به گزارش جهان صنعت نیوز:   با افتتاح این خط ریلی که یکی از بزرگترین طرح های عمرانی استان یزد است، ارتباط یزد با استان فارس که یکی از مناطق پرجمعیت کشور با ظرفیت های گردشگری، کشاورزی، صنعتی و علمی ایران است برای نخستین بار از طریق خط ریلی برقرار شد.

 این طرح ملی به طول ۲۷۰ کیلومتر از مصوبه های سفر مقام معظم رهبری است که ۲۴۵ کیلومتر آن در استان  یزد و بقیه در حوزه استحفاظی استان فارس قرار دارد و برای بهره برداری از آن ۱۴ هزار میلیارد ریال هزینه  و برای ۸۰۰ نفر نیز اشتغال ایجاد شده است. 

برای بهره برداری از این طرح مهم ریلی کشور آیینی با حضور محمدعلی طالبی استاندار، تعدادی از مسوولان راه آهن و مدیران محلی در محل اداره کل راه آهن یزد برگزار شد

استاندار یزد روز قبل از افتتاح این طرح در پیامی در فضای مجازی نوشت: افتتاح طرح ریلی یزد به اقلید استان فارس در روز عید غدیرخم خاطره ای ماندگار را برای همه آنها که دل در گروی پیشرفت و توسعه استان دارند، رقم می زند.   

راه آهن یزد – اقلید با هدف جابه جایی مسافر و همچنین بار و کالا و تکمیل مثلث گردشگری مرکز ایران در استان های یزد، شیراز و  اصفهان ایجاد شده و در سال اول بهره برداری، قابلیت حمل بیش از سه میلیون تُن بار را دارد.

با افتتاح این طرح ایستگاه اقلید به حلقه اتصال کریدور ریلی شمال به جنوب و شرق به جنوب غرب کشور تبدیل شده است و مسیر ریلی شیراز تا مشهد ۳۱۱ کیلومتر کوتاه تر می شود، در طول مسیر این طرح تقاطع های مختلفی بر روی محورهای یزد – بندرعباس،  یزد – خاتم ، یزد – ابرکوه ، ابرکوه – سورمق و آزاد راه اصفهان – شیراز  ساخته شده است.

در آیین افتتاح طرح های ریلی کشور  همچنین ۱۸۲ کیلومتر خط دوم راه‌آهن بافق یزد به  زرین شهر اصفهان با اعتباری  بالغ بر 39 هزار و یکصد هزار میلیارد ریال نیز به بهره برداری رسید که این خط پنج ایستگاه دارد و هدف اصلی از اجرای آن افزایش سرعت سیر در خطوط ریلی برای تردد قطارهای باری و مسافری است.

حدود یک هزار کیلومتر خط‌ راه آهن شامل هفت درصد مجموع خطوط ریلی کشور در  استان یزد قرار دارد و بیش از ۳۰ درصد عملیات حمل و نقل ریلی معادل چهار برابر بازدهی و بهره‌وری این بخش به نسبت دیگر نواحی کشور مربوط به منطقه یزد است و بیش از ۸۰ درصد موادمعدنی و افزون بر ۷۰ درصد بارهای ترانزیتی کشور از استان یزد عبور می‌کند.

 در هشتاد و ششمین برنامه افتتاح طرح‌های جهش تولید در دولت تدبیر و امید ۱۰ هزار و ۹۱۰ میلیارد تومان طرح ریلی و آزادراهی در کشور افتتاح شد. 

این طرح ها با دستور رییس جمهوری در استان‌های یزد، فارس، زنجان، قزوین، اصفهان، البرز و مازندران به بهره‌برداری رسید.