به گزارش جهان صنعت نیوز: حسن شجاعی در نشست ملی مطالبه‌گران حوزه معدن اظهار داشت: کمیسیون اصل ۹۰ مطابق با اصل ۹۰ قانون اساسی تشکیل شده است و این اصل می‌گوید هرکس از «طرز کار» قوه‌های ۳ گانه و دستگاه‌های کشور شکایتی دارد در این کمیسیون مطرح و بررسی می‌شود. کمیسیون اصل ۹۰ ورود در مصادیق ندارد اما در این مساله که طرز کار ما در مدیریت معادن کشور ایراد داشته باشد، این کمیسیون ورود می‌کند.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: آقایان غرب گرا و لیبرال ۲۰ سال پیش در نامه‌ای به رهبر انقلاب گفتند طرح توسعه‌ای در کشور در حال اجرا است که کشور توسعه می‌یابد اما یک میلیون نفر آسیب می‌بیند، رهبری ذیل این نامه نوشتند «یک نفرش هم زیاد است».

شجاعی با بیان اینکه طرز کار معادن ایراد دارد، تصریح کرد: اگر مدیریت در عرصه معدن درست بود ما شاهد لگدمال شدن حقوق مردم و گردن کلفت شدن مفسدان نبودیم، ما به نحوی عرصه معدن را مدیریت کرده‌ایم که یک عده مفسد رشد کرده‌اند و در کنار فساد در معدن منشأ فسادهای سیاسی، اقتصادی و خرید عزل و نصب شده‌اند.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی افزود: جلسه امروز را به منظور دریافت شکایت از شما مطالبه گران معدن قلمداد می‌کنم و آن را به کمیسیون اصل ۹۰ می‌برم و به صورت جدی پیگیری می‌کنیم. کمیسیون اصل ۹۰ به عنوان دستگاه عالی نظارتی این اعتبار را دارد که مسئولان ذیربط را به کمیسیون بخواند، جلسه‌ای برگزار کند و با حضور همه مسئولان عالی در حوزه معدن و وزیر صمت، رئیس سازمان محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی، از آنها توضیحات بخواهد؛ جمعی از شما به نمایندگی از همه مطالبه‌گران در آن جلسه حاضر باشید و دغدغه‌ها را مطرح کنید.

شجاعی گفت: گزارشی از طرز کار دستگاه‌های مرتبط با معدن تهیه می‌کنیم، بدون نوبت در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود و اگر جرم یا تخلفی احراز شود به قوه قضائیه می‌رود و اگر به نتیجه برسیم که قوانین ایراد دارد، اصلاح قوانین مرتبط با حوزه معدن در دستور کار قرار می‌گیرد و به صحن مجلس ارائه می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی افزود: اشکالی که در مدیریت کشور وجود دارد این است که موضوعات را قطعه قطعه می‌کنیم و هر قطعه را به یک نفر می‌دهیم تا مدیریت کند و این آفت است؛ معدن فقط در خاک یک منطقه نمی‌نشیند بلکه در بستر اجتماعی یک منطقه می‌نشیند و باید مردم منطقه بهره‌مند شوند. اگر شاهد ناکارآمدی در بخش‌های مختلف هستیم نشان از این دارد که ساز و کار نظارتی ما حفره دارد، یکی از اقدامات ما در کمیسیون اصل ۹۰ آسیب‌شناسی نظارت بر نظارت است، اگر در دستگاه‌های اجرایی ما فسادهای عجیب و غریب رخ می‌دهد قطعاً مسولان نظارتی ما مشکلاتی دارند.

شجاعی با بیان اینکه ما فرش قرمز پیش پای سرمایه‌گذار پهن می‌کنیم اما حتماً با حاکمیت سرمایه‌داری مخالفیم، سرمایه‌داری دنیا را به بن‌بست کشیده است، گفت: کار شما به مطالبه‌گری ختم نشود، باید مکتب آشتی معدن با محیط زیست را هم دنبال کنید و پیگیر شود که مدیریت معدن به کدام نحو به بهبود شرایط اجتماعی و وضعیت کشاورزی کمک می‌کند.