به گزارش جهان صنعت نیوز:  انتشار اخبار کشف واکسن کرونا از سوی دو شرکت دارویی در روزهای گذشته توانسته بود معامله‌گران را به بهبود شرایط بازارهای جهانی امیدوار کند. در ماه‌های گذشته اقتصاد جهانی تحت تاثیر پاندمی کرونا در رکود بی‌سابقه‌ای فرو رفته است. در همین حال ابهام در سرنوشت تجارت جهانی نیز همچنان روند معاملات بازارها را تهدید می‌کند.

آینده مناسبات تجاری اروپا و آمریکا هنوز مشخص نیست. در شرایطی که کشورهای شرق آسیا به تازگی بزرگ‌ترین پیمان تجاری جهان را با هم امضا کرده‌اند، انگلیس و اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته‌اند از بن‌بست برگزیت خارج شوند و به یک توافق بر سر روابط آتی خود در حوزه تجاری، مالی و بانکی برسند. برخی منابع خبری از تماس جو بایدن با بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس خبر داده‌اند. گفته می‌شود بایدن در جریان این مکالمه تلویحا تهدید کرده بدون دستیابی به توافقی مشخص با اتحادیه اروپا، امضای توافق تجارت آزاد بین انگلیس و آمریکا نیز ممکن نخواهد بود. به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، در آمریکا حجم تولیدات صنعتی این کشور در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل ۱/۱ درصد رشد داشته که بهتر از حد انتظار قبلی بوده است. این نرخ هنوز فاصله زیادی با نرخ‌های رشد ثبت‌شده در قبل از بحران کرونا داشته اما نسبت به رشد منفی ماه‌های قبلی کاملا امیدوار‌کننده است. در همین حال دومین پیشرفت دارویی بزرگ در مقابله با کرونا موج تازه‌ای از امیدواری را نسبت به حل مساله کرونا در بین معامله‌گران ایجاد کرده است. شرکت دارویی مدرنا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده نتایج بالینی واکسن ساخت این شرکت روی بیش از ۳۰ هزار داوطلب نشان می‌دهد که این واکسن ایمنی ۹۴ درصدی را ایجاد کرده است. این شرکت آمریکایی امیدوار است کارهای اخذ مجوز را تا پایان این ماه انجام دهد تا از ابتدای سال آینده میلادی این واکسن را برای عرضه عمومی روانه بازارها کند.  پیش از این نیز شرکت داروسازی فایزر و شریک آلمانی آن اعلام کرده بودند طبق نتایج آزمایش‌های بالینی، تزریق واکسن کرونای جدید تا ۹۰ درصد باعث ایجاد مصونیت در آزمایش‌شوندگان شده است و احتمالا تا اواخر ماه جاری میلادی این واکسن برای اخذ تاییدیه تولید و توزیع به سازمان غذا و داروی آمریکا ارائه خواهد شد. سازمان بهداشت جهانی نیز با مسرت‌بخش خواندن این خبر اعلام کرده واکسن جدید می‌تواند شرایط را تا فصل بهار به طور کلی تغییر دهد. با اوج‌گیری مجدد همه‌گیری کرونا در برخی از نقاط آمریکا محدودیت‌ها مجدد بازگشته‌اند. در نیویورک بیل دبلاسیو شهردار این شهر از بسته شدن مدارس و آغاز کلاس‌های آنلاین خبر داده و در ایالت کالیفرنیا، دولت محلی پروتکل جدید بهداشتی محیط شغلی را برای اجرا ابلاغ کرده است. جیمز بولارد رییس دفتر منطقه‌ای فدرال رزرو در سنت لوییس و جان ویلیامز رییس دفتر منطقه‌ای نیویورک در اظهاراتی جداگانه نسبت به پیامدهای اقتصادی گسترش شیوع کرونا ابراز نگرانی کرده‌اند. داده‌های جداگانه نشان می‌دهند شاخص اطمینان مصرف‌کنندگان آمریکایی در ماه نوامبر کاهش محسوسی نسبت به ماه قبل داشته و فعالان اقتصادی نسبت به وخیم شدن چشم‌انداز اقتصادی نگران شده‌اند.  تاکنون بیش از ۵۵ میلیون و ۹۴۳ هزار و ۱۸۹ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده که در این بین یک میلیون و ۳۳۸ هزار و ۸۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۵۳ هزار و ۶۴ نفر، برزیل با ۱۶۶ هزار و ۱۰۱ نفر، هند با ۱۳۱ هزار و ۳۰ نفر، مکزیک با ۹۸ هزار و ۸۶۱ نفر و انگلیس با ۵۲ هزار و ۱۴۷ نفر بوده است.

