به گزارش جهان صنعت نیوز: به گفته وی با این تعداد احیای واحدهای راکد از ابتدای سال تاکنون، 13 درصد برنامه احیا‌سازی برای امسال محقق شده و قرار است به طور کلی بازگشت 1600 واحد راکد و نیمه‌تعطیل به چرخه تولید برای سال 1401 در دستور کار باشد؛ امری که می‌تواند 28 هزار و 800 شغل جدید نیز ایجاد کند.

هر چند در طول سال‌های اخیر موضوع احیای واحدهای راکد یکی از برنامه‌های اصلی وزارت صمت بوده و هر سال نیز اعلام می‌شود هدف‌گذاری‌ها برای احیای واحدهای راکد به طور کامل محقق شده است، اما در طول ماه‌های گذشته، معاون وزیر صمت در تمام صحبت‌ها و برنامه‌های خود بر روی این نکته تاکید کرده و آمار و ارقام احیای واحدهای راکد و ایجاد اشتغال از این رهگذر را مطرح می‌کند؛ امری که گاها از لحاظ اعداد و ارقام با یکدیگر متفاوت می‌شود و البته برای توجیه این تفاوت‌ها نیز گفته می‌شود که رسانه‌ها یا خبرنگاران از صحبت‌های معاون وزیر صمت برداشت درستی نداشته‌اند!

تفاوت در ارائه آمار

پیش از اینکه علی رسولیان در مورد احیای 211 واحد راکد از ابتدای امسال و برنامه‌ریزی برای بازگشت 1600 واحد به چرخه تولید تا آخر سال جاری صحبت کند در روز یازدهم تیر ماه و به مناسبت روز ملی صنعت و معدن اعلام کرده بود: در سال 1400 راه‌اندازی مجدد 2 هزار واحد صنعتی راکد در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی در دستور کار سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران قرار گرفت که تا پایان سال گذشته، تعداد 2‌ هزار و 67 واحد صنعتی غیرفعال به چرخه تولید بازگشت که اشتغالی افزون بر 39 هزار نفر را درپی داشت. همچنین احیای هزار و 1548 واحد با اشتغال‌زایی برای حدود 28 هزار نفر، از جمله افتخارات دولت سیزدهم از ابتدای آغاز به کار در شهریور سال گذشته تاکنون بوده است.

وی همچنین تاکید کرده بود که در سال 1401 نیز احیای 2 هزار واحد صنعتی غیرفعال دیگر در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی را در دستور کار خود دارد.

همان‌طور که مشاهده می‌کنیم در حالی معاون وزیر صمت به تازگی اعلام کرده که بازگشت 1600 واحد راکد در سال گذشته در دستور کار وزارت صمت قرار دارد که در روز یازدهم تیر ماه این تعداد را 2 هزار واحد عنوان کرده بود. همچنین در حالی اعلام شده که در طول 100 روز اول سال جاری 211 واحد راکد به چرخه تولید بازگشته‌اند که مطابق گفته‌های قبلی از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم در شهریور ماه گذشته تاکنون 1548 واحد راکد به چرخه تولید بازگشته‌اند. در این رابطه علی رسولیان در 25 بهمن ماه سال گذشته اعلام کرده بود: تاکنون با رفع مشکلات واحدهای صنعتی، هزار و 750 واحد راکد به چرخه کار و تولید بازگشته‌اند و 30 هزار فرصت شغلی نیز ایجاد شده است. وی همچنین در نخستین نشست خبری خود در 22 فروردین ماه نیز تاکید کرده بود: سال گذشته بیش از 12 هزار واحد راکد و غیرفعال در داخل و بیرون شهرک‌های صنعتی مورد بررسی و پایش قرار گرفتند و در نهایت با کمک مشاوران این سازمان، استانداران و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید 2067 واحد احیا شد که از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم بیش از یک‌ هزار و 320 واحد به چرخه تولید بازگشتند. بر این اساس واحد‌های احیا شده نسبت به سال 1399 رشد 40 درصدی داشته و 15 درصد از تعداد واحدهای راکد زیر‌مجموعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی کاسته شده است. همچنین 1600 مورد از این واحدها در داخل شهرک‌ها و 450 واحد در بیرون از شهرک‌ها احیا شدند و 36 هزار شغل جدید با احیای این واحدها نیز ایجاد شد. برنامه امسال این سازمان نیز احیای 2000 واحد راکد و غیرفعال است.

هدررفت منابع

در این راستا هر چند برنامه‌ریزی وزارت صمت برای برطرف کردن مشکلات واحدهای راکد و نیمه‌تعطیل امری مهم در بازگرداندن ظرفیت تولید محسوب می‌شود و در این خصوص تسهیلات و امکانات و برنامه‌های ویژه‌ای در دستور کار وزارت صمت قرار دارد، اما چند نکته اساسی نیز وجود دارد که لازم است در مورد آنها شفاف‌سازی صورت بگیرد. نخست اینکه اعلام شده در 100 روز اول امسال 211 واحد راکد به چرخه تولید بازگشته‌اند؛ حال آنکه مطابق گفته مسوولان وزارت صمت از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم یعنی در مدت زمانی 6 ماهه 1320 واحد راکد احیا شده است که این عدد و رقم در مقایسه با بازه زمانی سه ماهه و شش ماهه کمی عجیب و غیر‌قابل همخوانی است.

از طرف دیگر اکنون بیش از 6 ماه است که گفته می‌شود 12 هزار و 67 واحد راکد در سراسر کشور شناسایی شده‌اند؛ به همین دلیل سوال کارشناسان این است که در طول سال‌های گذشته که برنامه احیاسازی دنبال شده است، چرا از تعداد واحدهای راکد کاسته نشده است؟ در این رابطه است که کارشناسان معتقدند در این زمینه ریزش‌ها و رویش‌ها با یکدیگر سنجیده نشده است. یعنی در ازای احیای 1500 تا 2 هزار واحد راکد، مشخص نشده که چند واحد و بنگاه صنعتی طی این مدت از چرخه تولید خارج شده‌اند؟

از طرف دیگر برخی از ناظران معتقدند صرف هزینه و ارائه تسهیلات برای بنگاه‌های راکد و نیمه‌تعطیل، تضمینی برای تداوم حضور آنها در چرخه تولید نیست. چراکه برخی از این واحدها با مشکلاتی چندوجهی مواجه هستند که به عنوان مثال اگر مشکل سرمایه در گردش آنها حل شود، مشکلاتی دیگر نظیر بدهی به بانک‌ها و غیره ادامه داشته و بعد از مدت زمانی دوباره آنها را دچار رکود و تعطیلی می‌کند. به همین دلیل لازم است علاوه بر شفاف‌سازی در زمینه آمار و ارقام ارائه شده و تاثیر بازگشت واحدهای راکد بر اشتغالزایی و رشد اقتصادی، ارائه تسهیلات به جای واحدهای راکدی که توجیه اقتصادی ندارند به بنگاه‌هایی ارائه شود که قادر به افزایش ظرفیت تولید و ارتقای بهره‌وری هستند.