به گزارش جهان صنعت نیوز:   از وزارت صنعت، معدن و تجارت، “سید رضا فاطمی امین” در ادامه سفر خود به مینسک (پایتخت بلاروس) با حضور در جمع تجار و فعالان اقتصادی ایرانی در این کشور، تجربه و ارتباطات ایرانیان مقیم بلاروس برای رونق تجارت در این کشور را حائز اهمیت دانست.
 

وی خطاب به تجار ایرانی گفت: موضوع سرمایه گذاری و تجارت ایرانیان در بلاروس، حضور در اورآسیا و عضویت ایران در آن، از جمله مسایل مهمی است که در تعاملات با دولت بلاروس مورد توجه قرار گرفته است.

وزیر صمت افزود: مساله توسعه اقتصادی دو کشور و ترازینت‌ از ایران برای بلاروس، جزو اتفاقات مهم در حال پیگیری است و رایزن اقتصادی ایران به‌زودی در این کشور مستقر خواهد شد.

فاطمی امین، مساله همکاری مشترک شرکت‌های معدنی ایران با شرکت های ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین بلاروس برای تولیدات مشترک را مورد اشاره قرار داد و بحث نظام رتبه بندی محصولات صادراتی را برای برند ملی حایز اهمیت دانست.

وی همچنین یادآور شد: مباحث مالی و ویزای ایرانیان در بلاروس، دیگر مسایلی است که مورد پیگیری وزارت صمت قرار دارد.

در این نشست فعالان اقتصادی و تجار ایرانی در بلاروس نیز پرسش‌ها و دغدغه های خود را با وزیر صنعت، معدن و تجارت درمیان گذاشتند و وزیر به سوالات آنان پاسخ داد.

اهم سوالات و دغدغه های تجار ایرانی در این نشست مربوط به موضوعاتی چون ویزای ایرانیان در بلاروس، نبود پرواز مستقیم ایران- بلاروس، مسائل پولی و بانکی، گرانی هزینه سفر به بلاروس، همچنین عدم کار فرهنگی در بلاروس برای معرفی ایران در آن کشور بود.

پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس در روزهای ششم و هفتم مرداد ماه سال جاری در مینسک (پایتخت بلاروس) به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان و وزیر صنایع بلاروس در حال برگزاری است.

در این اجلاس تقویت و گسترش همکاری های متقابل در زمینه همکاری های تجاری و صنعتی، کشاورزی و پرورش ماهی، سرمایه گذاری، زمین شناسی و منابع آبی، بهداشت و داروسازی، حمل و نقل و همکاری فیمابین اتاق های بازرگانی در دستور کار قرار دارد.حجم فعلی تبادلات مالی میان ایران و بلاروس ۴۰ میلیون دلار است.