بن‌بست‌های اقتصادی جهان

در شرایطی که بانک مرکزی آمریکا در تلاش است نرخ تورم را به سطح بالای دو درصدی سوق دهد، وضعیت برای این نهاد به طور دلخواه پیش نرفته است چرا که آمارها نشان می‌دهند متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۲/۰ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۲/۱ درصد رسید که این نرخ تورم ۱/۰ درصد کمتر از نرخ مورد انتظار قبلی و کمترین سطح تورمی ثبت‌شده در آمریکا در سه ماهه اخیر بوده است.  از طرف دیگر تورم ژاپن نیز به شدت نزولی شده تا جایی که متوسط نرخ تورم ژاپن در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۴/۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی ۱/۲ رسید که این رقم، یکی از کمترین تورم‌های ثبت شده در این کشور طی پنج ماه اخیر بوده است. اختلافات بین طرفین حقوقی بر سر نتیجه انتخابات کماکان ادامه دارد و دونالد ترامپ در پیامی توئیتری نوشته است انتخابات آمریکا متقلبانه و ناقض قانون اساسی بوده و بسیاری از مردم به چشم خود شاهد تقلب بوده‌اند. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که نتیجه انتخابات به صورت قطعی به زودی اعلام می‌شود و بسیار بعید است تغییر خاصی در نتایج ایجاد شود. یوسف عباسی کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه استون ایکس می‌گوید: در حال حاضر بازارهای جهانی خود را در یک موقعیت سردرگم یافته‌اند؛ از یک طرف این نگرانی وجود دارد که در کوتاه‌مدت تلفات ناشی از کرونا کماکان بالا باشد و تا رسیدن واکسن خسارت‌های جانی و اقتصادی آن ادامه داشته باشد و از سوی دیگر این خوش‌بینی وجود دارد که پس از غلبه بر کرونا نرخ رشد به سطوح بالایی برسد.

بورس آمریکا  

به این ترتیب روز گذشته در وال‌استریت، همه شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورس در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۵۶/۰ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹ هزار و ۴۰/۷۷۲ واحد بسته شد. این شاخص در معاملات آتی ۵۱/۰ درصد مثبت شد. در همین حال، شاخص «اس‌اندپی ۵۰۰» که با ۴۸/۰ درصد کاهش تا سطح ۵۳/۳۶۰۹ واحدی پایین رفته بود در معاملات آتی ۳۴/۰ درصد رشد داشت. دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» هم که با ۲۱/۰ درصد ریزش در سطح ۱۱ هزار و ۳۴/۸ واحدی بسته شده بود در بازار آتی ۱۸/۰ درصد مثبت شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۴۴/۰ درصد افزایش نسبت به روز قبل در سطح  ۱۶/۶۳۹۳ واحد بسته شد.  شاخص «دکس۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با رشد ۳۳/۰ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۳ هزار و ۱۷۶  واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با صعود ۵۸/۰ درصدی در سطح ۵۵۱۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۳۱/۰ درصد بالا رفت و به ۷۰/۷۹۵۸ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکردهای متفاوتی داشتند، تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیوی ژاپن با افت ۱۰/۱ درصدی تا سطح ۲۵ هزار و ۷۲۸ واحدی کاهش یافت. شاخص «هانگ‌سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۴۹/۰ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۵۴۴ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای  کامپوزیت» ریزش ۱۹/۰ درصدی را تجربه کرد و در سطح۷۹/۴۸۹۴ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۲۱/۰ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۲۱/۶۴۹۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن صعودی بود.