به گزارش جهان صنعت نیوز:  مصطفی رجبی مشهدی روز جمعه  افزود: شبکه برق در ایران در معرض انواع حوادث و بلایای طبیعی از جمله سیل و طوفان، ریزگردها و همچنین تهدیدهای بیرونی و داخلی نظیر حملات سایبری و عملیات خرابکارانه قرار دارد، ضروری است که تجربیات در این خصوص از سایر نقاط جهان و داخل ایران گردآوری و برای همکاران صنعت برق تشریح شود.

وی ادامه داد: بر این اساس تلاش شد تا با برگزاری  نخستین کنفرانس تاب آوری در صنعت برق بتوان در خصوص بهبود تاب آوری شبکه برق کشور از روش های جهانی بهره جست.

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: این کنفرانس در چهار محور برگزار می شود که مهم ترین محور، وابستگی متقابل زیرساخت های ملی و صنعت برق است.
رجبی مشهدی ادامه داد: صنعت برق از زیرساخت های بخش تامین سوخت، بخش آب، ارتباطات و مخابراتی و… استفاده می کند و این موضوع وابستگی متقابل صنعت برق با سایر صنایع و بخش ها را به روشنی نشان می دهد و به همین دلیل این محور یکی از موضوع های پیچیده در خصوص تاب آوری شبکه های برق محسوب می شود.

وی از نقش تمهیدات در افزایش تاب آوری صنعت برق به عنوان محور دوم این کنفرانس یاد کرد و گفت: بررسی تغییرات اقلیمی بر تاب آوری صنعت برق، امنیت سایبری صنعت برق، حملات تروریستی و نقش نیروی انسانی پرداخته می شود.

سخنگوی صنعت برق همچنین به پارادایم تاب آوری در صنعت برق که موضوعات مرتبط با شاخص های ارزیابی را مورد بررسی قرار می دهد، اشاره کرد و افزود: نقش مردم، مدیریت مصرف، تجربیات ناشی از حوادث گذشته به منظور ارتقای دانش تاب آوری از جمله موضوعاتی است که در این مبحث مورد بررسی قرار می گیرد.

رجبی مشهدی در عین حال بهره برداری و برنامه ریزی مبتنی بر تاب آوری در صنعت برق را آخرین محور مورد بررسی در نخستین کنفرانس تاب آوری مجازی برق عنوان کرد و یادآور شد: تاب آوری به معنای اقدامات مناسب در حوزه برنامه ریزی و بهره برداری در برابر حوادث طبیعی است به نحوی که در این شرایط امکان تامین برق فراهم باشد و کمترین آسیب به شبکه های برق وارد و سرعت بازیابی آن برای بهبود خدمت رسانی افزایش یابد.

بیشتر بخوانید...
تابستان سخت در انتظار صنعت برق به علت شیوع کرونا

وی یادآور شد: نخستین  کنفرانس تاب آوری صنعت برق  قرار بود اسفند ۹۸ برگزار شود، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و با دستور وزارت بهداشت، به تعویق افتاد و هم اکنون این کنفرانس به صورت مجازی برگزار می شود تا امکان بهره گیری از مطالب ارائه شده در آن برای مخاطبان بیشتری فراهم شود.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: این کنفرانس تاب آوری صنعت برق روز یکشنبه آتی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار و به شرکت کنندگان در ان گواهینامه حضور ارایه و مقالات در پایگاه های اینترنتی سیویلیکا و ics بارگذاری می شود.

 

۰/۵ ( ۰ نظر )