به گزارش جهان صنعت نیوز: پلیس از امروز مانع ورود و خروج خودروها به تهران می‌شود.در راستای اقدامات پیشگیرانه در خصوص بیماری کوید_۱۹ دولت از ۶ فروردین اقدامات سختگیرانه‌ای را در پیش خواهدگرفت.یکی از این اقدامات ممنوعیت ورود و خروج خودرو از تهران است‌. با توجه به هشدارهای مراکز ذیصلاح  که مردم را از سفر رفتن منع کرده بود و برای شکستن زنجیره کرونا به آنها توصیه کردند در خانه بمانند ،نزدیک به ۸ میلیون سفر در نوروز ۹۹به ثبت رسیده است و مسئولان نگران بازگشتن این سیل مسافر به شهرهایشان هستند .از اولین روز اعلام  مرگ بر اثر مبتلا شدن به ویروس کرونا تا کنون نزدیک به ۲ هزار نفر از هموطنان قربانی کرونا شدند. با جدی گرفتن تهدید کرونا برای سلامتی مردم می‌توان از آمار مرگ و میر آن کاست.

 

مانع موج دوم سفرها خواهیم شد اجتماعی اخبار برگزیده پیشنهاد ویژه ممنوعیت ورود و خروج ممنوعیت سفر کرونا

 

در این خصوص سرهنگ جهانی، معاونت اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهورو به جهان صنعت نیوز گفت: طرحی که ازامروز اعلام می شود بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت و اجماع همه دستگاه ها در روز سه شنبه در وزارت کشور به ریاست وزیر کشور تصویب وبه تایید رئیس جمهور رسیده است.ممانعت از سفر هموطنان با تصمیم وزارت کشور و اجرای پلیس  راهور ناجا از ۴۸ ساعت آینده در دستور کار قرار می گیرد و تمام مسیرهای ورود و خروج به تهران به روز مسافر بسته خواهد شد. فقط خودروهای حامل سوخت و مواد غذایی به طور عمده می توانند وارد استان تهران شوند.  

جهانی افزود:این  طرح بامداد جمعه هشتم فرودین ماه آغاز و تا ۱۵ فروردین ماه اجرا می‌شود و در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اجرای طرح تمدید خواهد شد.

جهانی در  توضیح این طرح ادامه  داد:کسانی که در مسافرت هستند باید سریع تر به خانه برگردند و کسانی هم که در محل سکونت خود هستند برای سفر تصمیم نگیرند زیرا اجازه ورود به شهرها داده نمی شود.برای کارگران و کارمندانی که در جایی خارج از محل سکونت خود کار می کنند نیز تدابیری شده است و استان ها کارت تردد برای آنها صادر می کنند.این طرح در ادامه اقدامات مستمر یک ماه اخیر توسط همه دستگاه‌ها که با حداکثر ظرفیت به صورت ۲۴ ساعته و مستمر برای مقابله و ممانعت از گسترش شیوع کرونا در کشور صورت گرفت، طرح تقویت فاصله گذاری اجتماعی با هدف کمک به تشدید قطع زنجیره انتقال بیماری با رویکرد کاهش تماس‌ها، عدم برگزاری اجتماعات و حذف ترددهای غیرضروری در سطح کشور (مصوب ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا) از بامداد جمعه هشتم فرودین ماه آغاز و تا ۱۵ فروردین ماه اجرا می‌شود و در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اجرای طرح تمدید خواهد شد.

وی با اشاره به جزییات طرح گفت:صرفا افراد بومی ساکن هر شهر مجاز به ورود آن شهر بوده و ورود افراد غیرساکن ممنوع است. نحوه شناسایی افراد ساکن و بومی با استفاده از کارت ملی، پلاک خودرو، بیمه نامه خودرو  صورت می‌پذیرد.خروج افراد غیرساکن و مسافر شهرهای محل حضور فعلی برای رفتن به محل سکونت خود بلامانع و بلکه تسریع می‌شود. این افراد در طول مسیر اجازه ورود به شهرها را نداشته و از کنار گذرها عبور خواهند کرد.

