به گزارش جهان صنعت نیوز: دیک موریس، مشاور سابق ارشد بیل کلینتون رییس‌جمهوری پیشین آمریکا در این خصوص گفت که حضور دوباره هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ یک فرصت خوب است. موریس در گفت‌وگوی خود با ایستگاه رادیویی WABC گفت، در صورتی که دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ کنترل کنگره را از دست بدهند، جو بایدن رییس‌جمهوری کنونی آمریکا و کامالا هریس، معاون وی نقره‌داغ می‌شوند و راه برای کارزار دوم انتخاباتی هیلاری فراهم خواهد شد و همسرش بیل نیز نقش کلیدی در این راه برای او ایفا می‌کند.

او درباره یک حضور انتخاباتی دیگر بین ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا در دوره باراک اوباما گفت: این فرصت خوبی است. هیلاری استراتژی شفاف و خوبی دارد که هیچ شخص دیگری قادر به انجام آن نیست.

اگرچه هیلاری کلینتون هنوز نگفته که آیا قصد دارد وارد رقابت انتخاباتی ۲۰۲۴ شود یا خیر اما به صورت علنی تلاش‌های دولت فعلی را هدف گرفته و گفته است: وقتی ما کنگره‌ای نداشته باشیم که کارها را انجام دهد و کاخ‌سفیدی که بتوانیم روی آن حساب کنیم تا عاقل، هوشیار، باثبات و سازنده باشد، کارهای دولت هیچ معنایی ندارد.

اظهارات مشاور سابق ارشد بیل کلینتون، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا چند هفته پس از آن مطرح شد که هیلاری کلینتون هشدار داد حزب دموکرات آمریکا باید درباره اینکه چه چیزی باعث پیروزی در انتخابات می‌شود، هوشیار باشد و این هشداری ضمنی از سوی کلینتون به حزبی بود که در معرض خطر واگذاری پیروزی‌های میان‌دوره‌ای به حزب جمهوریخواه است.

هیلاری کلینتون دسامبر گذشته گفته بود که اگر دموکرات‌ها بخواهند کنگره‌ای داشته باشند که کارها را درست انجام دهد، باید کاندیداهایی داشته باشند که بتوانند در ایالت‌های چرخشی پیروز شوند. اظهارات این مشاور سابق بیل کلینتون بازتاب سرمقاله اخیر وال استریت ژورنال درباره کاندیداتوری ۲۰۲۴ هیلاری است. نویسندگان آن سرمقاله گفته بودند که نارضایتی‌ها از بایدن و هریس و عملکرد ضعیف آنها می‌تواند راه را برای کاندیداتوری هیلاری کلینتون در ۲۰۲۴ فراهم کند.

گمانه‌زنی درباره نامزدهای انتخابات ۲۰۲۴

این در حالی است که انتشار فهرستی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ در شرایطی که هنوز سه سال تا موعد آن باقی مانده، نگرانی و تشویش حزب دموکرات را برملا کرده است.

تارنمای هیل با مضحک خواندن برخی نامزدهای پیشنهادی نوشت: در همین هفته گذشته، توماس فریدمن نویسنده روزنامه نیویورک‌تایمز افزودن نام الیزابت چنی جمهوریخواه ضد دونالد ترامپ به فهرست نامزدهای رقیب بایدن در سال ۲۰۲۴میلادی را مطرح کرد.

داگلاس شون و آندرو استین نویسندگان روزنامه وال‌استریت ژورنال نیز از احتمال نامزدی هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا در انتخابات برای سومین بار سخن گفتند.

برخی منابع نیز گفته‌اند کریستن سینما، سناتور دموکرات از آریزونا ممکن است در فهرست نامزدهای انتخاباتی حزب دموکرات باشد. این در حالی است که برخی بحث‌های جدی در محافل دموکرات‌ها مطرح است؛ به ویژه اگر بایدن قصد نداشته باشد در دور بعدی انتخابات شرکت کند.

