به گزارش جهان صنعت نیوز: یورو از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه شکست بزرگی را در برابر همتای آمریکایی خود (دلار) متحمل شده است و به دلیل افزایش قیمت گاز وعدم اطمینان در مورد عرضه انرژی روسیه، ترس از رکود اقتصادی در منطقه یورو را برانگیخته است. واحد پول مشترک اروپا در روز چهارشنبه به ۹۹۹۸/۰ دلار سقوط کرد که کاهشی سریع از سطح ۱۵/۱ دلار پیش از آغاز جنگ روسیه در اوکراین محسوب می‌شود.

با کاهش ارزش یورو و برابری با دلار آمریکا معامله‌گران ارز می‌گویند بعید است که این کاهش در همین‌جا متوقف شود. در حالی که تضعیف یورو باید مصرف‌کنندگان اروپایی را نگران کند مسافران آمریکایی که از اروپا بازدید می‌کنند، می‌توانند از آن سود ببرند.
این در حالی است که طبق برآورد کمیسیون اتحادیه اروپا، میانگین تورم در منطقه یورو در سال جاری میلادی به رکورد تاریخی ۶/۷ درصد خواهد رسید. در ارزیابی بهاره کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه مه میانگین تورم در منطقه یورو در سال جاری میلادی اندکی بیش از شش درصد پیش‌بینی شده بود. به این ترتیب میزان تورم در منطقه یورو به بالاترین حد از زمان تشکیل این منطقه و جایگزینی یورو با پول‌های ملی در سال ۱۹۹۱ خواهد رسید.

از طرفی، برآورد جدید این کمیسیون حاکی است میزان رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا و منطقه یورو در سال آینده کندتر شود و به اندکی کمتر از یک و نیم درصد برسد. اقتصاددانان در ماه مه رشد اقتصادی این کشورها در سال بعد را ۳/۲ درصد پیش‌بینی کرده بودند. مهم‌ترین علت این برآوردهای بدبینانه درباره رشد اقتصادی همان بحران انرژی است که در رکوردشکنی تاریخی میزان تورم نیز نقش اصلی را برعهده دارد. بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان سراسر جهان بر این باورند که تورم بالا تا نیمه این دهه ادامه خواهد داشت و ارزیابی‌های آنها پیش‌بینی کمیسیون اتحادیه اروپا را تایید می‌کند.

طبق پیش‌بینی‌ها، تورم در منطقه یورو و در سال ۲۰۲۲ نزدیک به چهار برابر هدف‌گذاری بانک مرکزی اروپا (ECB) خواهد بود که افزایش قیمت‌ها به میزان دو درصد را یک وضعیت ایده‌آل اقتصادی اعلام کرده است.

چرایی سقوط یورو

به گزارش دویچه‌وله و ال‌پائیس، بدتر شدن کلی چشم‌انداز منطقه یورو در بحبوحه افزایش قیمت گاز و ترس از قطع عرضه گاز طبیعی توسط روسیه باعث کاهش ارز مشترک اروپایی (یورو) شده است. اتکای بیش از حد اقتصادهای بزرگی مانند آلمان و ایتالیا به گاز روسیه، سرمایه‌گذاران را مضطرب کرده و اقتصاددانان رکود بسیار سریع‌تر و دردناک‌تری را در منطقه یورو نسبت به ایالات متحده پیش‌بینی می‌کنند.

همچنین، برای درک بهتر موضوع باید به تفاوت در سطح نرخ بهره در ایالات متحده با منطقه پولی یورو نیز توجه کرد. فدرال‌رزرو ایالات متحده نرخ‌های بهره را به شدت افزایش داده تا تورم را کاهش دهد در حالی که بانک مرکزی اروپا (ECB) تاکنون در برابر ایده افزایش شدید نرخ بهره مقاومت کرده است.

کارستن برزسکی، اقتصاددان ارشد آلمان و اتریش در گروه مالی ING می‌گوید: «انتظار می‌رود نرخ بهره در ایالات متحده به سه درصد در مقابل یک درصد در اروپا افزایش یابد. بنابراین، پول به جایی می‌رود که بازدهی بالاتری دارد.»
دلار آمریکا از جذابیت پناهگاه امن خود سود می‌برد. در میان همه تاریکی و نابودی وعدم اطمینان در اطراف اقتصاد جهانی، سرمایه‌گذاران از امنیت نسبی که دلار در حال حاضر برخوردار است و کمتر در معرض برخی از خطرات بزرگ جهانی قرار دارد، احساس راحتی و امنیت می‌کنند.

