به گزارش جهان صنعت نیوز:  بورس کالا ایران طی آبان ماه امسال میزبان عرضه بیش از 6 میلیون و 458 هزار تن انواع سیمان از تیپ یک و دو گرفته تا تیپ 5 و پوزولانی و سیمان مرکب بود و در نهایت 5 میلیون و 176 هزار تن از این محموله ها به فروش رسید که براساس آمار، قیمت سیمان تیپ 2 به عنوان محصول پرطرفدار این صنعت در هر کیسه 50 کیلویی به طور متوسط 25 هزار و 130 تومان معامله شد؛ البته به طور طبیعی هزینه هایی چون مالیات ارزش افزوده و حمل و نقل به این رقم اضافه می شود.

در شرایطی حجم معاملات انواع سیمان در بورس کالای ایران از ابتدای عرضه مستمر این محصول که به 9 خرداد ماه باز می گردد تا پایان آبان ماه از مرز 18 میلیون تن عبور کرده که شاهد آرامش بازار و به ثبات رسیدن نرخ ها در بازار این محصول استراتژیک هستیم. سیمان تیپ 2 که هفته هاست هر کیسه 50 کیلویی آن در محدوده 25 هزار تومان قرار دارد در طول آبان ماه به طور متوسط 25 هزار و 130 تومان معامله شد.

بورس کالای ایران در طول دوره آبان ماه امسال میزبان عرضه 6 میلیون و 458 هزار تن انواع سیمان بود و در نهایت 5 میلیون و 176 هزار تن آن به فروش رسید.

در معاملات آبان ماه سیمانی ها در بورس کالا، 48.5 درصد سیمان پاکتی در قیمت پایه معامله شد و از مجموع یک میلیون و 424 هزار و 895 تن سیمان تیپ دو (پاکتی) عرضه شده بیش از 690 هزار تن در قیمت پایه معامله شد. البته در کنار ثبات بخش عمده ای از معاملات به طور طبیعی محصول برخی شرکت ها با استقبال بیشتر خریداران مواجه می شود و رقابت در این معاملات نیز دیده می شود که همین موضوع بیانگر کشف عادلانه قیمت ها در مکانیسم عرضه و تقاضاست.

گفتنی است، خدمت دیگری که بورس کالای ایران برای خریداران خرد در نظر گرفت و با استقبال مطلوب مشتریان خرد همراه بود راه اندازی گواهی سپرده سیمان از تاریخ 9 آبان ماه بود که از طریق این معاملات، امکان خرید سیمان از طریق کد سهامداری و به صورت آنلاین فراهم شده است. براساس آمار از ابتدای راه اندازی این ابزار تا انتهای هفته گذشته 7 میلیون و 833 هزار گواهی سپرده سیمان معادل 7833 تن سیمان از طریق این مکانیزم به فروش رسیده و شمار انبار شرکت های سیمانی که تاکنون در سامانه معاملات ثبت شده، 20 انبار است.