به گزارش جهان صنعت نیوز: وی در ادامه افزود: تقریبا تمام ماشین‌آلات معدنی وارداتی هستند به همین دلیل قیمت این ماشین‌آلات فوق‌العاده افزایش پیدا کرده و خیلی از معادن نتوانسته و نمی‌توانند نسبت به تامین ماشین‌آلات مورد نیاز خود اقدام کنند.این نماینده مجلس یازدهم گفت: این موضوع عملا امکان رقابت ما در حوزه معدن در تمام دنیا را سلب می‌کند. معدن‌داری که با هزینه‌های بالا، تکنولوژی قدیمی و ماشین‌آلات فرسوده کار استخراج و فرآوری از معادن را انجام بدهد. طبیعتا تفاوت بین آن و معدن‌داری که به راحتی ماشین‌آلات با تکنولوژی روز در اختیارش است و به فعالیتش ادامه می‌دهد تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.

نخعی در ادامه افزود: بنابراین از ابعاد مختلف از ظرفیت معادن خود نمی‌توانیم به درستی استفاده کنیم. خیلی از ظرفیت‌ها به دلیل نبود ماشین‌آلات معدنی به اندازه کافی، متاسفانه بلااستفاده باقی مانده است. دوم اینکه این رقابت‌پذیری در حوزه معدن را نسبت به کشور‌های دیگر از ما سلب کرده و کاهش داده، بنابراین این اقدام مجلس برای واردات ماشین‌آلات معدنی اقدام خوب و رو به جلویی بود که برای تامین ماشین‌آلات معدنی به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت‌های معدنی کمک کند تا بتواند این خلاء‌ها را پر کند. انتظار داریم که دولت از این فرصت به وجود آمده به نحو احسن استفاده کند. البته شنیده می‌شود که در تعرفه‌های گمرکی در حال حاضر شرایطی وضع کرده‌اند که مغایر با روح قانون مصوب مجلس برای واردات ماشین‌آلات است.
این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: امیدواریم که دولت این حساسیت‌ها را درک کند و به نحو احسن از این ظرفیت‌ها و فرصت به وجود آمده استفاده کند.

نخعی افزود: دولت و وزارت صمت برای رفع مشکل فرسودگی ماشین‌آلات معدنی می‌توانند از این فرصتی که مجلس ایجاد کرده و مجوزی که داده شده استفاده کنند. البته باید نسبت به کاهش تعرفه گمرکی واردات ماشین‌آلات و همینطور قطعات آنها اقدام شود، علاوه بر این بهتر است به معدن‌داران تسهیلات نیز داده شود، بهترین حالت این است که حمایت از بخش معدن را به صورت مشروط و دقیق انجام دهیم.

نخعی در توضیح حمایت مشروط و دقیق از معادن گفت: حمایت مشروط یعنی اینکه ما در بازه زمانی مشخص مثلا ۵ سال شرایطی را به وجود بیاوریم، مثل تسهیلات کاهش تعرفه گمرکی یا امکان واردات ماشین‌آلات برای معادن که به عنوان مثال میزان برداشت یا کار اکتشافی که در معادن در حال انجام است به مقداری بالاتر برسد. به عبارتی به دو یا سه برابر وضعیت موجود ارتقا پیدا کند. به طور کلی معتقد به حمایت از معادن هستیم، اما حمایت‌های مشروط و زمان‌دار.

وی افزود: با این شیوه به هدف مشخصی در انتهای کار دست پیدا می‌کنیم. یکی از راه‌های حمایت از این معادن استفاده از برنامه هفتم توسعه است و انتظار ما از دولت این است که در بخش معدن در برنامه هفتم پیش‌بینی‌های دقیقی را داشته باشند، تا در پایان برنامه هفتم توسعه اهدافمان تحقق پیدا کرده باشد و حمایت‌ها نیز مشروط بر تحقق این اهداف باشد. سخنگوی کمیسیون انرژی ادامه داد: تولید‌کننده داخلی در این چند سال برخی از ماشین‌آلات معدنی را تولید می‌کردند، اما این تولید تکافوی نیاز ما را نمی‌کرد. به همین دلیل است که می‌گوییم حمایت‌ها باید مشروط باشد. در چند سال گذشته حمایت از تولید داخل در حوزه ماشین‌آلات معدنی انجام دادیم و برای اینکه به هپکو کمک شود واردات ماشین‌آلات معدنی ساخت خارج را ممنوع کردیم.

نخعی گفت: اما واقعا ماشین‌آلات تولیدشده در این کارخانجات با قیمتی به فروش می‌رسد که تفاوتی با قیمت ماشین‌آلات خارجی ندارد و قیمتی بالاتر از ماشین‌آلات خارجی نیز دارد. شرایطی را داریم که معدن‌داران می‌دانند اگر ماشین‌آلات معدنی دست دوم خارجی به کشور وارد کنند هم کیفیت و هم قیمت مناسب‌تری، نسبت به محصول داخلی دارد و می‌تواند دو الی سه برابر ماشین‌آلات ساخت داخل کار کند. این نماینده مجلس یازدهم در ادامه تاکید کرد: حمایت‌ها از تولیدکننده داخلی باید مشروط باشد، وقتی ممنوعیت واردات ایجاد می‌کنیم تا از تولید داخلی حمایت کنیم صنعت داخل هم نباید از شرایط موجود سوء‌استفاده و قیمت‌ها را چندین برابر کند. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در ادامه توضیح داد: واردات ماشین‌آلات معدنی خارجی ارزآوری بالایی برای کشور دارد، زیرا هر چه بتوانیم معدن‌دار را تقویت کنیم تا بتوانیم بازار‌های خارجی بیشتری را به دست بیاوریم به همان نسبت ارزبری در کشور افزایش می‌یابد. باید جلوی خام‌فروشی معادن را بگیریم و در حال حاضر این خام‌فروشی میزان خیلی بالایی است.