به گزارش جهان صنعت نیوز:   معاملات بورس که از مدت‌ها قبل تحت تاثیر رفتارهای هیجانی سهامداران با نوساناتی بسیار شدید همراه شده بود، از اواسط هفته گذشته و به دنبال صحبت‌های مطرح شده از سوی وزیر اقتصادی و دارایی تحت عنوان تصویب کلیات طرح ۱۰ بندی حمایت از بورس وارد مدار صعودی شد و روزهای مثبتی را پیش‌روی سهامداران قرار داد.

در جلسه اخیر ستاد اقتصادی دولت، پیشنهادهای ارائه شده از سوی وزارتخانه‌های اقتصاد و صنعت و سازمان بورس در زمینه حمایت همه جانبه و پایدار از بازار سرمایه با همراهی رییس جمهوری و اعضای ستاد اقتصادی دولت تصویب شد که این امر بیانگر اراده جدی دولت سیزدهم در حمایت از تولیدکنندگان، صنایع بورسی و چشم‌انداز امیدبخش به فعالیت در بازار سرمایه است.  

در این زمینه یک کارشناس بازار سرمایه به افت و خیزهای اخیر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: اکنون نرخ سهام شرکت‌ها در بازار در ارزان‌ترین وضعیت ممکن قرار گرفته و نیازمند یک فشار و انگیزه برای رشد دوباره است.

«ابوالفضل شهرآبادی» به عوامل تاثیرگذار در بازگشت روند صعودی شاخص بورس اشاره کرد و گفت: مسایلی مانند مذاکرات برجام و لایحه بودجه ۱۴۰۱ از جمله عواملی بودند که به عنوان ریسک‌های تهدیدکننده، تاثیرگذار بر معاملات بازار محسوب می شدند.

وی اظهار داشت: موضوع مربوط به مذاکرات از جمله عوامل تاثیرگذار بر روند بازار است که هنوز سایه ابهام آن بر سر بازار سنگینی می‌کند، همچنین لایحه بودجه ۱۴۰۱ عامل دیگری است که روند بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است اما این مساله تا حدود زیادی شفاف‌سازی شده و رفع ابهامات لازم برای آن انجام شده است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان‌کرد: با توجه به توضیحات مسوولان در راستای مسائل مربوط به بودجه سال آینده، تا حدود زیادی اثر منفی آن از سر بازار برداشته شد و برای چند روزی روند بازار را وارد مدار صعودی کرد.

حمایت جدی دولت از بازار سرمایه

وی ادامه‌داد: صحبت‌های وزیر اقتصاد و دارایی درخصوص تصویب ۱۰ مصوبه ستاد اقتصادی و نیز سخنان مثبت مطرح شده از سوی معاون اقتصادی رییس جمهوری از جمله عواملی بودند که بر ایجاد روند صعودی بازار تاثیرگذار بود؛ چراکه این امر نشان‌دهنده حمایت جدی دولت از این بازار است و سبب تغییر نگاه سهامداران نسبت به روند فعلی بازار سرمایه خواهد شد.

شهرآبادی تاکید کرد: اجرایی شدن حتمی ۱۰ مصوبه اخیر ستاد اقتصادی دولت می‌تواند در آینده تاثیر مثبت زیادی را بر روند بازار ایجاد کند و شاهد ورود نقدینگی‌های کلان به این بازار خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بازگشت شاخص بورسدر چند روز گذشته قابل پیش‌بینی بود، گفت: بهتر است اقدامی انجام شود تا بازار در مدار صعودی خود باقی بماند که این امر وابسته به تداوم حمایت‌های انجام شده از این بازار است.

وی با بیان اینکه بازگشت اعتماد به بازار نیازمند چند هفته حمایت است، افزود: خروج نقدینگی از بازار سرمایه به دلیل ترس حاکم در این بازار افزایش پیدا کرده است و سهامداران اکنون به دنبال بازاری مناسب برای سرمایه‌گذاری هستند.

شهرآبادی خاطرنشان‌کرد: سرمایه‌گذاران باید به این موضوع واقف باشند که بازار سرمایه بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری است، اما سهامداران تحت تاثیر کاهش اعتماد ایجاد شده در بازار سرمایه با تردید نسبت به ورود سرمایه‌های خود به این بازار نگریسته اند.

این کارشناس بازار سرمایه با اعتقاد به اینکه در بازه زمانی کوتاه‌مدت نمی‌توان شاهد بازگشت اعتماد به این بازار بود، گفت: این اتفاق نیازمند حمایت مستمر و محکم از سوی مسوولان است، در آن زمان می‌توان شاهد ورود نقدینگی‌های قابل توجه به این بازار بود و دوباره بازار سرمایه به بهشت سرمایه‌گذاران تبدیل خواهد شد.

مزایای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از اقتصاد کشور

وی به مزایای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از اقتصاد کشور و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: این اتفاق ممکن است در نرخ کالای برخی از گروه‌ها مانند صنایع غذایی و دارویی تورم‌زا باشد، اما به‌طور حتم با اثری مثبت بر روند معاملات بازار همراه می‌شود و سهام شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاری جذاب خواهد کرد.

شهرآبادی با بیان اینکه حمایت از بازار سرمایه باید آگاهانه باشد اما نباید به‌طور دائم ادامه پیدا کند، گفت: معاملات بورس باید روند طبیعی خود را طی کند اما بهتر است بازار برای دوره‌ای کوتاه به منظور از بین بردن اعتمادهای سلب شده از بازار و نیز جلب اعتماد سهامداران مورد توجه جدی مسوولان قرار بگیرد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان خاطرنشان‌کرد: در آن زمان، بازار به صورت قدرتمند به مسیر اصلی خود باز می‌گردد و توقع سرمایه‌گذاران برای کسب بازدهی را برآورده خواهد کرد.