به گزارش جهان صنعت نیوز:  رویترز مدعی شده است که نسخه‌ای از این گزارش آژانس که در اختیار کشورهای عضو قرار گرفته را روز دوشنبه، ۲۹ آگوست (۷ شهریور ۱۴۰۱) رویت کرده است. این خبرگزاری در گزارشی اختصاصی می‌نویسد: در حالی که آمریکا و کشورهای غربی منتظر پاسخ تهران به جواب‌های واشنگتن هستند، تهران یکی از ۳ آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر۶ را با هدف غنی‌سازی اورانیوم فعال کرده است.

در این گزارش محرمانه آژانس که نسخه‌ای از آن برای کشورهای عضو ارسال شده آمده است ایران با بهره‌گیری از آبشار ۱۷۴‌تایی برای غنی‌سازی اورانیوم در سطح بالای ۵ درصد استفاده می‌کند..

درخواست رییس رژیم صهیونیستی از آژانس انرژی اتمی برای تداوم بازرسی از ایران

همزمان رییس رژیم صهیونیستی در واکنش به صحبت‌های سید ابراهیم رییسی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا به بازرسی از ایران ادامه دهد. تایمز او اسراییل، در گزارشی آورده است: اسحاق هرتزوگ روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با رییس‌جمهور سوییس در واکنش به صحبت‌های رییس‌جمهور کشورمان گفت: استقلال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حیاتی است. باید این استقلال از جمله توانایی آژانس برای انجام تحقیقات درخصوص تخلف در تحولات هسته‌ای ایران سرسختانه رعایت شود.

وی در ادامه گفت: سخنان رییس‌جمهور ایران کاملا واضح هستند. او می‌گوید «به استقلال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی تحقیقات باز احترام نمی‌گذاریم». این پرونده‌ها مسائل بزرگی هستند که به اورانیوم‌های غنی‌سازی شده کشف شده توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ربط دارند. رییس‌جمهور رژیم صهیونیستی عنوان کرد: من از جامعه بین‌المللی از جمله سوییس می‌خواهم تا هرچه در توان دارند انجام دهند تا از استقلال آژانس اتمی اطمینان حاصل کنند و از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مانع شوند.

سید ابراهیم رییسی رییس‌جمهوری ایران در نشست خبری از تضمین‌های اطمینان‌آور، راستی‌آزمایی عینی و عملی، رفع تحریم‌ها به صورت معنادار و پایدار و بسته‌ شدن ادعاهای سیاسی درباره پادمان به عنوان مواردی یاد کرد که برای نیل به توافق در مذاکرات هسته‌ای باید انجام شود.

رییس‌جمهور ایران خاطرنشان کرد: مذاکرات هم در همین چارچوب با محوریت رفع تحریم‌ها انجام می‌شود. ما بر راستی‌آزمایی اطمینان‌بخش و تضمین‌های اعتمادآفرین در مذاکرات تاکید کردیم. همچنین تاکید داریم که مسائل پادمانی حتما حل و فصل شود و این یک رکن در مذاکرات است و بدون آن سخن از توافق معنا ندارد. توافق باید همراه باشد با حل و فصل مسائل پادمانی و نکاتی که ایران به عنوان راهبرد دنبال می‌کند. ما از تحقق منافع ملت ایران کوتاه نیامده و نخواهیم آمد.