به گزارش جهان صنعت نیوز:  در این نشست دکتر محمد رضا پورابراهیمی به بیان تفصیلی مشکلات صنعت زغال کشور و استان در سطح ملی و استانی پرداخت و بیان کرد: بزرگترین چالش  صنعت زغال این است که کارگران با درآمد بسیار کم و سختی بسیار زیاد کار می کنند.

وی با تاکید بر اینکه صنعت زغال سنگ بدون متولی رها شده و این امر چالش های زیادی برای بخش های مختلف ایجاد کرده است، گفت: در این زمینه می توان به چالشهای مربوط به پنج هزار کارگر مظلوم مشغول به کار  این صنعت در کرمان اشاره کرد .  

وی گفت: برای حل مشکلات کارگران زعالسنگ تصمیمات فرا وزارتخانه ای باید اخذ شود که یک بخش آن در وزارت تعاون و بخشی در صمت، اقتصاد و سایر وزارتخانه ها است که باید همه کمک کنند تا این صنعت بتواند با اقتدار کار خود را پیش ببرد تا مشکلاتش به حداقل برسد.

وی موضوع خلاء های بیمه ای کارگران، کسری سنوات و ضریب سختی کار را به عنوان سه مشکل اصلی کارگران زغال سنگ کرمان دانست و ادامه داد: به طور قطع در این سه محور بخشی در حوزه دولت و قانون گذاری مجلس و بخشی در تصمیمات توافقی بین مجموعه های مختلف قابلیت اجرایی دارد.

وی تصریح کرد: تصور بر این است با اهتمام جدی که در مجموعه های مختلف امروز پیش آمده و حضور وزرای با انگیزه و جوان در دولت آیت الله رئیسی حل مشکلات صنعت زغال کشور امکان پذیر است.  

وی ابراز امیدواری کرد؛ هر چه سریع تر با محوریت کمیسیون اقتصادی مجلس و هماهنگی دستگاه های اجرایی خبرهای خوبی را در این بخش و در تحولات صنعت زغال شاهد باشیم تا مشکلات کارگران به حداقل ممکن، کاهش پیدا کند.  

در ادامه نمایندگان تشکل های کارگری با تشکر ویژه از نماینده مردم کرمان و راور در مجلس و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بابت پیگیری های استانی و ملی و تقدیر از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابت زمانی که در اختیار کارگران صنعت زغال قرار دادند به مشکلات خود در بخشهای مختلف اشاره کردند که مهمترین مشکلات آنها در سخنان دکتر پورابراهیمی به آنها اشاره و پرداخته شده بود.  

در ادامه حجت الله عبدالملکی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز با بیان اینکه از سه جهت امکان رفع مشکلات کارگران صنعت زغال وجود دارد، افزود: انتقال مشکلات به مدیرعامل صندوق، معاونت روابط کار و سوم از طریق بنده قابل رفع هستند.  

وی تصریح کرد: در این نشست مقرر شد این سرفصل ها با مکاتبه شورای کارگری به شخص وزیر ارائه شود و تصمیم گیری تا چند روز آینده در حوزه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی هر چه سریع تر عملیاتی شود.

وزیر اعلام کرد: از مجموعه تصمیماتی که در کمیسیون اقتصادی برای رفع مشکلات صنعت زغال کشور در دستور کار قرار می گیرد از دکتر پورابراهیمی حمایت خواهیم کرد.