جهان صنعت نیوز: راب مک‌ایر سفیر بریتانیا در تهران، در اولین واکنش به دستگیر‌ی‌اش در حساب توییتر شخصی‌اش نوشت که “درهیچ تظاهراتی شرکت نکردم!‌” و افزوده که به مراسم “یادبود” افرادی که در سانحه “ناگوار” سقوط هواپیما برگزاری شده بود، رفته بود.

آقای مک ایر نوشته است دلیل حضورش، بریتانیایی بودن برخی کشته‌شدگان بوده و “طبیعی است که نسبت به کشته‌شدگان ادای احترام” کند.

وی نوشته است که “پس از ۵ دقیقه هنگامی که عده ای شروع به شعاردادن کردند محل را ترک کردم” و نیم ساعت بعد از ترک محل دستگیر شدم.”

به گفته آقای مک‌ایر”دستگیر کردن دیپلمات ها در هر کشوری غیرقانونی است”.

گفتنی است که شب گذشته سفیر انگلیس در تجمعات مقابل داشگاه امیرکبیر بازداشت شد و دولت انگلیس در واکنش به بازداشت سفیر خود در تجمع شامگاه شنبه در تهران، مدعی شد این اقدام نقض قوانین بین‌المللی است.

به نوشته وبگاه شبکه «اسکای نیوز»، «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس بازداشت سفیر این کشور در ایران را مغایر با قوانین بین‌المللی دانسته و مدعی شد: «بازداشت سفیر ما در تهران بدون هیچ توضیحی، نقض فاحش قوانین بین‌المللی است. دولت ایران در لحظه حساسی قرار دارد».

راب در ادامه بیانیه خود، افزود:‌«ایران می‌تواند به حرکت به سمت تبدیل شدن به دولت یاغی و انزوای اقتصادی و سیاسی متعاقب آن ادامه دهد یا گام‌هایی را برای کاهش تنش‌ها و تعامل در مسیر دیپلماتیک بردارد».

پیشتر منابع امنیتی گفته بودند «رابرت مک‌ایر» شامگاه شنبه در میان معترضان مقابل دانشگاه امیرکبیر حضور داشته و مشغول تهیه عکس و فیلم از این تجمع غیرقانونی بود.

برخی از حاضران در صحنه می‌گویند که آقای سفیر در حال تهیه عکس و فیلم از اتفاقات و حوادث تجمع امروز و گفتگو با معترضان بوده است.

مک‌ایر در بدو دستگیری صرفاً به زبان انگلیسی صحبت می‌کرده و از معرفی خود اجتناب کرده است. آقای سفیر پس از مدتی به زبان فارسی خود را معرفی و سمت دیپلماتیک خود را عنوان کرده است.

وی بهانه حضور خود در میان معترضانی که شعارهای ساختارشکنانه علیه نظام سر می‌دادند را ابراز همدردی با جان‌باختگان حادثه هواپیمایی عنوان کرده است.

در دنهایت در پی شناسایی مک‌ایر توسط نیروهای امنیتی پس از بازداشت، با هماهنگی و پیگیری وزارت امور خارجه وی آزاد شده است.

بیشتر بخوانید...
فرانسه برای اعتراض‌های کریسمسی آماده می‌شود
۰/۵ ( ۰ نظر )