به گزارش جهان صنعت نیوز:  یکی از تعهدات سازمان تامین اجتماعی بر اساس ماده 85 قانون تامین اجتماعی پرداخت کمک هزینه ازدواج به ‌عنوان هدیه به بیمه ‌شدگان اجباری واجد شرایطی است که برای بار اول تشکیل خانواده می ‌دهند.

میزان کمک‌هزینه ازدواج برابر است با مجموع حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه ظرف دو سال قبل از تاریخ ازدواج تقسیم بر 24 و در صورتی که مبلغ محاسبه‌شده کمتر از حداقل دستمزد تاریخ ازدواج باشد، مبلغ قابل پرداخت به حداقل دستمزد سال وقوع عقد افزایش می‌یابد.

در صورتی که زن و شوهر هر دو بیمه‌شده سازمان تامین اجتماعی و واجد شرایط باشند، پرداخت کمک‌هزینه ازدواج به هر دو نفر انجام می‌شود. همچنین بیمه‌شدگان تامین‌ اجتماعی که سال‌های قبل ازدواج کرده‌اند و در زمان ازدواج شرایط فوق را داشته‌اند و کمک‌هزینه مذکور را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند.

طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی، در شرایط کنونی نیازی به مراجعه حضوری به شعب این سازمان برای دریافت این حمایت نیست و مشمولان حائز شرایط می‌توانند درخواست هدیه ازدواج خود را در سامانه خدمات غیرحضوری ثبت کنند. در سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی در بخش شرایط دریافت این حمایت طبق ماده 85 تامین اجتماعی نیز به موارد ذیل اشاره شده است:

  1. ازدواج اول بیمه شده باشد.
  2. در تاریخ ازدواج (عقد دائم) رابطه استخدامی بیمه‌شده با کارفرما قطع نشده باشد.
  3. بیمه‌شده ظرف پنج سال قبل از تاریخ عقد دائم حداقل 720 روز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.
  4. عقد در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده باشد.
  5. بیمه‌شدگان حرف و مشاغل آزاد، اختیاری، قالیبافان و کارگران ساختمانی مشمول دریافت هدیه ازدواج نیستند.
  6. پرداخت هدیه ازدواج بیمه‌شدگان کارگاه‌های دارای قرارداد پورسانتاژی برعهده کارفرما است.

گفتنی است؛ بیمه‌شدگان متقاضی می‌توانند با ورود به سامانه es.tamin.ir  و مراجعه به منوی بیمه‌شدگان/ حمایت‌های کوتاه‌مدت/ درخواست کمک‌هزینه ازدواج، صرفا با ورود اطلاعات تاریخ عقد و کدملی همسر، درخواست خود را برای دریافت این کمک‌هزینه ثبت کنند.