به گزارش جهان صنعت نیوز:  «اپل» معمولا جدیدترین مدل‌های آیفون را در هفته اول یا دوم ماه سپتامبر معرفی می‌کند. شاید باور اینکه فقط حدود دو ماه دیگر تا معرفی نسل جدید گوشی‌های هوشمند «اپل» باقی مانده، کمی سخت باشد؛ به‌هرحال یکی از افشاگران خبرهای فناوری با نام کاربری ihacktu در توئیتر اعلام کرده است سری «آیفون ۱۴» سه‌شنبه ۱۳ سپتامبر معرفی خواهند شد. پیش‌بینی معرفی سری «آیفون ۱۴» در ۱۳ سپتامبر با روال همیشگی «اپل» برای معرفی گوشی‌های جدیدش مطابقت دارد. با ‌‌‌توجه ‌‌‌به اینکه در ایالت‌های آمریکا هر سال اولین سه‌شنبه سپتامبر پیش از روز کارگر است می‌توان گفت حدس ihacktu درباره تاریخ معرفی نسل بعدی آیفون‌ می‌تواند درست باشد.

همچنین پیش‌سفارش سری «آیفون ۱۴» به‌احتمال زیاد از روز جمعه بعد از رویداد معرفی این گوشی‌ها، یعنی ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور ۱۴۰۱) یا ۲۳ سپتامبر (اول مهر ۱۴۰۱)، آغاز خواهد شد. انتظار می‌رود «اپل» امسال گوشی‌های هوشمند جدید خود را در چهار مدل شامل «آیفون ۱۴»، «آیفون ۱۴ پرو» با نمایشگر ۱/۶ اینچی و «آیفون ۱۴ مکس» و «آیفون ۱۴ پرومکس» با نمایشگر ۷/۶ اینچی، معرفی کند. توجه کنید تاریخ اعلام‌شده برای معرفی نسل آینده آیفون صرفا یک تخمین است. در حال‌ حاضر، به‌دلیل مشکلات مربوط به زنجیره تامین، این احتمال وجود دارد که تغییراتی در زمان معرفی محصولات مختلف حوزه فناوری ایجاد شود.

امسال «اپل» مدل‌های غیر پرو را بیش از هر زمان دیگری متمایز خواهد کرد. این اقدام می‌تواند به‌معنای شکاف قیمتی بیشتر میان مدل‌های پرو و استاندارد سری «آیفون ۱۴» باشد. اول از همه، فقط با یک نگاه می‌توان تفاوت میان مدل‌های ارزان‌تر و گران‌تر این گوشی‌ها را تشخیص داد. یکی از این تفاوت‌ها، تعداد دوربین‌های پشتی است؛ زیرا مدل‌های پرو یک دوربین اضافه در اختیار کاربر قرار می‌دهند. علاوه‌براین، می‌توان با نگاه ‌کردن به طراحی جلویی سری «آیفون ۱۴» و بریدگی بالای نمایشگر آنها تفاوت میان مدل‌های استاندارد و پرو را مشاهده کرد. مدل‌های استاندارد از بریدگی قدیمی‌تر به‌سبک آیفون‌های کنونی بهره خواهند برد؛ درحالی‌که انتظار می‌رود ظاهر بریدگی مدل‌های پرو امسال تغییر کند.

با معرفی سری «آیفون ۱۴»، این احتمال وجود دارد که مدل‌های ارزان‌تر به جدیدترین تراشه‌های سری A اپل مجهز نشوند و این یکی از تغییراتی بود که خریداران آیفون تا این لحظه توجه چندانی به آن نکرده‌اند.

اکنون مشتریانی که «آیفون ۱۴» یا «۱۴ مکس» را بخرند، تراشه جدید Bionic س A16 را دریافت نخواهند کرد و این دو مدل به‌احتمال زیاد با همان تراشه Bionic س A15روانه بازار خواهد شد.

بحث‌هایی درباره این موضوع وجود دارد و بسیاری تصور می‌کنند افرادی که احتمالا مدل‌های ارزان‌تر را می‌خرند، اهمیت زیادی به تفاوت میان تراشه‌های A15 و A16 نخواهند داد. علاوه‌براین طبق این نظریه، خریداران عادی نمی‌توانند حتی نام تراشه‌ای را به‌زبان بیاورند که روی گوشی آنها است؛ به‌همین‌دلیل، استفاده از تراشه قدیمی‌تر روی آیفون‌های جدید برای برخی مشتریان این گوشی‌ها اهمیت ندارد. مدل‌های «پرو آیفون ۱۴» از نمایشگر پروموشن با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز بهره خواهند برد و گفته می‌شود حاشیه اطراف نمایشگر این گوشی‌ها ۲۰ درصد نازک‌تر از نسل کنونی خواهد بود. همان‌طورکه اشاره کردیم، «آیفون ۱۴ پرو» و «۱۴ پرو مکس» با تراشه جدید Bionic س A16 عرضه خواهند شد و علاوه‌براین انتظار می‌رود «اپل» از ۶ گیگابایت حافظه رم در آنها استفاده کند. علاوه‌براین طبق گزارش‌های منتشرشده، مدل‌های گران‌قیمت آیفون‌های بعدی اپل از رم LPDDR5 بهره خواهند برد؛ درحالی‌که مدل‌های ارزان‌تر به رم LPDDR4 مجهز خواهند شد.

