به گزارش جهان صنعت نیوز:  در این دیدار «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی و «سعید رسولی» مدیرعامل شرکت راه آهن بر لزوم افزایش همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری در این صنعت تاکید کردند.

مدیر عامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: راه آهن اهداف بلندی را برای مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری تعریف کرده است.

وی تصریح کرد: یکی از ارکان اصلی برای تامین سرمایه‌ در این صنعت، بانک‌ها هستند. اکنون ما با اکثر بانک‌ها توافق و همکاری خوبی داریم. خوشبختانه نگاه بانک‌ها به پروژه‌های ریلی نگاه خوبی است و ما نیاز داریم که برای سرمایه‌گذاری بیشتر، این همکاری‌ها را گسترش دهیم.

رسولی گفت: صرفا یکسری مسایل تکنیکی وجود دارد که امیدواریم با جلسات اختصاصی که با حضور شرکت‌ها و مدیران بانک‌ها خواهیم داشت، برطرف شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برخی مشکلات مطرح شده از سوی مدیران بخش‌های خصوصی صنعت حمل و نقل ریلی کشور اظهار کرد: همیشه بین بانک‌ها و مشتریان انتظاراتی به صورت دو سویه وجود دارد که باید در تعامل سازنده و مثبت نتیجه توسعه سرمایه گذاری و خدمت به مردم عزیزمان باشد.انتظار تسهیل‌گری، سرعت و تخفیف در تضامین از سوی متقاضیان و وجود مقررات خاص از سوی بانک‌ها در همه جای دنیا وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: امروز مدیران بانک‌های کشور اراده همکاری با راه آهن را دارند و مقام عالی وزارت هم تایید کردند و بانک‌ها نیز لبیک گفتند و اکنون این عزم و اتفاق نظر در مدیران ارشد بانک‌ها به منظور توسعه صنعت حمل و نقل ریلی کشور وجود دارد.

مدیر عامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: اکنون برای سرمایه‌گذاران به تناسب نوع پروژه و نوع سرمایه‌گذاری بسته‌های حمایتی تدراک دیده شده است؛ به نحوی که جذابیت لازم برای سرمایه‌گذاران و تامین کنندگان سرمایه به ویژه بانک‌ها وجود داشته باشد.

وی افزود: در این بسته‌ها تدابیر لازم برای بخش مدیریت ریسک و کاهش ریسک در نظر گرفته شده است.

رسولی گفت: شرکت راه آهن در صدد است با ساز و کارهای قانونی، بخش مالی مورد نیاز پروژه‌ها را تا حدود ٢٠ درصد از طریق منابع سرمایه گذاران تامین کند و مابقی را بصورت وجوه اداره شده دولت و منابع بانکی با حمایت و در صورت نیاز ضمانت توسعه حمل و نقل ریلی سرعت بخشد، به نحوی که برآیند این اقدامات طوری باشد که محیطی جذاب برای سرمایه گذاری فراهم شود.

بیشتر بخوانید...
جذب ۱۳۸ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر کشور

رسولی گفت: شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران علیرغم وجود مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم و اثرات ویروس کرونا با هدف ارتقاء و توسعه حمل و نقل ریلی با افزایش سرمایه‌گذاری در این بخش بخصوص در سال  جهش تولید، همکاری گسترده‌ای با بانک‌های مختلف و شرکت‌های سازنده ناوگان و شرکتهای حمل و نقل ریلی بعنوان  سرمایه گذار داشته است.

وی افزود: در این رابطه بانکهای عامل بطور جدی ما را در این راه یاری رسانده اند.

رسولی با اشاره به فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسب در صنعت حمل و نقل ریلی کشور و ظرفیت های ارزشمند تولیدی موجود در کشور گفت: در شرکت راه آهن، یک زیست بوم سرمایه‌گذاری تدوین شده که در این زیست بوم، دو نقش برای پیشرفت صنعت حمل و نقل ریلی تعریف شده است. نقش نخست برای شرکت راه آهن است تا به عنوان تسهیل‌گر از جانب دولت، تسهیلات لازم به بخش خصوصی ارایه نماید و نقش دوم، به عنوان سرمایه پذیر است تا به صورت مشارکت عمومی با بخش خصوصی وارد ارتباط شود.

 

۰/۵ ( ۰ نظر )