جهان صنعت نیوز| حسن روحانی رییس جمهور ایران در نشست مشترک با نخست وزیر عراق بر توسعه روابط میان ایران و عراق تاکید کرد و روابط میان دو ملت را روابطی عمیق از نظر تاریخی برشمرد.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق که صبح امروز  وارد تهران شد و در مجموعه تاریخی – فرهنگی سعد آباد از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست خبری امروز خود با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه روابط دو ملت ایران و عراق روابطی بسیار عمیق و تاریخی است، اظهار کرد: اجرایی شدن توافقات قبلی دو کشور یکی از مباحث امروز ما بود. اولین توافق ما که اجرایی شده است، رایگان شدن ویزای دو کشور است.

وی ادامه داد: برای لایروبی اروند رود توافق بسیار مهمی انجام داده‌ایم که امروز هم مورد تاکید دو طرف بود. امیدواریم تا پایان ماه رمضان برنامه‌های فنی برای این کار تدوین شود و بعد از ماه رمضان شاهد شروع عملیات خارج کردن مغروقه‌ها و لایروبی رودخانه باشیم. طرح مهم دیگر اتصال راه آهن شلمچه و بصره است که امیدواریم بعد از ماه رمضان هم این عملیات آغاز شود.

روحانی با اشاره به اینکه برنامه صادرات برق، گاز و نفت ایران به عراق ادامه می‌یابد، خاطرنشان کرد: آماده هستیم بین دو کشور اتصالات بسیار خوبی انجام شود و حتی این اتصالات، تسهیلاتی را برای سایر کشورها فراهم کند. در زمینه روابط مالی و پولی نیز قدم‌های خوبی برداشته شده است و امیدواریم در سفر رئیس بانک مرکزی ایران به بغداد، شاهد تکمیل این قدم‌ها باشیم. همچنین امیدواریم هر چه زودتر سطح روابط تجاری دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار برسد.

وی در ادامه با بیان اینکه ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک مرزی یکی از توافقات انجام شده میان دو کشور است بیان کرد: امروز توافق کردیم یک شهرک صنعتی در منطقه جنوبی و یک شهرک در مناطق غربی به عنوان اولویت ایجاد قرار دهیم.

روحانی همچنین تصریح کرد: همواره روابط نزدیکی بین حوزه علمیه نجف و قم برقرار بوده است و ما امیدواریم روابط مراکز دانشگاهی و علمی دو کشور نیز بیشتر شود. ما برای این هدف آمادگی داریم. موضوع مورد توافق دیگر استاندارد برای کالاهای دو کشور و دارو تجهیزات پزشکی بود و امیدواریم شرکت‌های مربوط به استاندارد دو کشور در این زمینه به توافق برسند.

روحانی امنیت را یکی دیگر از مسائل مشترک ایران و عراق دانست و گفت: همکاری‌های مرزی برای امنیت دو کشور مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و قاچاق قوی‌تر می‌شود.وزارت کشور ایران و عراق نیز مذاکراتی را برای مبارزه قوی‌تر با تروریسم انجام می‌دهند. ما گاهی به خصوص در مرز اقلیم شاهد معضلاتی هستیم که باید با همکاری بیشتر جلوی این معضلات را بگیریم.

روحانی در پایان با اشاره به اینکه مسائل منطقه‌ای نیز یکی از مذاکرات امروز بود، گفت: ما در بسیاری از مسائل منطقه‌ای نظرات مشترکی داریم. قدس به عنوان پایتخت دائمی فلسطین خواهد بود و جولان بخش جدایی ناپذیر از سوریه خواهد بود. هر چه سریع‌تر باید جنگ در یمن خاتمه یابد و یمن راه حل سیاسی دارد. ثبات و امنیت در کل منطقه نیز مورد اتفاق نظر طرفین بود.

سفر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به همراه تعدادی از وزاری تجارت، امور خارجه، برنامه ریزی، راه و ترابری، بهداشت، برق و امور زیربنایی، نمایندگان مجلس این کشور و همچنین مشارکت ۳۰ نفر از فعالان بخش خصوصی عراق به تهران، به همان اندازه که از دیدگاه سیاسی، حائز اهمیت است، از نظر اقتصادی نیز قابل توجه است.

عراق به عنوان همسایه‌ای که طولانی‌ترین مرز خشکی را در میان همسایگان غربی کشورمان با ایران دارد، در سال‌های اخیر توانست به یکی از متحدان استراتژیک ایران در منطقه تبدیل شود و پس از تحریم‌های آمریکا نیز تبدیل به یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران شد.

کشور عراق با دارا بودن منابع عظیم انرژی از یک سو و در اختیار داشتن بازاری بزرگ و متنوع از سوی دیگر، از جایگاه ویژه ای در معادلات اقتصادی منطقه برخوردار است ولی ارتقاء مشارکت و تعاملات اقتصادی این کشور مسلمان با ایران در ماه‌های اخیر توانست، بیش از گذشته، پتانسیل اقتصادی این کشور را نشان دهد.

نگاهی به تجارت این دو کشور طی یک دهه گذشته نشان می‌دهد میزان صادرات انواع کالاهای ایرانی به عراق از ۲ میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار در سال ۱۳۸۷  به ۵ میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار در سال ۹۰، ۵ میلیارد و ۹۴۹ میلیون دلار در سال ۹۲ و ۶ میلیارد و ۴۲۴ میلیون دلار در سال ۹۶ رسیده است. این یعنی تا سال ۹۶، ایران پس از ترکیه و چین که به ترتیب ۹ و ۸٫۴ میلیارد دلار صادرات کالا به عراق داشتند، در رتبه سوم کشورهای حاضر در بازار عراق قرار داشت. اما با آغاز تحریم‌ها در سال ۹۷، این معادله تغییر کرد و ایران توانست طی ۱۱ ماه ابتدایی سال گذشته، رکورد ۹ میلیارد دلاری صادرات به عراق را ثبت کند و تبدیل به اولین کشور حاضر در بازار عراق شود.