به گزارش جهان صنعت نیوز: مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به رأی دیوان عدالت اداری به عدم الزام ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه بندری، گفت: ورود کالا، مواد اولیه، قطعات و تجهیزات استراتژیک به مناطق آزاد و ویژه بندری در جهت توسعه بنادر و حمایت از صنایع تولیدی و لجستیکی است.

روانبخش بهزادیان در خصوص رأی اخیر دیوان عدالت اداری به عدم الزام ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه بندری، اظهار کرد: با ابلاغ تصویب‌نامه هیأت وزیران مبنی‌بر ساماندهی و مدیریت بازار ارز، واردات کالا به صورت تجاری به کشور اعم از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بدون ثبت سفارش ممنوع شد.

وی ادامه داد: این امر باعث از بین رفتن مزیت قانونی و اصلی مناطق (ماده ۸ قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی) شد.

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ورود کالا، مواد اولیه، قطعات و تجهیزات استراتژیک به مناطق آزاد و ویژه بندری در جهت توسعه بنادر و حمایت از صنایع تولیدی، لجستیکی است، خاطرنشان کرد: مطابق قانون، این مناطق معاف از ثبت سفارش و تشریفات گمرکی بودند که این معافیت حسب تصویب‌نامه هیأت وزیران دچار محدودیت و ممنوعیت شد؛ به این معنا که ورود تجهیزات و قطعات در مناطق آزاد و ویژه بندری همانند مناطق عادی مستلزم انجام ثبت سفارش و سپس صدور گواهی ورود کالا برای رفع تعهدات ارزی توسط سازمان منطقه شد و این موضوع مشکلاتی را در بخش تأمین تجهیزات برای طرح‌های سرمایه‌گذاری در بنادر ایجاد کرده است.

بهزادیان افزود: با ابطال مصوبه فوق توسط دیوان عدالت اداری، مزیت اصلی و قانونی مناطق، مطابق مفاد ماده ۸ قانون تشکیل و اداره مناطق اقتصادی و ماده ۱۴ قانون چگونگی و اداره مناطق آزاد به صورت کامل اجرا خواهد شد.

وی گفت: مبادلات بازرگانی مناطق آزاد و ویژه با خارج از کشور و یا سایر مناطق ویژه و آزاد تجاری – صنعتی مشمول محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های مقررات صادرات و واردات نبوده و فقط ممنوعیت‌های قانونی و شرعی را شامل می‌شود.

براساس این گزارش، مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: حسب قوانین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، کالاهایی که از این مناطق قصد واردات قطعی به کشور و یا سرزمین اصلی را دارند، مشمول ثبت سفارش خواهند بود.