همچنین گفته می‌شود «آیفون ۱۴ پرو» و «۱۴ پرومکس» به دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی مجهز خواهند شد. طبق پیش‌بینی‌ها، «آیفون ۱۴» و «آیفون ۱۴ مکس» نیز احتمالا با همان دوربین ۱۲ مگاپیکسلی نسل کنونی عرضه می‌شوند.

دوربین ۴۸ مگاپیکسلی جدید در مدل‌های «آیفون ۱۴ پرو » احتمالا از ترکیب پیکسلی ۴:۱ استفاده می‌کند و این یعنی در بیشتر عکس‌ها یک گروه از چهار پیکسل مجاور هم در قالب یک پیکسل بزرگ‌تر قرار می‌گیرند و اطلاعاتی را که هریک از آنها ثبت کرده‌ است، بین پیکسل‌های دیگر به ‌اشتراک خواهند گذاشت که این فرآیند به ثبت تصاویری با وضوح بالاتر و نویز کمتر کمک خواهد کرد.

«آیفون ۱۴ پرو» و «۱۴ پرومکس» با رنگ‌بندی متنوع و طراحی جدید رویت شدند

از سوی دیگر رندرهای مفهومی جذابی از «آیفون ۱۴ پرو» و «آیفون ۱۴ پرومکس» منتشر شده که طراحی آنها را در ۶ رنگ نشان می‌دهد.

علاوه ‌بر این به گفته یکی از تحلیلگران، «اپل» می‌تواند تا سال ۲۰۲۳ حدود ۱۰۰ میلیون «آیفون ۱۴» به‌فروش برساند. رندرهای غیررسمی جدید «آیفون ۱۴ پرو» و «۱۴ پرومکس» این گوشی‌ها را در رنگ نقره‌ای، گرافیتی، طلایی، سبز، آبی و بنفش نشان می‌دهند. علاوه‌ بر این نشانه‌هایی در این تصاویر ارائه شده که ازجمله می‌توان به عدد ۱۳ در تاریخ نمایش‌ داده شده روی نمایشگر این گوشی‌ها اشاره کرد که شاید اشاره‌ای به تاریخ عرضه آنها در ۱۳ سپتامبر داشته باشد. همچنین مدل سبز رنگ «آیفون ۱۴ پرومکس» در این رندرها، تصویر زمینه ماهی را نشان می‌دهد که در سومین نسخه آزمایشی ۱۶ iOS ارائه شده است. استفاده از طراحی جذاب مطمئنا به «اپل» کمک می‌کند تا میلیون‌ها دستگاه آیفون ۱۴ به‌فروش برساند.

«مینگ‌چی کو»، تحلیلگر معروف معتقد است که غول فناوری مستقر در کوپرتینو می‌تواند در نیمه دوم سال ۲۰۲۲، حدود ۱۰۰ میلیون دستگاه «آیفون ۱۴» تولید کند. گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که «فاکسکان» فقط ۳۰ میلیون دستگاه «آیفون ۱۴ پرومکس» تولید خواهد کرد و تولید انبوه «آیفون ۱۴» و «آیفون ۱۴ پرو» نیز از اوایل ماه آگوست آغاز خواهد شد. به‌نظر می‌رسد طبق برنامه‌ریزی‌ها، تولید انبوه «آیفون ۱۴ پرومکس» از اواخر آگوست و تولید انبوه «آیفون ۱۴ پرومکس» نیز در نیمه اول سپتامبر شروع خواهد شد.

قیمت سری «آیفون ۱۴» افزایش خواهد یافت

در نهایت براساس اعلام زنجیره تامین‌کنندگان «آیفون ۱۴»، به‌دلیل شرایط کنونی اقتصاد جهانی و برخی مشکلات دیگر، قیمت این سری از گوشی‌های «اپل» احتمالا افزایش درخور توجهی خواهد یافت. یکی از تحلیلگران بازار ادعا می‌کند «اپل» قصد دارد گوشی‌های سری «آیفون ۱۴» را با قیمتی در حدود ۱۰۰ دلار بیشتر نسبت به نسل قبلی یعنی «آیفون۱۳» در دسترس کاربران قرار دهد. اگر این ادعا صحت داشته باشد باید دید کاربران چه واکنشی به این افزایش قیمت نشان می‌دهند.