تاثیر تضعیف یورو بر مصرف‌کنندگان

کاهش نرخ یورو خانواده‌ها را متحمل سختی کرده و مشاغل اروپایی که از پیش از تورم بی‌سابقه در حال فروپاشی بوده‌اند، تحت فشار بیشتری قرار می‌دهد. ارز ضعیف‌تر، واردات را که بیشتر به دلار است گران‌تر می‌کند، زمانی که این اقلام مواد خام یا کالاهای واسطه‌ای هستند هزینه‌های بالاتر آن می‌تواند قیمت‌های محلی را بیشتر افزایش دهد.
در شرایط عادی، یک ارز ضعیف خبر خوبی برای صادرکنندگان و اقتصادهای سنگین صادراتی مانند آلمان تلقی می‌شود زیرا با ارزان‌تر کردن محصولات بر حسب دلار صادرات تقویت می‌شود.
با این وجود، به سبب اصطکاک‌های زنجیره تامین جهانی، تحریم‌ها و جنگ در اوکراین برهه زمانی کنونی شرایطی عادی محسوب نمی‌شود. برزسکی می‌گوید: «من فکر می‌کنم در شرایط کنونی با تنش‌های ژئوپولیتیکی مزایای یک ارز ضعیف کمتر از معایب آن است.»
برای مسافران آمریکایی که تابستان امسال به اروپا سفر می‌کنند یوروی ضعیف یک موهبت است. برای مثال، در سطح برابری از لحاظ نظری آنها می‌توانند ۱۰۰۰ دلار خود را به جای کمتر از ۹۰۰ یورو در فوریه با ۱۰۰۰ یورو در شرایط فعلی مبادله کنند.
به عبارت دیگر، ارزش دلار آنان بسیار بیشتر خواهد بود. برای تجارت‌هایی که کالاهای اروپایی وارد می‌کنند همه چیز از نظر دلار ارزان‌تر خواهد بود.

سقوط ارزش یورو تا کجا پیش خواهد رفت؟

با بدتر شدن بحران انرژی در اروپا شرط‌بندی‌ها مبنی بر ادامه سقوط یورو به زیر برابری خود در روزهای اخیر افزایش یافته است. یورو به گونه‌ای معامله می‌شود که گویی یک بحران در اروپا در آستانه وقوع است. بنابراین، اکنون باید اخبار بد بیش‌تری را از نظر کل روایت در مورد عرضه گاز و وضعیت ژئوپولیتیک به منظور تضعیف یورو فراتر از برابری آن با دلار مشاهده کنید. پیش‌بینی می‌شود که یورو می‌تواند تا ۹۵/۰دلار سقوط کند. به گفته جورج ساراولوس، استراتژیست دویچه بانک آلمان کاهش ۹۵/۰ تا ۹۷/۰دلار با افراطی‌ترین نرخ‌های ارز از زمان پایان برتون وودز در سال ۱۹۷۱ میلادی مطابقت دارد.

معنای یوروی ضعیف‌تر برای بانک مرکزی اروپا

یوروی ضعیف‌شده و تورم اضافی که به همراه دارد به چالش‌های بانک مرکزی اروپا می‌افزاید و روند مقابله با تورم را کندتر می‌کند. بانک مرکزی که وظیفه مهار تورم را برعهده دارد با وضعیتی بدتر مواجه می‌شود زیرا یورو نه تنها در برابر دلار بلکه در برابر سایر ارزها مانند فرانک سوییس و ین ژاپن نیز تضعیف شده است. بانک مرکزی اروپا در نظر دارد هفته آینده نرخ بهره معیار خود را ۲۵ واحد افزایش دهد که اولین افزایش آن در بیش از ۱۰ سال است. تضعیف یورو باعث افزایش حمایت از ایده افزایش شدیدتر نرخ بهره خواهد شد. استدلال پشت آن این خواهد بود که اگر هفته آینده به جای ۲۵ واحد ۵۰ واحد افزایش داشته باشیم می‌تواند فورا جلوی سقوط یورو را بگیرد زیرا بازارهای مالی را شگفت‌زده می‌کند. با این وجود، برخی کارشناسان می‌گویند رکود اقتصادی بانک مرکزی اروپا را در تنگنا قرار می‌دهد و آن را از هرگونه تشدید سیاست پولی تهاجمی باز می‌دارد. این وضعیت به نوبه خود تضمین می‌کند که نرخ‌های بهره در منطقه یورو در مقابل ایالات متحده سرکوب ‌شود. چنین انتظاری در حال حاضر نقش مهمی در سقوط یورو دارد.

