به گزارش جهان صنعت نیوز: فضانوردان می‌توانند روزی دوباره از تلسکوپ فضایی «هابل» بازدید کنند، اما این بار این اتفاق با یک فضاپیمای خصوصی انجام خواهد پذیرفت. تلسکوپ «هابل» در آوریل ۱۹۹۰ به مدار زمین پرتاب شد و طی دو دهه گذشته در مجموع پنج بار سرویس شده است. فضانوردان ناسا طی ماموریت‌های شاتل فضایی از «هابل» بازدید کردند و کارهای تعمیر، نگهداری و ارتقای آن را انجام دادند تا این تلسکوپ تاریخی به رصد آسمان‌ها با وضوحی شگفت‌انگیز تا به امروز ادامه دهد. «ناسا»، ناوگان شاتل‌های فضایی خود را در سال ۲۰۱۱ بازنشسته کرد، اما ممکن است دوره جدیدی از ماموریت‌های سرویس «هابل» در آستانه شروع باشند.

ناسا اعلام کرد که در حال انجام یک مطالعه مشترک با شرکت «اسپیس‌ایکس» برای بررسی امکان ارسال کپسول «دراگون» به سوی «هابل»، برای تقویت مدار این رصدخانه فضایی و شاید کمک به آن از طرق دیگر باشد. «جسیکا جنسن»، معاون عملیات تجاری مشتریان در «اسپیس‌ایکس» می‌گوید: می‌خواهیم از «هابل» سود ببریم و اگر سود بردن از «هابل» نه تنها به معنای تقویت آن، بلکه ارائه خدمات نیز باشد و بتواند با یک ماموریت فضایی انسانی انجام شود، بهتر خواهد بود.

وی افزود: البته واضح است که در حال حاضر هنوز هیچ ماموریتی از جانب «اسپیس‌ایکس» برای سرویس «هابل» در حال انجام نیست، بلکه این اعلامیه جدید مربوط به یک مطالعه امکان‌سنجی است که انتظار می‌رود شش ماه طول بکشد و ناسا برای آن پولی پرداخت نمی‌کند. ما به بررسی قابلیت‌های «دراگون» و چگونگی اصلاح آن برای قرار ملاقاتی امن و اتصال به «هابل» خواهیم پرداخت. اینکه جزئیات دقیقا از نظر فیزیکی چگونه خواهند بود و اینکه چگونه ما با خیال راحت این کار را از نقطه نظر مسیر انجام دهیم، همه چیز باید بررسی شود.

«جنسن» تاکید کرد: اگر این ماموریت انجام شود، لزوما نیازی به خدمه نخواهد داشت. مطالعه امکان‌سنجی ممکن است برنامه‌ریزان را به سمت یک ماموریت بدون خدمه با «دراگون» یا شاید حتی استفاده از نوع دیگری از فضاپیما راهنمایی کند. «هابل» در حال حاضر در سلامت کامل به سر می‌برد و همچنان عکس‌های شگفت‌انگیز و آموزنده‌ای از کیهان ارائه می‌دهد. اما مدار «هابل» در طول ۳۳ سال گذشته به دلیل کشش از سوی اتمسفر زمین کمی تحلیل رفته است. این تلسکوپ در حال حاضر در ارتفاع حدود ۵۴۰ کیلومتری به دور زمین می‌چرخد که تقریبا ۶۰ کیلومتر کمتر از مدار اولیه آن است.

«پاتریک کروز»، مدیر پروژه «هابل» در مرکز پرواز فضایی گادِرد ناسا در مریلند در جریان نشست خبری روز گذشته گفت: «هابل» در ارتفاع فعلی خود ۵۰ درصد احتمال دارد که در سال ۲۰۳۷ به زمین سقوط کند. با این حال، ناسا اجازه نخواهد داد این اتفاق رخ دهد. ناسا در نظر دارد تا «هابل» را به صورت کنترل شده پس از اتمام روزهای رصد آن از مدار زمین خارج کند. این امر مستلزم پرتاب یک ماموریت رباتیک به سمت این تلسکوپ فضایی است تا آن را به شکل ایمن از مدار خارج کند. «کروز» می‌گوید، ناسا احتمالا قصد دارد تا پایان دهه ۲۰۲۰ این ماموریت را راه‌اندازی کند، اما احتمالا با افزایش ارتفاع مدار «هابل» فعلا نیازی به این کار نخواهد بود.

بازگرداندن «هابل» به ارتفاع اولیه ۶۰۰ کیلومتری به طور بالقوه به این رصدخانه فضایی اجازه می‌دهد تا سال‌های بیشتری به کار خود ادامه دهد. «کروز» می‌گوید: اگر بتوانیم به این ارتفاع دست پیدا کنیم، به راحتی ۱۵ تا ۲۰ سال به عمر این ماموریت اضافه می‌کنیم. اگر مطالعه امکان‌سنجی «اسپیس‌ایکس» نتایج امیدوارکننده‌ای را به دست آورد، ماموریت «دراگون» برای سرویس «هابل» می‌تواند زودتر از آنچه فکرش را بکنیم، انجام شود. در واقع، در حال حاضر از نظر توانایی فنی، امکان انجام چنین پروازی وجود دارد.