به گزارش جهان صنعت نیوز:   بر اساس آنچه رییس کل گمرک ایران اعلام کرده است، حجم تجارت خارجی کشور در نیمه نخست امسال با ۴۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۴۵ میلیارد دلار رسیده است. در این مدت ۶۰ میلیون تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از سوی ایران به خارج از کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن ۳۰ درصد و از نظر ارزش ۶۱ درصد افزایش داشت. همچنین در نیمه نخست امسال ۱۹ میلیون و یکصد هزار تن به ارزش ۲۳ میلیارد و یکصد میلیون دلار از نقاط مختلف جهان وارد کشورمان شد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹، از حیث وزن ۱۵ درصد و از لحاظ ارزش ۳۷ درصد رشد داشت. بر این اساس شاهد این هستیم که با پیشی گرفتن واردات از صادرات، تراز تجاری کشور در شش ماهه نخست امسال به منفی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.

با این وجود مهدی میراشرفی با اشاره به رشد تجارت خارجی کشور در نیمه نخست سال‌جاری افزود: تجارت خارجی ایران در این مدت با حفظ روند رشد صادرات به ۴۵ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۷ درصد رشد نشان می‌دهد. در این مدت ۷۹ میلیون و یکصد هزار تن کالا بین ایران و کشورهای مختلف جهان مبادله شد.

رییس کل گمرک ایران از ثبت رکورد تازه گمرک در ترخیص کالاهای وارداتی در شهریور امسال خبر داد و گفت: در این ماه، پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالاهای ضروری به ارزش شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ترخیص شد.

معاون وزیر اقتصاد گفت: آهنگ رشد سریع ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک در شهریور امسال که منجر به افزایش قابل توجه ترخیص کالاهای اساسی، ماشین‌آلات خط تولید و اقلام واسطه‌ای شد، تراز تجاری کشور را به نفع واردات اقلام ضروری تغییر داد.

وی افزود: نکته قابل توجه آن است که سرعت بالایی در ترخیص کالاهای ضروری، ماشین‌آلات و اقلام واسطه‌ای تولید در شهریور ماه سال‌جاری از سوی گمرک صورت گرفته است، به نحوی که میانگین وزنی واردات که در پنج ماهه نخست امسال ماهانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود در شهریور تقریبا دو برابر شده و به پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تن افزایش پیدا کرده و به لحاظ ارزش نیز میانگین کالاهای ترخیص شده که در پنج ماهه ابتدای سال ‌جاری سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود در شهریور ماه به شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید و این یک رکورد تازه در ترخیص کالا از گمرک محسوب می‌شود و دلیل منفی شدن تراز تجاری در شهریور ماه نیز همین امر است.

میراشرفی مجموع ترانزیت کالا از قلمرو ایران در نیمه نخست امسال را پنج میلیون و ۸۵۶ هزار تن اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۸ درصد رشد نشان می‌دهد.

مهم‌ترین مبادی صادرات و واردات کشور

وی مهم‌ترین کشورهای مقصد صادرات ایران را به ترتیب چین با ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، عراق با ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، ترکیه با هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و افغانستان با دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد دلار برشمرد.

به گفته میراشرفی، گاز طبیعی مایع شده، متانول، پلی‌اتیلن، محصولات نیمه تمام آهنی، شمش آهن، پروپان، اوره، بنزین، میله‌های آهنی و کاتد از مهم‌ترین اقلام صادراتی کشور در مدت مذکور بوده است.

رییس کل گمرک ایران درخصوص آمار کالاهای وارداتی در شش ماهه نخست امسال افزود: در این مدت ۱۹ میلیون و یکصد هزار تن به ارزش ۲۳ میلیارد و یکصد میلیون دلار از نقاط مختلف جهان وارد کشورمان شد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹، از حیث وزن ۱۵ درصد و از لحاظ ارزش ۳۷ درصد رشد داشت.

