به گزارش جهان صنعت نیوز:  وی افزود: اما اگر بخواهیم نرخ ارز را از منظر اقتصاد کلان و شرایط سیاسی مورد بررسی قرار دهیم، قاعدتا نتیجه مذاکرات بسیار تعیین‌کننده خواهد بود، چرا که حتی کسری بودجه دولت و میزان صادرات و واردات و بسیاری از پارامترهای اثرگذار بر بازار سرمایه، تحت تاثیر نتیجه مذاکرات قرار خواهند داشت.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: تا چند هفته قبل مذاکرات شانس بیشتری برای به نتیجه رسیدن داشت، چرا که با توجه به جنگ روسیه و اوکراین و اتفاقات پیش آمده، طرف غربی دشمن بزرگ‌تری پیش روی خود داشت. از این‌ رو تمرکز روی ایران کمتر شده و صادرات نفت ایران و حتی قیمت نفت در بازارهای جهانی هم افزایش یافته بود. وی عنوان کرد: از این رو، موضع ایران در مذاکرات، موضع بالاتری بود، اما چند اتفاق رخ داد که شرایط را تغییر داد؛ از جمله رقابت منفی نفتی ایران و روسیه، اخبار مربوط به کاهش خرید نفت از ایران، طولانی‌مدت شدن جنگ روسیه و اوکراین و احتمال فرسایشی شدن آن روند مذاکرات را هم تحت تاثیر قرار داد و نگاه غربی‌ها مجددا معطوف به ایران شد. ضمن اینکه ایران هم سیاست سختگیرانه‌ای در مذاکرات داشته و از مواضع خود کوتاه نیامده است‌.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: به همین سبب به شرایط سخت‌تری که همان صدور قطعنامه بود، رسیدیم و سیاستی که در دوران اوباما اتفاق افتاد، در دوره بایدن هم تکرار شد و چه بسا شرایط از دفعات قبل دشوارتر هم باشد، چرا که این بار، قدرت‌های اروپایی و آمریکایی به صورت یکدست سیاست‌های خود را پیش می‌برند. از سمت دیگر سیاست‌های ایران هم سیاست مقابله‌گرایانه است و ایران به دنبال از دسترس خارج کردن دوربین‌های فراپادمانی و توسعه بیشتر برنامه‌های هسته‌ای است که این اقدامات، گام‌های رو به عقب بوده و شانس به نتیجه رسیدن مذاکرات را بیش از قبل کاهش خواهد داد. این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با این تفاسیر انتظاراتی که در بازار سرمایه شکل ‌گرفته، انتظارات مثبتی نیست. با توجه به کاهش خوش‌بینی‌ها نسبت به سرانجام مذاکرات، انتظار افزایش نرخ ارز می‌رود و اگر دلار از سقف تاریخی خود عبور کند، تحلیل شرایط اقتصاد کلان کشور و تحلیل تکنیکال دست‌به‌دست هم داده و منتج به افزایش نرخ ارز خواهد شد. وی در رابطه با تاثیر این شرایط بر بازار سرمایه گفت: طبیعتا در شرایطی که هم نرخ ارز و هم ریسک‌های سیستماتیک افزایش داشته است‌، سهم‌هایی که هزینه‌های دلاری دارند، اما فروش آنها هم به صورت ریالی بوده و هم تحت نظارت نهادهای مختلف قرار دارند و به راحتی امکان افزایش نرخ فروش محصول ندارند، شرایط خوبی نخواهند داشت. موسوی بیان کرد: سهم‌های گروه شوینده، روانکارها، لاستیک و پلاستیک، از جمله گروه‌هایی هستند که هزینه‌های ارزی دارند، اما قیمت‌گذاری آنها تحت نظارت است.

در مقابل برای شرکت‌هایی که هزینه‌های ریالی و درآمدهای ارزی دارند، از جمله معدنی‌ها، چنین شرایطی حکمفرما نیست و این گروه‌ها از افزایش نرخ ارز منتفع خواهند شد. وی افزود: به همین دلیل برای انتخاب سهم، باید ساختار درآمد و هزینه شرکت‌ها را مورد بررسی قرار داد تا مشخص شود چه بخشی از درآمد یک شرکت ریالی بوده و چه میزان از درآمد شرکت به صورت ارزی است. اما به صورت کلی افزایش ریسک‌های سیستماتیک از جذابیت سرمایه‌گذاری می‌کاهد‌ و احتمالا از جذابیت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های غیرمولد کاسته خواهد شد. این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: البته بر اساس تجربه سنوات قبل، معمولا ابتدا نرخ ارز افزایش داشته و بعد از آن تاثیر افزایش نرخ ارز بر درآمد شرکت‌ها نمایان خواهد شد. بنابراین اگر چه با افزایش نرخ ارز، ریسک قیمت سهام کاهش خواهد یافت و می‌توان شاهد رشد سودآوری شرکت‌ها (سودهای ریالی و سودهای ارزی) بود. اما عملا کسب بازدهی بیشتر از هزینه فرصت و افزایش قدرت خرید مردم تحت تاثیر افزایش نرخ ارز، محل ابهام است.

گفتنی است شورای حکام آژانس انرژی اتمی قطعنامه‌ای را که ایران را به همکاری نکردن با آژانس متهم می‌کند، تصویب کرده است. از سوی دیگر، سازمان انرژی اتمی ایران هم اعلام کرده است، ایران تاکنون همکاری‌های گسترده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته که متاسفانه آژانس بدون اینکه در نظر داشته باشد که این همکاری‌ها ناشی از حسن‌نیت ایران است نه تنها قدردان این همکاری‌ها نبوده بلکه به نوعی آن را وظیفه ایران نیز تلقی کرده است. به همین دلیل سازمان انرژی اتمی ایران تصمیم گرفته است فعالیت‌ دوربین‌های فرا‌پادمانی دستگاه اندازه‌گیری بر خط سطح غنا OLEM و فلومتر آژانس قطع شود که دستور آن به مسوولین مربوطه داده شده است. گفتنی است بیش از ۸۰ درصد از دوربین‌های موجود آژانس دوربین‌های پادمانی هستند که کمافی‌السابق فعالیت این دوربین‌ها ادامه خواهد یافت. گفته می‌شود این اتفاقات بازار ارز و به دنبال آن سایر بازارهای مالی را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد.