به گزارش جهان صنعت نیوز: حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی صبح یکشنبه با حضور در شهرک صنعتی عباس آباد تهران با تاکید بر تشکیل دولت ائتلافی، افزود: دولت من ائتلافی خواهد بود و امروز برای اعلام ائتلاف دولت مردمی با تولید کنندگان، کارآفرینان و کارگران عزیز برای ساختن ایران قوی و سربلند به اینجا آمده ام و دست آنها را به گرمی می‌فشارم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر لزوم تشکیل دولت مردمی برای ایران قوی افزود: نیازمند یک خیزش عمومی و اجتماعی برای برپایی ایران قوی هستیم. این خیزش عمومی حتما نیاز به هم پیمانی یک دولت مردمی با نیروهای مولد کشور دارد.

رییسی در ادامه کارگران و تولید کنندگان را رزمندگان خط مقدم نبرد اقتصادی ملت ایران دانست و بر لزوم حمایت همه جانبه از این سرمایه‌های ملی و ارزشمند تاکید کرد.

وی گفت: متاسفانه سال‌هاست این نیروها و پیشرانان حقیقی کشور توسط ساختارهای فسادزا و معیوب، روز به روز درحال ضعیف تر شدن هستند. کارخانجات کوچک و بزرگِ تعطیل و نیمه تعطیل شده، مزارع و مراتع بزرگ و ارزشمندِ رها شده و حاشیه نشینی و مهاجرت، شواهدی بر این ادعا هستند.

فعالان عرصه تولید پیشتازان میدان پیشرفت کشور

رییسی از فعالان عرصه تولید به عنوان پیشتازان اقتصاد و افسران و سربازان میدان پیشرفت کشور یاد کرد و گفت: هر کس برای رونق تولید تلاش کند به امنیت و اقتدار ملی کمک کرده است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: فقط قدرت نظامی امنیت آور نیست بلکه تولید برتر و با کیفیت و قابل رقابت با نوع خارجی نیز تولید قدرت می‌کند و امروز قدرت کشور در گرو اقتدار در تولید است.

رییسی خاطرنشان کرد: اگر از حوزه های دفاعی کشور، سرریز فناوری در حوزه صنعت کشور داشته باشیم، پیشرفت اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: مردم گله‌مند هستند که چرا کشوری که تولید موشک می کند نمی‌تواند خودروی با کیفیت در سطح توقع مردم بسازد این دلیلش این است که سرریز فناوری از حوزه های دفاعی به صنعت کشور وجود ندارد و ما در دولت سیزدهم این کار را خواهیم کرد.

اصلاح نظام بانکی اولویت دولت مردمی

رییسی تصریح کرد: اصلاح نظام بانکی کشور یکی از اولویت‌های دولت مردمی است. از یک سو نقدینگی سرسام آور تبدیل به تهدیدی برای کشور شده و از سوی دیگر، تولیدکننده از کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش رنج می برد. از هر مجموعه اقتصادی که بازدید کردم، مردم از مدیریت بانکی گله مند بودند.

وی یادآور شد: من در قوه قضاییه جلسات پی در پی را با مسئولان بانکی داشتم و تلاش‌های فراوانی برای اصلاح وضع موجود کردم اما این اقدامات کافی نیست. باید در سرمنشا، ریشه فساد را بخشکانیم و من برای انجام این ماموریت بزرگ وارد صحنه شده ام.
 
صدور مجوزها نباید باعث اخلال در تولید شود

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به معضل صدور مجوزها در حوزه تولید گفت: دولت وظیفه هدایت، حمایت و نظارت دارد، اما نباید صدور مجوزها باعث اخلال در روند تولید شود.

رییسی گفت: دولت باید بر فعالیت‌های تولیدی نظارت داشته باشد، اما نباید با مجوزها و تصمیمات خلق الساعه دست و پای تولیدگر را ببندد.

وی ادامه داد: کارآفرین و تولیدگر باید بتواند برنامه‌ریزی و پیش بینی داشته باشد و مجوزهای دست و پا گیر و بی ثباتی در مقررات و تصمیم گیری‌ها مانع این کار است و الزام تولیدکننده و کارآفرین به اخذ مجوزهای متعدد، باید جای خود رابه نظارت پسینی دولت بدهد.

برخوردهای پلیسی و قضایی با واردات بی رویه کافی نیست

وی همچنین با اشاره به معضل قاچاق و واردات بی‌رویه تاکید کرد: برخوردهای پلیسی و قضایی با واردات بی رویه و قاچاق کالا کافی نیست، ریشه مافیای واردات و قاچاق را باید از طریق دولت خشکاند.

رییسی اظهار داشت: راه حل مقابله با قاچاق این است که ارزی که از مسیر صادرات به دست می‌آید وارد حوزه تولید شود و این وظیفه دولت است که بر این موضوع نظارت کند.

وی تاکید کرد: اگر پول حاصل از صادرات به درستی رهگیری شود قاچاق به ویژه قاچاق سازمان یافته به حداقل می‌رسد و ما در دولت آینده این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کنیم.
 
قطعی برق موجب اخلال در فعالیت های تولیدی

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به معضل قطعی برق نیز اشاره کرد و آن را موجب اخلال در فعالیت‌های تولیدی دانست و تاکید کرد در برنامه ششم توسعه تاکید شده بود که باید به چه میزانی برق تولید می‌کردیم، اما به این قانون عمل نشد.

وی اضافه کرد: اگر قانون برنامه اجرا می‌شد امروز واحدهای تولیدی با قطعی چند ساعته برق مواجه نمی‌شدند و تولید تعطیل نمی‌شد و شاهد این میزان خسارت نبودیم.

رییسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وجود نیروهای مولد و موثر در کشور گفت: این نیروها اگر جدی گرفته شوند، می‌توانند مشکلات سخت و ساختاری اقتصاد را برطرف کنند، بنده همپیمان این نیروهای مولد خواهم بود و در میدان و در جزء جزء حرکت کشور متوجه و دغدغه مند آنها هستم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: باید در میدان، از نیروهای مولد حمایت کرد. باید زنجیره های راهبردی صنعت را تکمیل کرد و باید از بازار ملی حفاظت و پشتیبانی کرد.

وی ادامه داد: اینها همه جز با ائتلاف و هم پیمانی گسست ناپذیر مابین دولت و نیروهای مولد و بدنه تولیدی کشور امکان پذیر نیست.  

رییسی با اشاره به عملکرد دو ساله خود در عدلیه ادامه داد: حرکت ما در قوه قضاییه برای مبارزه با فساد و حمایت از تولید هم به همین شیوه بوده است. گام به گام و نه شتاب زده، قاطع و مستحکم و نه لرزان و مردد و در صحنه و مورد به مورد.

وی گفت: من دست استمداد به سمت همه نیروهای مولد و ضدفساد برای ساختن ایران قوی دراز می کنم.

دولت مردمی دولتی فعال، چابک و تولیدمحور خواهد بود

رییسی ضمن برشمردن ویژگی های دولت مدنظر خود در این خصوص گفت: دولت مردمی دولتی فعال، چابک و تولیدمحور خواهد بود که اصلاح ساختارهای درونی خود و حمایت از نیروهای مولد را به منظور خوداتکایی و استقلال عدالت محور ایران عزیز پی خواهد گرفت.

 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت:  هدف مشترک ما تشکیل ایران قوی است و من برای این کار دولت ائتلافی تشکیل خواهم داد، ائتلاف با تولید کنندگان، کارآفرینان و کارگران عزیز آمده ام.

بر اساس این گزارش، مهمترین دغدغه و درد دل کارگران در این بازدید چند ساعته مواردی چون تورم فزاینده، مسکن و اجاره نشینی و عدم ثبات شغلی بدلیل تضعیف و یا تعطیل تولید در بسیاری از واحدهای صنعتی بود.

تولید کنندگان نیز با ابراز گلایه شدید از مسائلی همچون مشکلات بانکی، بروکراسی اداری، مجوز های بی پایان و متعدد، واردات لجام گسیخته و قاچاق کالا از رئیسی برای نجات تولید و صنعت کشور استمداد کردند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  پس از بازدید از خط تولید دو کارخانه لوازم خانگی و تجهیزات صنعتی و گفت و گو با کارگران، در نشست با جمعی از تولید کنندگان و مدیران شهرک صنعتی عباس آباد هم شرکت کرد.