جهان صنعت نیوز| تیم ملی فوتبال ایران پس از رفتن کارلوس کی‌روش در بهمن‌ماه ۹۷ بدون سرمربی مانده و در طی این ماه‌ها اسامی مختلفی برای نشستن روی نیمکت ایران مطرح شده است، یکی از اسامی محتمل برای نشستن روی نیمکت تیم‌ملی مارک ویلموتس، سرمربی ۵۰ ساله بلژیکی است‌.
گفته می‌شود فدراسیون فوتبال کشورمان پس از رایزنی‌های مختلفی که با مربیان بین‌المللی برای انتخاب سرمربی تیم ملی داشت، با مارک ویلموتس به توافق‌های نهایی دست یافته و این مربی بلژیکی به زودی وارد ایران خواهد شد‌. سرمربی سابق تیم ملی بلژیک و ساحل عاج، به زودی روی نیمکت تیم ملی ایران می‌نشنید‌. طبق هماهنگی‌های به عمل آمده، ویلموتس قرار است تا ۲۴ ساعت آینده به ایران سفر کند تا توافق‌های نهایی و امضای قرارداد برای قبول هدایت تیم ملی ایران صورت بگیرد‌.
اما این مربی خارجی کیست؟ اگر جام‌جهانی ۲۰۰۲ را خوب تعقیب کرده باشید، حتما می‌دانید مرحله گروهی رقابت‌ها یک ستاره قدیمی اما کمتر مورد توجه داشت؛ مردی به نام مارک ویلموتس که در گروه هشتم جام برای بلژیک گل زد و گل کاشت‌.

ستاره بلژیک

ویلموتس درست در بهترین روزهای شالکه کنار بازیکنانی مانند ابه ساند تا یک قدمی قهرمانی در بوندس‌لیگا پیش رفت اما در پایان دراماتیک‌ترین هفته پایانی تاریخ بوندس‌لیگا جام فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۰ را به بایرن داد‌. او در تمام بازی‌های بلژیک در مرحله گروهی جام‌جهانی ۲۰۰۲ گل زد و نامی ماندگار به جا گذاشت، اما پس از آویختن کفش‌هایش برخلاف انتظار مربی بزرگی نشد‌.
دوران مربیگری مرد ۵۰ ساله چندان موفق نبود‌. شالکه، سن‌ترویدن و تیم ملی بلژیک تیم‌هایی بودند که او مربیگری کرده و البته چندان موفق نشان نداد‌. همه انتظار داشتند نسل طلایی بلژیک در یورو ۲۰۱۶ به مقام قهرمانی برسد اما تیم او حذف شد و خودش هم شغلش را از دست داد‌.

حالا او در آستانه مربیگری در تیم ملی ایران قرار دارد آن هم با قراردادی به مبلغ یک و نیم میلیون یورو‌. ویلموتس پس از جدایی از ساحل عاج آن هم پس از شش ماه فعالیت، تیم نداشته و حالا قرار است دو دستیار بلژیکی را همراه خودش به ایران بیاورد و شاید هم یک ایرانی به نام جواد نکونام دیگر دستیار مرد بلژیکی شود‌. لوپتگی، رنارد و دیک ادوکات هم دیگر گزینه‌های مدنظر تیم ملی فوتبال ایران هستند و باید دید در آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد‌.

از سنا تا جمع ۸ تیم جام‌جهانی

سرمربی احتمالی تیم‌ملی فوتبال ایران در تیم‌های مطرحی بازی و مربیگری کرده است‌. البته او برای دو سال پا را از دنیای فوتبال فراتر گذاشت و در مجلس سنای بلژیک حضور داشت‌.
ویلموتس دوران بازی‌اش را از باشگاه سن‌ترویدن بلژیک آغاز کرد و طی ۱۶ سال در باشگاه‌های استاندارد لیژ، بوردو و شالکه حضور داشت و در نهایت در باشگاه شالکه هم به فوتبالش پایان داد‌. ویلموتس ۷۰ بازی ملی هم با پیراهن بلژیک انجام داد و توانست ۲۸ گل به ثمر برساند‌.
مارک ویلموتس در سال ۲۰۰۳ برای چند بازی به عنوان سرمربی موقت شالکه منصوب شد پس از آن در سال ۲۰۰۴ به عنوان سرمربی سن ترویدن انتخاب شد و اولین تجربه سرمربیگری‌اش را در اولین تیم دوران حرفه‌ای‌اش آغاز کرد با این حال در کمتر از یک سال از این تیم اخراج شد‌.
پس از اخراج از این تیم بلژیکی، ویلموتس به تیم‌ملی بلژیک رفت و به عنوان دستیار دیک ادوکات و پس از آن جرج لیکنز با این دو سرمربی با تجربه همکاری کرد تا اینکه در می‌۲۰۱۲ با رفتن لیکنز از تیم‌ملی بلژیک، سرمربی موقت این تیم شد و پس از مدتی به عنوان سرمربی شیاطین‌سرخ معرفی شد‌.
در دوران حضور ویلموتس در تیم‌ملی بلژیک، بهترین تیم تاریخ این کشور با حضور بازیکنان جوان مطرح شد، تیمی که پایه‌گذاری آن از سرمربیان قبلی آغاز شده بود‌.
ویلموتس توانست با این تیم به جام‌جهانی ۲۰۱۴ برسد و در مرحله گروهی این رقابت‌ها که با تیم‌های الجزایر، روسیه و کره‌جنوبی هم‌گروه بود، به عنوان تیم نخست صعود کرد‌. شیاطین سرخ به همراه ویلموتس در مرحله یک هشتم نهایی با نتیجه ۲ بر یک آمریکا را شکست دادند، اما در مرحله یک چهارم نهایی با یک گل مقابل آرژانتین مغلوب شدند و از دور رقابت‌ها حذف شدند‌.

اخراج از تیم ملی

پس از جام‌جهانی ۲۰۱۴، تیم ملی بلژیک با سرمربیگری ویلموتس به یورو ۲۰۱۶ صعود کرد و در این رقابت‌ها پس از صعود از گروهش، با چهار گل مجارستان را در مرحله یک‌هشتم نهایی شکست داد، اما در مرحله یک چهارم نهایی مقابل ولزی که برای نخستین بار در رقابت‌های یورو حضور پیدا کرده بود، با نتیجه ۳ بر یک شکست خورد و از تیم‌ملی بلژیک اخراج شد‌.
مارک ویلموتس پس از یورو ۲۰۱۶ اتهام بزرگی به پدر تیبو کورتوآ زد و او را به دادن اطلاعات و ترکیب بلژیک به رسانه‌ها در جریان یورو متهم کرد، اتهامی که منجر به شکایت کورتوآ از ویلموتس شد‌.
او پس از اخراج از تیم‌ملی بلژیک مدتی در هیچ تیمی حضور نداشت تا اینکه پیش از جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه به عنوان سرمربی ساحل عاج انتخاب شد، اما پس از اینکه با شکست مقابل مراکش نتوانست ساحل عاج را به جام‌جهانی برساند، از این تیم اخراج شد‌.
نکته جالب درباره ویلموتس، حضور دو ساله‌اش در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ در مجلس سنای بلژیک است، دورانی که چندان با موفقیت همراه نبود و باعث شد ویلموتس دوباره تمرکزش را روی فوتبال بگذارد‌.