و در آینده کابین خواب در این خودرو تعبیه می‌شود. در پروژه ارتقای این کامیونت با نصب ایربک و ریموت کنترل، موتور ١۴١ اسب بخار، یورو۵EVF و گیربکس جدید شش‌سرعته سبب تامین نیازهای داخلی کشور در کامیونت باری، آتش‌نشانی، حمل زباله، تانکر آب و بالابر می‌شود و با ساخت این خودرو در سال ١۴٠٠ که ۶٠ درصد داخلی‌سازی شده و برنامه ارتقا به ٧٠ درصد را دارد.

همچنین پگاسوس یک مینی‌بوس ١+١٨ نفره است که با ظرفیت‌های ٢٣ نفر نیز در آینده عرضه می‌گردد. موتور این مینی‌بوس با حجم سه لیتر و ١۶١ اسب‌بخار است و نسل بعدی مینی‌بوس شیلر است. گیربکس این مینی‌بوس شش‌سرعته و تریم داخل آن در داخل کشور به روزشده و نزدیک به ۵٠ درصد آن داخلی‌سازی شده است.

در این رابطه علیرضا رزم‌حسینی وزیر صمت در حاشیه بازدید از گروه بهمن‌دیزل و رونمایی از کامیونت شیلر و افتتاح خط تولید مینی‌بوس پگاسوس به عملکرد موفق گروه خودروسازی بهمن اشاره کرد و گفت: با وجود شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران و نیز بحران کرونا در کشور گروه بهمن در تولید خودروهایی نظیر مینی‌بوس پگاسوس و تولید محصولات دیگر بسیار موفق عمل کرده و این موضوع قابل تقدیر است.

رزم‌حسینی در پاسخ به این سوال که وزارت صمت چه برنامه و تمهیداتی را برای حمایت از تولیدات داخلی بخش خصوصی در نظر گرفته است، تصریح کرد: وظیفه دولت و وزارت صمت حمایت از بخش‌های خصوصی کارآمد است. در نظر داریم که با حمایت‌های متعدد از جمله حمایت‌های مالی به توانمندتر شدن این گروه خودروسازی کمک کنیم. وزیر صمت با تاکید بر اینکه گروه بهمن مسیر پیشرفت خود را به درستی طی می‌کند، خاطرنشان کرد: امروز با بازدید و رونمایی از کامیونت شیلر ۸ و افتتاح خط تولید مینی‌بوس پگاسوس بهمن‌دیزل توانمندی‌های این گروه خودروسازی در عرصه تولیدات داخلی کاملا مشخص شد.

گفتنی است، خودرو‌های تولیدی بهمن‌دیزل همگی بالاترین ستاره کیفی در کشور را دارا هستند و پنج ستاره کیفی به بهمن‌دیزل اختصاص دارد. از سوی دیگر مقام اول خدمات پس از فروش در خودرو‌های تجاری کشور را نیز داراست. همچنین کارخانه بهمن‌دیزل در شهر صنعتی البرز، قزوین با مساحت ۳۳ هکتار فضای تولیدی یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولید استان قزوین را داراست و ضمن ایجاد مجموع اشتغال مستقیم و غیر‌مستقیم ١٠٠٠ نفر گام‌های موثری در داخلی‌سازی محصولات تجاری برداشته است.

مجلس حامی بخش خصوصی کارا و توسعه‌گراست

همچنین دکتر اکبری‌تالارپشتی نماینده مردم شریف تهران و رییس کمیسیون  صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح خط تولید مینی‌بوس پگاسوس و رونمایی کامیونت شیلر هشت تن بهمن‌دیزل ضمن تقدیر از تلاش‌های انجام شده در توسعه بهمن‌دیزل و ساخت داخلی‌ساز خودرو شیلر و همچنین راه‌اندازی خطوط جدید با شرایط تحریم گفت: مجلس به عنوان قانونگذار آماده است قوانین موانع توسعه صنایع در بخش خصوصی را حذف کند و یاور بخش خصوصی سالم کارآفرین و دلسوز کشور است.

اکبری‌تالار‌پشتی گفت: دولت نه صنعتگر و نه بنگاه‌دار خوبی است. متاسفانه دخالت دولت در صنعت باعث عقب‌افتادگی بخش صنعت طی سال‌های گذشته شده است. 

رییس کمیسیون صنایع گفت: اینکه گفته می‌شود دولت  باید در همه امور دخالت کند اشتباه است و نظارت و حمایت وظیفه  دولت است. امروز می‌بینیم که بهمن‌دیزل با یک‌چهارم نیروی شرکت‌های مشابه دولتی بیشترین سهم بازار و تولید داخلی را دارد و نیاز کشور را در حوزه کامیونت در طی تحریم ظالمانه رفع کرده است.  اکبری‌تالار‌پشتی در ادامه  با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی وظیفه دارد تا شرایط رقابت را برای همه بخش‌های خصوصی و دولتی فراهم آورد، تصریح کرد:  خودروسازی بهمن‌دیزل پیشرفت قابل توجهی در تولید کامیون و مینی‌بوس و نیز سایر تولیدات خودرویی دارد و در این حوزه قدم‌های موفقی برداشته است. رییس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قوه مقننه و به خصوص کمیسیون صنایع وظیفه دارد حمایت‌های لازم را از بخش‌های موفقی نظیر گروه بهمن به عمل آورد.

اکبری‌تالارپشتی با اشاره به اینکه بهمن قبل از خصوصی‌سازی نیز جزو شرکت‌های خوب کشور بوده، بیان کرد: پس از خصوصی‌سازی با بهره‌وری مدیریت صحیح، حرکت‌های خوبی در گروه بهمن انجام شده چه در بخش تولید و چه در بخش خدمات که باید این شرکت‌ها مورد حمایت قرار گیرد و مجلس انقلابی نیز تمام‌قد به دنبال توسعه صنعت گام برمی‌دارد تا ان‌شاءالله به برکت حضور جوانان پرشور و تحصیلکرده صنعت کشور دوباره به ریل برگردد.