 آیا کامالا هریس معاون بایدن برای اینکه نامزد انتخابات شود صلاحیت کافی را دارد؟ آیا چهره‌ای مانند سناتور الیزابت وارن که بیشتر گرایشات چپ‌گرایانه دارد گزینه مطلوب‌تری است؟ آیا افرادی مانند پیت بوتیجج، وزیر حمل‌و‌نقل و سناتور ایمی کلبشار که بیشتر با سیاست‌های میانه همسو هستند، نامزدهای قابل قبول‌تری هستند؟

از طرفی در‌هم‌آمیختن مرز بین واقعیت و خیال مفهومی است که بسیاری از دموکرات‌ها از مدت‌ها پیش به آن فکر می‌کنند: ریاست‌جمهوری میشل اوباما. بانوی اول پیشین آمریکا یک مدعی قدرتمند می‌تواند باشد اما او بارها به طور شفاف گفته است که به داشتن یک پست منتخب تمایلی ندارد.

باوجود اینکه کامالا هریس در مصاحبه با آن بی‌سی‌نیوز موضوع نامزدهای دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۴ را شایعه خواند، اما تا وقتی که بایدن مشکلات را رفع نکرده است به این شایعات دامن زده می‌شود.

ناامیدی۵۰ درصدی مردم آمریکا از جو بایدن

تورم در آمریکا به بالاترین رقم در ۴۰ سال گذشته رسیده است. همه‌گیری کرونا بار دیگر خیز برداشته و تلاش کاخ‌سفید برای تصویب قانون حق رای و طرح اقتصادی بایدن تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است. نظرسنجی موسسه کوئینپیاک در این هفته محبوبیت بایدن را ۳۳ درصد نشان داد. نظرسنجی «فایوترتی ایت» نیز روز جمعه میانگین محبوبیت بایدن را 2/42 درصد عنوان کرد.

طبق این نظرسنجی سی‌بی‌اس و یوگاو، ۵۸ درصد آمریکایی‌ها معتقد هستند که بایدن توجه کافی به اقتصاد نداشته و ۶۵ درصد نیز همین گزاره را درباره مدیریت تورم مطرح می‌کنند.

در مقابل، به ترتیب تنها ۳۵ و ۲۸ درصد از مردم آمریکا از عملکرد بایدن در اقتصاد و در کنترل تورم رضایت دارند. در مجموع، ۵۰ درصد از آمریکایی‌ها از نحوه اداره این کشور توسط بایدن به تنگ آمده‌اند، ۴۹ درصد ابراز ناامیدی کرد‌ه‌اند، ۴۰ درصد گفته‌اند که نگران هستند و تنها ۲۵ درصد آنان ابراز رضایت و آرامش کرده‌اند.

در مقابل، به ترتیب تنها ۳۵ و ۲۸ درصد از مردم آمریکا از عملکرد بایدن در اقتصاد و در کنترل تورم رضایت دارند. در مجموع، ۵۰ درصد از آمریکایی‌ها از نحوه اداره این کشور توسط بایدن به تنگ آمده‌اند، ۴۹ درصد ابراز ناامیدی کرد‌ه‌اند، ۴۰ درصد گفته‌اند که نگران هستند و تنها ۲۵ درصد آنان ابراز رضایت و آرامش کرده‌اند.

همچنین میزان محبوبیت بایدن همچنان حدود ۴۰ درصد است. او در ماه مارس محبوبیتی ۶۲ درصدی داشت اما این میزان در ماه نوامبر به کمتر از ۴۵ درصد سقوط کرد. به غیراز دونالد ترامپ با محبوبیت ۳۷ درصدی در سال ۲۰۱۸، محبوبیت بایدن در نخستین سال فعالیتش، از شش رییس‌جمهوری پیشین خود پایین‌تر است.

در این نظرسنجی، ۳۹ درصد از نظردهندگان می‌گویند بایدن سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که برای آنها اهمیتی ندارد. همچنین در پاسخ به این سوال که چه چیزی نظر آنها را نسبت به بایدن تغییر می‌دهد، ۶۳ درصد کنترل تورم و ۲۴ درصد تصویب لایحه «بازسازی بهتر» بایدن را عامل افزایش محبوبیت بایدن در نگاه خود معرفی کردند.

