به گزارش جهان صنعت نیوز:  «وانگ یی» در این تماس تلفنی خاطرنشان کرد: چین و ایران شرکای استراتژیکی هستند که همیشه در مواقع دشوار، همواره در کنار یکدیگر ایستاده و از یکدیگر پشتیبانی کرده اند هنگامی که بیماری کرونا ویروس (COVID-۱۹) در چین رخ داد، ایران اولین کشوری بود که همدردی خود را اعلام کرد و با اقدامات واقعی خود، معنای دوستی واقعی و همبستگی شدید دو کشور و ملت را نشان داد چین هرگز آن را فراموش نخواهد کرد.

وزیر خارجه چین با اشاره به سرایت این بیماری به ایران، ضمن ابراز همدردی با ایرانیان و تسلیت به قربانیان این بیماری اظهار کرد قلب ما با بیماران و خانواده های آنها است و آرزوی بهبودی سریع برای همه بیماران آلوده به کرونا ویروس داریم.  

او گفت: ما معتقدیم که به رهبری دولت ایران، مردم ایران با وحدت در برابر این بیماری پیروز خواهند شد در حال حاضر، مردم چین آماده هستند تا با مردم ایران متحد شده و بر مشکلات فعلی غلبه کنند.

وانگ یی افزود: چین کمک های اضطراری از جمله کیت های تشخیص کرونا و تجهیزات پزشکی به ایران اهدا کرده است ما همچنان در راستای نیازهای طرف ایرانی به تهران کمک خواهیم کرد که شامل همکاری در مناطقی مانند پیشگیری از بیماری همه گیر و کنترل و درمان پزشکی خواهد بود.

وزیر خارجه چین تصریح کرد چین و ایران ملتی متمدن و دارای تمدنی قدیمی هستند و در برابر هر مشکلی شکست ناپذیر هستند.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم در این تماس تلفنی ضمن ابراز قدردانی از همتای چینی خود اعلام کرد کرد در فرایند مبارزه مشترک با بیماری کرونا ویروس، دوستی بین دو کشور و دو ملت عمیق تر می شود و دو ملت همیشه محکم در کنار هم خواهند ایستاد.

او افزود: ایران نتایج مثبتی را که چین در نبرد با کرونا به دست آورده تحسین می کند و از چین به دلیل ارسال تجهیزات پزشکی و پشتیبانی فنی به ایران تشکر می کند.

ظریف با بیان اینکه ایران آماده است تا مبادلات و همکاری ها با چین را تقویت کرده و از تجربه خود در مبارزه با COVID-۱۹ یاد بگیرد افزود از آنجا که ایران مسایل مختلفی را تجربه کرده است بدون شک قادر خواهد بود بر چالش ناشی از این بیماری همه گیر هم پیروز شود.