جهانی تاکید کرد: براساس این گزارش بر مبنای این طرح همچنین  مدارس و دانشگاه ها تا پایان زمان طرح تعطیل است و  پارک ها، بوستان ها، تفرجگاه ها، مراکز تفریحی، استخرها و… که محل تجمع افراد هستند، تعطیل خواهند بود.همچنین اصناف و مشاغل مشمول مقررات این طرح در قالب گروه بندی سه گانه (گروهی که باید کاملا فعال باشند جدول شماره یک، گروهی که باید تعطیل شوند و گروهی که بر اساس اقتضا و شرایط محلی فعالیت آنها می تواند مجاز باشد، جدول شماره دو) به شرح پیوست، فعالیت می کنند.

بیشتر بخوانید...
خانواده، کرونا و اضطراب

در همین راستا ادارت دولتی برابر بخشنامه صادره معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری استخدامی حداکثر با یک سوم نیروهای اداری و به صورت شیفت بندی خدمات رسانی خواهند کرد.برگزاری هرگونه مراسم که موجب تجمع افراد شود (اعم از رسمی و غیررسمی) ممنوع است.

 وی در خصوص تردد خودروها ی امدادی  افزود: تردد خودروهای امدادی و درمانی، پلیس، حمل بار، کالاها، مایحتاج مردم، سوخت مشمول ممنوعیت ها  نمی‌شود.محدودیت حداکثری در جابجائی مسافر با هواپیما، قطار و اتوبوس های بین شهری ضمن اجرای کامل پروتکل های بهداشتی، اعمال می شود.طرح کنترل های بهداشتی در مبادی خروجی با تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با مشارکت بسیج، هلال احمر و سایر بخش های ذیربط در نقاط مورد نظر، اجرایی خواهد شد.

جهانی افزود: ممنوعیت های تعیین شده شامل کارکنان دستگاه های دولتی که محل سکونت آنها با محل کارشان در یک نقطه قرار ندارد نمی گردد و تیم های تشخیصی مستقر در مبادی کنترلی با احراز موضوع نسبت به صدور تردد این دسته از کارمندان اقدام می کنند.

همچنین به منظور تضمین اجرای طرح، خودروهای افراد متخلف از این مقررات به مدت یک (۱) ماه با اخذ کلیه هزینه های جانبی توقیف می شود. همچنین جریمه نقدی به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان و پلمپ واحدهای صنفی متخلف با هماهنگی سازمان تعزیزات حکومتی به مدت یک ماه، در دستور کار قرار دارد.

در بخش دیگر این طرح آمده است: کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مستقر در وزارت کشور در اطلاعیه های بعدی جزییات و نکات مورد تاکید را مستمرا به اطلاع کلیه مردم عزیز ایران می رساند و همچنین  این کمیته آماده دریافت نظرات پیشنهادات است.

همچنین رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص خودروهای متخلف گفته: از ورود رانندگان خودروهایی که ساکن شهرها نیستند، جلوگیری به عمل می آید. در صورتی که تخلف کنند و وارد این شهرها شوند تا یک ماه خودرو توفیق و ۵۰۰ هزار تومان نیز جریمه خواهند شد. همچنین آشنایی که از این مقررات تخلف کنند، یک ماه محل کسب آنها پلمپ خواهد شد. بنابراین انتظار این است که مردم رعایت کنند که نیاز به برخورد نباشد.خودروهایی که به شکل غیرقانونی وارد شهرهای غیر از محل سکونت خود شده اند در سیستم به ثبت می رسند و پس از اینکه اعضای خانواده خود را به شهر محل سکونت خود رسانند علاوه بر اینکه ۵۰۰ هزار تومانی لحاظ می شود مراتب توفیق یک ماهه آنها انجام می شود

گفتنی است، کمیته مستقر در وزارت کشور در سطح ملی و ستادهای استانی و شهرستانی مدیریت بیماری کرونا مستقر در استانداری ها و فرمانداری ها، مسئول پیگیری فرایند اجرای طرح بوده و به صورت روزانه ضمن رصد شرایط، نسبت به اتخاذ تدابیر لازم اقدام خواهد کرد. ممنوعیت ورود و خروج مسافر در بسیاری از شهرها ی کشور به صلاحدید استانداران اجرا شده است ،اما در استان تهران به دلایلی مسئولین با اعمال محدودیت مخالف بودند که با تصمیم نهایی وزیر کشور  این مهم اجرا می‌شود.

۰/۵ ( ۰ نظر )
  • نویسنده : منیره چگینی