به گزارش جهان صنعت نیوز:  از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: این شرکت در راستای انجام تعهدات و وظایف نظارتی خود و با توجه به رسالت سنگین صیانت از حقوق سرمایه گذاران و سهامداران و در مسیر اطلاع رسانی اقدامات صورت پذیرفته در حوزه نظارت بر فعالیت های مشکوک و غیر مجاز در میان بررسی‌های نظارتی به اقدامات شبکه ای از کانال‌ها و گروه ‌های تلگرامی که با مقاصد مشترک و به صورت هماهنگ مبادرت به تبلیغ برخی از سهام قابل معامله در بازار سرمایه می کردند، پی برد که با تلاش فراوان، اطلاعات شبکه های مذکور در دسترس فرابورس ایران قرار گرفت.

 بر اساس این اطلاعیه، شبکه رسانه ای مورد نظر در قالب یک گروه خصوصی تلگرامی به نام «لوکوموتیو بورس» فعالیت می کرد که اعضای آن مدیران (ادمین های) بالغ بر ۱۵ گروه  عمومی و بیش از ۶۲ کانال  تلگرامی پرمخاطب و برخی از سرمایه گذاران بودند.

اطلاعیه فرابورس می افزاید: این شبکه در پایان هر جلسه معاملاتی اقدام به حذف تمامی پیام‌های ارسالی در گروه می کرد. محتوای گروه مورد اشاره، خوانده و مستندسازی شده است. مدیران کانال های تلگرامی عضو در گروه مذکور با استفاده از تکنیک های متعددی از جمله جدا کردن owner از admin کانال تلاش بی نتیجه ای در مخفی کردن هویت واقعی خود کردند. اقدامات این گروه در بیشتر موارد مظنون به دستکاری قیمت بوده و در سایر موارد، اقداماتی به بهانه تصاحب کنترلی شرکت صورت گرفته است.

بر این اساس، استفاده از ابزار رسانه ای ایجاد شده در فضای مجازی و به طور خاص گروه ها و کانال-های عمومی پرمخاطب تلگرامی، ذی نفعان اصلی گروه مذکور را در به نتیجه رسیدن این اقدامات یاری داده است. فشار تبلیغی ایجاد شده جهت خرید سهم (با استفاده از ابزار رسانه منفرداً و یا با ترکیب اقدامات مظنون به دستکاری معاملاتی و رسانه ای توأم) باعث بالا رفتن قیمت سهم و ایجاد سود معاملاتی برای ایشان شده و از سوی دیگر تشویق سرمایه گذاران به توکیل حق رای خود به اشخاص مذکور، امکان تملک کنترلی شرکت را به واسطه آرای وکالتی مأخوذه بسیار تسهیل کرده و احتمال نیل به هدف مذکور در مجامع شرکت ها را برای ایشان افزایش داده است.

شرکت فرابورس در اطلاعیه خود می افزاید: ضمن اعلام اینکه عملکرد این گروه پس از تصاحب کنترل شرکت ها حائز نکات بسیار مهمی است که با قاطعیت توسط نهاد ناظر رسیدگی خواهد شد، بیان می دارد توکیل حق رای در مجامع هرچند برای یک سرمایه گذار ممکن است به دلیل سرمایه کم یا عدم امکان حضور در مجمع بدون مخاطره باشد، اما وکالت نامه اعطایی در صورت تجمیع با سایر وکالت نامه ها می تواند آثار قابل توجهی در کسب کنترل و راهبری شرکت و گاه سوءاستفاده های احتمالی از اموال، اعتبارات و جایگاه شرکت داشته باشد. سرمایه گذاران باید آثار و عواقب احتمالی حقوقی و کسب و کاریِ اعطای این حق خود به دیگران را در تصمیم گیری ها مد نظر قرار دهند.

در برخی موارد گروه های عمومی خاصی نیز جهت انجام دستکاری بازار نمادهای مورد نظر گروه تشکیل شده و رسالت آن گروه ها تبلیغ سهام مشخص و تشویق سرمایه گذاران به خرید آن سهام بوده که از این دست می توان به گروه  «مربع طلایی» (زیر گروهی از گروه لوکوموتیو بورس، مربوط به چهار سهم فرابورسی) و دو گروه دیگر (مربوط به چندین سهم در بازارهای بورس اوراق بهادار تهران) اشاره کرد.

در نهایت، فعالیت گروه مورد نظر، متوقف شد و برخی اعضا با شناسهای یکسان یا هویتی جدید اقدام به تشکیل گروه دیگری کرده و اقداماتی مشابه با فعالیت های پیشین خود در گروه «لوکوموتیو بورس» می کنند. با توجه به سطح محرمانگی پرونده، فرابورس ایران از ارائه اطلاعات تکمیلی تا زمان تعیین تکلیف در مراجع ذی صلاح معذور بوده و این اطلاعیه نیز جهت ارائه هشدار مؤکد به سرمایه‌گذاران و جلوگیری از بسط تخلف توسط عاملین و تحمل زیان توسط سرمایه‌گذاران منتشر شده است.

توصیه می شود سرمایه گذارانی که امکان انجام تحلیل شخصی برای خرید و فروش سهام را ندارند، از سازوکارهای ورود غیرمستقیم به بازار سرمایه نظیر صندوق های سرمایه گذاری استفاده کرده و از خرید و فروش سهام بر مبنای پیام های گروه ها و کانال های تلگرامی یا سایر بسترهای بدون مجوزِ سازمان بورس و اوراق بهادار پرهیز کنند.