به گزارش جهان صنعت نیوز: ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی‌اش که به صورت مکتوب در وبگاه وزارت امور خارجه این کشور منتشر شده است، در پاسخ به این سوال که آیا این که وزیر امور خارجه ایران گفته است بسته پیشنهادی جدیدی را برای احیای توافق هسته‌ای(برجام) ارائه داده‌اند، صحت دارد یا نه و اگر صحت دارد، این بسته پیشنهادی چه زمانی ارائه شده است، گفت: همان طور که ما و شرکای اروپایی‌مان به وضوح گفته‌ایم، ما آماده نهایی و اجرایی کردن فوری توافق مذاکره شده در وین هستیم، توافقی که چند ماه است برای بازگشتی دوجانبه به پایبندی کامل به برجام روی میز است. اما برای این که این اتفاق بیفتد، تهران باید تصمیم بگیرد از خواسته‌هایی که خارج از چارچوب برجام هستند، صرف نظر کند، باید تصمیم بگیرد از مسائلی که فرابرجامی هستند، چشم‌پوشی کند.

پرایس در ادامه گفت: ما صراحتا گفته‌ایم که در چه موضعی هستیم. بر این باوریم که اگر ایران این تصمیم سیاسی را بگیرد، ما در جایگاهی قرار خواهیم گرفت که به نتیجه برسیم و دنبال بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام در اسرع وقت باشیم. اگر ایران این کار را نکند، موجب بیشتر به خطر انداختن فرصت‌ها خواهد شد، به طوری که هیچ وقت نخواهیم توانست به بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام برسیم.

او در پاسخ به تکرار سوال از سوی خبرنگار، توضیح داد: ما ارتباط غیر مستقیم منظمی با اتحادیه اروپا داشته‎ایم، بنابراین، قرار نیست وارد جزئیات شویم، جزئیات چند و چون این دیپلماسی، جز این که بگویم انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین و نماینده آن در مذاکرات نقش مهمی به عنوان میانجی ایفا کرده است و ما منتظر پاسخی سازنده از سوی ایرانی‌ها هستیم، پاسخی که مسائل فرابرجامی را پشت سر بگذارد.

او در ادامه تاکید کرد که نمی‌خواهد درباره جزئیات دیپلماسی‌ای که در این زمینه در جریان است، صحبت کند.