به گزارش جهان صنعت نیوز:   به‌طور مثال او در تازه‌ترین نوشته‌اش که اسپوتنیک منتشر کرده «تشدید فعالیت‌های هسته‌ای» ایران را «زمینه واقعی برای باج‌خواهی در مذاکرات»  می‌داند  و می‌نویسد «متاسفم که به جای برنامه جامع مشترک یا همان برجام برنامه تصویب‌شده مجلس با موفقیت در حال اجراست.» وی به غرب آدرس می‌دهد که «ایران تقریبا کل فهرست ممنوعیت‌ها و الزامات برجام را نقض کرده است. بنابراین، طبق آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران تا به امروز 4/2313 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده تولید و ذخیره کرده است.

از این مقدار 8/113 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد، 7/17 کیلوگرم با غنای 60 درصد، مقدار مشخصی فلز اورانیوم نیز تولید شده است.» این خاورشناس خواسته‌های ایران را نیز کلاسه‌بندی و آنها را در هشت خواسته مشخص عنوان کرده است. ساژین اما باور دارد که اگر مقامات ایرانی تا انتها به دفاع از این خواسته‌ها  ادامه دهند، به این معنی است که آنها فرآیند وین را فقط برای وقت گذرانی و نه برای رسیدن به توافق جدید از سر می‌گیرند. به باور او برگ برنده وضعیت وخیم اقتصاد ایران است زیرا  واشنگتن به خوبی می‌داند که تحریم‌های سخت آمریکا خزانه‌ ایران را خالی کرده و تهران با کسری بودجه به میزان ده‌ها میلیارد دلار مواجه است.

دقت در نوشته این خاورشناس نشان می‌دهد پیش از آن که به منافع ایران یا مصلحت آمریکا و اصولا کاهش تنش در جهان از مسیر حل مساله هسته‌ای ایران و برطرف شدن تحریم‌ها بیندیشد خطی را دنبال می‌کند که مقام‌های دولت ایران و دولت آمریکا را متقاعد کند به این زودی‌ها به جایی نمی‌رسند. واقعیت این است که روسیه و چین به دلایل گوناگون سیاسی و اقتصادی نمی‌خواهند پرونده هسته‌ای ایران به این زودی‌ها و با صلح و صفا به نقطه امن برسد. چین با امیدواری به اینکه از یک سو نفت ارزان و با تخفیف‌های نجومی از ایران خریداری کند و نیز منبع انرژی مطمئنی برای روزهای سخت با آمریکا را در کنارش ببیند تلاش نمی‌کند منازعه هسته‌ای حل شود. روسیه نیز می‌داند صلح هسته‌ای ایران با غرب و سرازیر شدن روزانه 1/2 میلیون بشکه نفت ایران در روز بازار این کشور را در فروش نفت به هم می‌ریزد و از سوی دیگر برطرف شدن تحریم راه سرمایه‌گذاری در گاز ایران را باز می‌کند و از درجه انحصار روسیه می‌کاهد.

  • نویسنده : احسان شادی‌