جهان صنعت نیوز:  علی اصغر زارعان، دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از راه‌اندازی مدار ثانویه راکتور اراک طی دو هفته آینده و  تولید آخرین نسل سانتریفوژ در ایران  خبر داد و  درخصوص میزان تولید آب سنگین در ایران اظهار داشت: سالانه ۲۰ تن آب سنگین تولید می‌کنیم و به بعضی کشورها صادر می‌کنیم. امروز ظرفیت تولید ۲۵ تن آب سنگین را داریم در حالی‌که روز اول فکر می‌کردند ما بلوف می‌زنیم.

زارعان با بیان اینکه ایران جزو ۱۰ کشور دارنده چرخه سوخت هسته‌ای است، گفت: امروز در طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژ در کشور خودکفا هستیم و هر نوع سانتریفیوژی که بخواهیم، می‌سازیم و هیچ مشکلی نیست.

به گفته او:  ماده اولیه راهبردی و استراتژیک ما کیک زرد است که به آن دسترسی داریم و همه دنیا می‌توانند خرید کنند اما به جمهوری اسلامی نمی‌فروشند. قبل از پیروزی انقلاب حدود ۵۰۰ تن کیک زرد از آفریقای جنوبی داشتیم اما امروز دانش تولید آن را داریم.

راکتور اراک

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه از راه‌اندازی مدار ثانویه راکتور در حال بازطراحی اراک طی دو هفته آینده خبر داد و افزود: این مدار ثانویه ۵۰ درصد راکتور اراک است.

زارعان درباره ظرفیت غنی‌سازی ایران تصریح کرد: ظرفیت غنی‌سازی ایران زیاد است و آنچه مورد نیازمان باشد غنی‌سازی انجام می‌دهیم.

به اعتقاد او: الزامات نه‌گانه‌ای که مسئولان در بحث مذاکرات داشتند چند تا در حوزه هسته‌ای بود. عدم اعتماد باعث شد که ما اول اورانیوم مدنظر را بگیریم و بعد اورانیوم بدهیم. امروز یک‌هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو و ۵هزار سانتریفیوژ در نطنز فعال است.

۰/۵ ( ۰ نظر )
بیشتر بخوانید...
مدار ثانویه راکتور اراک امروز راه اندازی می‌شود