به گزارش جهان صنعت نیوز:  ناصر نبی پور با اشاره به اینکه قیمت تمام شده تولید هر کیلو تخم‌مرغ در شرایط کنونی حدود 48 هزار تومان است، گفت: هر شانه تخم مرغ با این قیمت تمام شده و با توجه به این نرخ نهاده باید بین 130 تا 140 هزار تومان باشد.

وی با اشاره به اینکه همین حالا واحدهای تولید تخم مرغ در حال زیادن دهی هستند، گفت: بازار کشش قیمتی بالاتر از این را ندارد والا با احتساب هزینه نهاده و سایر هزینه‌ها به علاوه حمل و نقل، هر شانه تخم مرغ بین 130 تا 140 هزار تومان در می‌آید اما چون کشش قیمتی پایین است و مردم قدرت خرید ندارند به بهای صد هزار تومان عرضه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای تولید هر کیلو تخم مرغ، بین دو کیلو و صد گرم تا دو کیلو و دویست گرم خوراک مصرف می‌شود، اضافه کرد: ارزان‌ترین نهاده در حال حاضر 14 هزار و ششصد تومان قیمت دارد. به عبارت دیگر تنها برای تولید یک کیلو تخم مرغ، لازم است مرغ حدود سی و دو هزار تومان خوراک مصرف کند، پس می‌بینید گرانی نهاده چطور قیمت تخم‌مرغ را نشانه رفته است.

نبی‌پور گفت: قیمت نهاده‌های دامی حدود شش برابر شده و وقتی نهاده دامی ششصد درصد رشد می کند، طبیعی است که قیمت محصول نهایی نیز دستخوش افزایش بسیار جدی شود.

این فعال صنفی گفت: هنوز تاثیرات افزایش شدید قیمت روشن نشده است چرا که در دوره‌ای تولید ما زیاد بود اما حالا بسیاری از واحدهای تولید کننده مرغ و تخم مرغ به دلیل رورود به حاشیه زیان در حال تعطیلی هستند.

به گفته وی تنها در خرداد ماه 9 میلیون قطعه مرغ به کشتارگاه فرستاده شده است .

او در توضیح این مطلب ادامه داد: تاثیر این اتفاق بی‌تردید در یک تا دو ماه آینده بر بازار احساس می‌شود. در حال حاضر مرغداری 50 هزارتایی ، ماهی یک و نیم میلیارد تومان ضرر می‌دهد و همین مساله نشان می‌دهد تداوم تولید با خطری جدی روبروست از این رو احتمالا با کاهش حجم تولید در ماه‎‌های آتی ، بازار مرغ و تخم مرغ دستخوش تلاطم می‌شود .

او در خصوص وضعیت خرید تخم مرغ در بازار مصرف گفت: تخم مرغ ، در حال حاضر ارزان‌ترین پروتئین است و در قیاس با حبوبات و گوشت قرمز و سفید، قیمت متعادل‌تری را داراست اما بی‌‎تردید ادامه این وضعیت می‌تواند زمینه را برای افزایش قیمت تخم مرغ نیز مهیا کند.

وی اضافه کرد: اخیرا به معاون وزیر نیز اعلام کردم که جراح اقتصاد ایران ناشی بوده و رگ و پی بیمار را آسیب زده است.

وی تخم مرغ دانه‌ای سه هزار تومان را ارزان ترین کالای پروتئینی در دسترس خانوار دانست و گفت: متاسفانه حقوق مردم تنها 10 درصد افزایش یافته اما قیمت‌ها به سرعت در حال افزایش است و همین مساله توازن تولید و مصرف را به هم زده است.