تاثیر کاهش ارزش یورو بر صنعت گردشگری

بارزترین اثر سقوط ارز را گردشگران به ویژه آن‌هایی که قصد سفر از آمریکا به اروپا یا بالعکس را دارند احساس خواهند کرد. مسافران اروپایی دلار کمتری برای یورو دریافت خواهند کرد به این معنی که قدرت خرج کردن کمتری دارند. این موضوع می‌تواند به صنعت گردشگری در ایالات متحده پربازدیدترین کشور جهان آسیب برساند. از سوی دیگر، آمریکایی‌هایی که به اروپا سفر می‌کنند یورو بیش‌تری به ازای دلار خود دریافت خواهند کرد.
این موضوع می‌تواند هزینه کردن آنان را در هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها که تحت تاثیر شیوع کووید۱۹ قرار گرفته‌اند، افزایش دهد. فروشگاه‌های اروپایی نیز ممکن است از این وضعیت سود ببرند. در سال ۲۰۰۸ میلادی زمانی که یک یورو ۵۹/۱ دلار ارزش داشت برای گردشگران اروپایی غیرمعمول نبود که با یک چمدان تقریبا خالی به ایالات متحده سفر می‌کردند تا بتوانند به خانه خود بازگردند. اکنون مسافران ایالات متحده ممکن است همین رویکرد را در پیش بگیرند.

تاثیر کاهش ارزش یورو بر تجارت

برای چندین دهه، کاهش ارزش پول یک ابزار سیاستگذاری پولی برای به دست آوردن مزیت‌های تجاری رقابتی بود. ایده ساده بود: اگر ارزش پول شما کمتر باشد محصولات شما ارزان‌تر هستند و عرضه آن در بازار بسیار آسان‌تر است و صادرات را احیا می‌کند و باعث تقویت اقتصاد می‌شود. با این وجود، این پارادایم دیگر یک حقیقت مطلق نیست: آلمان که وسایل نقلیه بسیاری از نقاط سیاره زمین را تامین می‌کند در ماه مه اولین کسری تجاری خود را در بیش از ۳۰ سال گذشته با وجود یورو ضعیف ثبت کرد. دلیل این امر در بحران انرژی نهفته است. اروپا هزینه گاز و نفت را با دلار آمریکا پرداخت می‌کند اما قیمت گاز و نفت در حال افزایش است به این معنی که بیشتر برای واردات هزینه می‌شود.

تاثیر کاهش ارزش یورو بر تورم اروپا

اگر مانند انرژی، شرکت‌های اروپایی مجبور باشند بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز خود را به دلار بپردازند و دلار آمریکا در حال افزایش باشد این هزینه اضافی به مصرف‌کنندگان منتقل می‌شود. محصولات برای پوشش هزینه‌های فزاینده مواد خام گران‌تر خواهند بود. این‌گونه است که شرکت‌ها حاشیه سود خود را حفظ می‌کنند اما این وضعیت می‌تواند تورم را نیز بدتر کند. نرخ تورم در منطقه پولی یورو به ۶/۸ درصد رسیده است.

تاثیر کاهش ارزش یورو بر بدهی‌ها

یورو تنها ارزی نیست که در برابر دلار سقوط می‌کند: پوند در یک سال ۱۶ درصد و یِن تقریبا ۲۰ درصد کاهش یافته است. ارزهای برخی از بازارهای نوظهور مانند برزیل و مکزیک در برابر دلار قوی مقاومت می‌کنند. این امر از ناآرامی در منطقه آمریکای لاتین که دارای بدهی دلاری زیادی است جلوگیری کرده است. کارشناسان ING این موضوع را به «مداخله ارزی خارجی» نسبت داده‌اند. برزیل نرخ بهره را به ۱۳ درصد افزایش داده است و در مکزیک این رقم نزدیک به ۸ درصد است.

آیا یورو به سقوط خود ادامه خواهد داد؟

پاسخ به این پرسش بستگی به این دارد که بانک مرکزی چه اقدامی انجام دهد. فدرال‌رزرو ایالات متحده نسبت به بانک مرکزی اروپا در افزایش نرخ‌ها تهاجمی‌تر عمل می‌کند و این امر سرمایه‌گذاران را وادار می‌کند تا منابع بیشتری را بر روی دلار آمریکا متمرکز کنند که ارزش آن را در برابر سایر ارزها افزایش می‌دهد. وضعیت تورم یک پدیده جهانی است. با این وجود، هم از نظر شدت و هم علل آن بین مناطق مختلف و به طور خاص بین ایالات متحده و اروپا متفاوت است. به همین دلیل، فدرال‌رزرو سیاست پولی خود را در برابر بانک مرکزی اروپا و با قاطعیت بیش‌تری عادی‌سازی کرده است.

تحلیلگران شرکت سرمایه‌گذاری Allianz Global Investors بر این باورند که ارزش دلار در کوتاه‌مدت در برابر یورو «البته با سرعت کمتر» به افزایش خود ادامه خواهد داد. در حالی که آنها استدلال می‌کنند ممکن است دلار بعدا سقوط کند معتقدند اگر اقتصاد جهانی ضعیف یا وارد رکود شود دلار به طور کلی به شدت حمایت می‌شود.