به گزارش جهان صنعت نیوز:  گزارش محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهور از نتیجه این رایزنی‌ها نیز نشان داد که طرف ایرانی اصلا از آنچه بین دو تیم مذاکره‌کننده گذشته، خرسند نیست. واعظی گفت: سفر معاون وزیر خارجه کره‌جنوبی به ایران، سفری بود که از ماه قبل به علت فشارهای مختلفی که هم وزارت خارجه و هم بانک مرکزی بر دولت کره آورده بودند، طراحی شد. این هیات به ایران آمد و صحبت‌هایی کردند. دوستان ما در وزارت خارجه و بانک مرکزی هم خیلی محکم برخورد کردند. کره‌ای‌ها قول دادند که خودشان بروند، اجازه بگیرند تا پول‌های ایران آزاد شود.

او گفت: ضمن اینکه ما مقدمات کارهای حقوقی را فراهم کردیم و با مقامات کره‌جنوبی هم اتمام حجت کردیم، امیدواریم که ماه آینده توفیقاتی به وجود بیاید. پول‌هایی به دلیل فشارهای آمریکا در دیگر نقاط دنیا هم بلوکه شده است که در این زمینه نیز طی ماه‌های آینده گشایش‌هایی به وجود خواهد آمد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که مقامات کره‌جنوبی از ایران خواسته‌اند در عوض طلب خود از این کشور آمبولانس بخرد، اظهار کرد: اینکه ما در عوض پولی که ما آنجا داریم و در برابر عصبانیتی که ما برای نگه‌داشتن سه‌ساله این پول داریم، به هیچ وجه خریدار چنین پیشنهادی از آنان نبودیم، خودشان هم فهمیدند که نه ایران محتاج چنین چیزی است و نه اینکه ما با همه جنگ اقتصادی و فشارهایی که تجربه کردیم، سه سال این کشور را اداره کردیم. پس محتاج چند آمبولانس نیستیم بلکه پولی را می‌خواهیم که در آنجا مانده و باید آزاد شود.

روایت طرف کره‌ای اما قدری فرق داشت. به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه کره‌جنوبی مدعی شد که ایران پاسخ روشنی به درخواست سئول برای آزادی نفتکش توقیف شده کره‌ای و خدمه آن نداده است.

وی که در یک نشست خبری در این باره سخن می‌گفت، افزود: این حقیقت دارد که ایران امیدوار بود بتواند از طریق تسهیلات کوواکس، واکسن کووید۱۹ خریداری کند و از ما خواست تا از پول مسدود شده برای این کار استفاده شود.

این مقام کره‌ای ادعا کرد که سئول تمام رویه‌های لازم برای انتقال پول این کار، شامل گرفتن مجوز ویژه از آمریکا را انجام داده است اما این مساله که از چه راهی برای خرید واکسن استفاده شود کاملا منوط به تصمیم‌گیری ایران است.

وزارت خارجه کره‌جنوبی نیز اعلام کرد که سئول و تهران توافق کرده‌اند برای حل مساله دارایی‌های مسدود شده ایران و همچنین آزادی نفتکش کره‌ای به مذاکرات خود ادامه دهند.