معاون وزیر اقتصاد، عمده‌ترین کشورهای طرف معامله واردات با ایران را امارات متحده عربی با پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالا به ارزش هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، چین با یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش پنج میلیارد دلار، ترکیه با دو میلیون و یکصد هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، سوییس با یک میلیون تن به ارزش ۹۰۰ هزار دلار اعلام کرد و گفت: ۱۰ قلم اول کالاهای وارداتی کشور در این مدت را تلفن همراه، ذرت، سویا، روغن دانه آفتابگردان، کنجاله سویا، گندم، جو، شکر، روغن پالم و روغن خام تشکیل می‌دادند.

واردات ۳/۱۴ میلیون تن کالای اساسی

رییس کل گمرک با اشاره به تمهیدات فراهم شده از سوی این سازمان و سایر دستگاه‌های دخیل در امر تجارت افزود: از مجموع ۱۹ میلیون و یکصد هزار تن کالای وارداتی به کشور در شش ماهه نخست امسال، ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن آن مربوط به ۲۵ قلم کالای اساسی به ارزش هشت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده است که ۷۵ درصد کل کالاها را تشکیل می‌دهد، کالاهایی که ارز ترجیحی به آنها تعلق گرفته ۴/۱۲ میلیون تن به ارزش هفت میلیارد دلار بود که به لحاظ وزنی ۶۵ درصد کل کالاهای ترخیص شده را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: بررسی آمار تجارت خارجی کشور در شش‌ماهه نخست سال‌جاری حاکی از تداوم رشد صادرات و همچنین مدیریت واردات کالا با محوریت تامین کالاهای اساسی مورد نیاز جامعه و نهاده‌های تولید است.

براساس این گزارش، از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه، ۱۴ میلیون و ۳۶۳ هزار تن به ارزشی بیش از ۸/۸ میلیارد دلار وارد کشور شده است. از مجموع کالاهای وارداتی ۴/۱۲ میلیون تن با ارز ۴۲۰۰ و مابقی با ارز نیمایی وارد و ترخیص شده است.

جزئیات واردات این اقلام نیز نشان می‌دهد هفت قلم با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد شده که شامل گندم به وزن ۱/۲ میلیون تن و ارزش ۵/۶۹۸ میلیون دلار، ذرت ۳/۴ میلیون تن به ارزشی بیش از ۴/۱ میلیارد دلار، جو ۹/۱ میلیون تن با ۸/۵۷۵ میلیون دلار، انواع دانه‌های روغنی ۵/۱ میلیون تن به ارزش یک میلیارد دلار، روغن خوراکی نیمه‌جامد مایع و خام ۱/۱ میلیون تن به ارزشی بیش از ۵/۱ میلیارد دلار و کنجاله سویا با ۲/۱ میلیون تن به ارزشی بالغ بر ۱/۶۸۴ میلیون دلار بوده است. همچنین دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی بیش از هفت هزار تن به ارزشی بالغ بر ۹۳۳ میلیون دلار وارد شده است.

اما سایر اقلام که با ارز نیمایی تامین و وارد کشور شدند شامل برنج ۷/۷۱۴ هزار تن به ارزشی بیش از ۱/۶۰۸ میلیون دلار، شکر خام ۱/۷۶۴ هزار تن به ارزش ۸/۳۲۸ میلیون دلار و لاستیک سنگین ۸/۳۱ هزار تن به ارزش ۱/۱۱۶ میلیون دلار وارد ایران شده است.

همچنین ماشین‌آلات تولیدکننده کالاهای اساسی به وزن ۶/۲۰ هزار ارزش تن به ارزشی بالغ بر ۸/۲۱۶ میلیون دلار، سموم تکنیکال شیمیایی ۵/۵ هزار تن با ۴۸ میلیون دلار، کودهای شیمیایی ۳/۸۲ هزار تن به ارزش ۵۵ میلیون دلار و سایر کالاها نیز ۵/۳۴۶ هزار تن به ارزشی بالغ بر ۸/۵۲۲ میلیون دلار وارد کشور شده‌اند. همچنین داروهای دامی ضروری ۱/۱۴۲ تن به ارزش بیش از ۲۰ میلیون دلار در واردات اقلام اساسی در شش ماه ابتدایی سال جاری قرار دارد.