به گزارش جهان صنعت نیوز:  محمود شایان یادآور شد: در طرح نهضت ملی مسکن برای بانک مسکن 210 هزار واحد تکلیف شده که اکنون بیش از 150 هزار واحد را از این محل تامین مالی کرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه باید تسهیلات به سمت تولید هدایت شود، افزود: بهترین روش اعطای تسهیلات مشارکت مدنی است. تا پایان دی ماه امسال بانک‌ها 2200 میلیارد تومان تسهیلات دادند که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال این عدد به 2 هزار و 700 هزار میلیارد تومان برسد.

وی افزود: در 10 ماه امسال حدود 125 هزار میلیارد تومان در سیستم بانکی به بخش مسکن اختصاص یافته که سهم بانک مسکن 29 درصد یعنی 35 هزار میلیارد تومان است.

مدیر عامل بانک مسکن با بیان اینکه بخش مسکن به طور مستقیم 5 درصد و به طور غیرمستقیم 12 تا 13 درصد در تولید ناخالص داخلی سهم دارد، گفت: بخش زیادی از نقدینگی کل کشور در بخش مسکن صرف می‌شود. لذا هرچه ارزش افزوده مسکن بیشتر باشد، سرمایه‌گذاری در این بخش نیز افزایش می‌یابد.

شایان با تاکید بر اینکه برای تامین مالی ابزارهای مختلفی وجود دارد، بیان کرد: این تامین مالی مورد نیاز می‌تواند از طریق تجمیع وجوه مالی، رسوب مانده حساب‌های دولتی، انتشار و فروش اوراق، توزیع منابع مالی صندوق‌های بازنشستگی، تمرکز بخش قابل توجهی از بودجه سازمان‌های دولتی نظیر بودجه نوسازی مدارس، تامین مالی از طریق زنجیره تامین و استفاده از بازارهای نوین تامین مالی اعم از ریالی و ارزی صورت گیرد.

وی افزود: همچنین امیدواریم بتوانیم از منابع خارجی نیز برای تامین مالی استفاده کنیم. در این راه نیز وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت راه و شهرسازی، سازمان بورس، بانک مرکزی و بانک مسکن لازم است که یکایک ابزارهای مورد نیاز را بررسی کنند و از همه ظرفیت‌های نهادها استفاده کنند‌.

شایان خاطرنشان کرد: در بانک مسکن برنامه‌ریزی شده تا بتوانیم از انواع حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن جوانان و اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات، تسهیلات تبصره‌ای قوانین بودجه سنواتی، تسهیلات بدون سپرده از محل منابع داخلی و از محل انتشار اوراق رهنی استفاده کنیم.