۶۹ درصد آنان مدیریت کرونا توسط بایدن را رضایت‌بخش ندانسته و ۶۱ درصد حمایت او از واکسیناسیون اجباری را محکوم کردند. ۴۷ درصد معتقدند او برای سویه اومیکرون آمادگی نداشته و ۴۳ درصد می‌گویند که سرعت کاهش مبتلایان روزانه کرونا به اندازه کافی سریع نیست. این نظرسنجی در تاریخ ۱۲ تا ۱۴ ژانویه و با شرکت ۲۰۹۴ شهروند آمریکا برگزار شده و حاشیه خطای آن 5/2 است.

کهولت سن

اما مسائلی نیز درباره موضوع سن و قدرت بدنی بایدن مطرح است. اگر بایدن دوباره در انتخابات پیروز شود در دومین مراسم تحلیف خود ۸۲ ساله خواهد بود. برخی از دموکرات‌ها می‌گویند نگرانی آنها عمیق‌تر است هر چند که آنها مشکلات را بیش از اینکه به شکست بایدن در برنامه‌هایش مربوط باشد به دلیل شرایط موجود می‌دانند.

اگر بایدن نخواهد در انتخابات سال ۲۰۲۴ شرکت کند او نخستین رییس‌جمهوری در حال خدمت از زمان ریاست‌جمهوری لیندون جانسون در سال ۱۹۶۸ خواهد بود که قصد شرکت در دور دوم انتخابات را ندارد.

در شرایط بهتر، کامالا هریس وارث آشکار بایدن است، اما برخی اشتباهات او در مصاحبه با رسانه‌ها، انتشار گزارش‌هایی درباره اخراج برخی از کارکنانش، فقدان پیشرفت محسوس در مسائل مهاجرتی و حق رای این احساس را ایجاد کرده که او عملکرد ضعیفی داشته است.

در صورتی که کامالا هریس به دلیل عملکرد نامطلوب شانسی برای جانشینی بایدن نداشته باشد دموکرات‌ها با یک انتخاب دردناک مواجه خواهند شد: نامزدی را انتخاب کنند که به شدت نسبت به او تردید دارند یا به فرد دیگری اجازه دهند به جای اولین نامزد زن سیاه‌پوست رییس‌جمهور خود را کاندیدا کند.

همزمان با چنین گمانه‌زنی‌هایی، برخی نیز تصویر بزرگتری ارائه می‌دهند. استدلال جو تریپی کارشناس علوم راهبردی که در چند دهه گذشته با کارزارهای ریاست‌جمهوری حزب دموکرات همکاری کرده است این است که سرنوشت انتخابات آینده بیشتر از اینکه به هویت حزب دموکرات مربوط باشد بیشتر تحت تاثیر یک روند اساسی‌تر خواهد بود.

وی گفت: سرنوشت انتخابات ۲۰۲۴ فقط با یک سوال تعیین می‌شود: آیا ریاست‌جمهوری جو بایدن موفقیت‌آمیز بوده است. مهم نیست چه کسی نامزد خواهد بود. این استراتژیست خاطرنشان کرد احتمالا تا قبل از انتخابات ۲۰۲۴ به برخی از مسائل به ویژه همه‌گیری کرونا و تورم رسیدگی خواهد شد.

تریپی با این حال نامزدی هیلاری کلینتون در انتخابات سال ۲۰۲۴ را احمقانه توصیف کرد و گفت: اگر تورم همچنان روندی افزایشی داشته باشد دموکرات‌ها با این چالش مواجه خواهند بود که چه کسی را نامزد کنند. در چنین سناریویی مردم سوال خواهند کرد آیا هیلاری کلینتون ممکن است در رقابت‌ها شرکت کند؟ نه این موضوع احمقانه خواهد بود.

دموکرات‌ها همچنین نگران بازگشت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین جمهوریخواه آمریکا هستند که این هفته نیز در تجمعات کارزارگونه‌ای در آریزونا سخنرانی کرد. اگر ترامپ بار دیگر در رقابت‌های انتخاباتی نامزد شود دموکرات‌ها شکست او را یک ضرورت حیاتی برای کشور خواهند دانست. تا برگزاری انتخابات سه سال باقی مانده است اما احتمالات و مخاطرات آن تاکنون نگرانی‌هایی را در بین دموکرات‌ها ایجاد کرده است.