به گزارش جهان صنعت نیوز:  سیدرضا فاطمی امین در ارتباط تلفنی با بخش خبری 21 شبکه یک سیما درباره تکمیل سامانه جامع تجارت و اتصال گمرک به آن افزود: این سامانه یکی از بزرگترین طرح های دولت الکترونیک است رئیس جمهور از همان روزهای اول تشکیل دولت سیزدهم بر اجرای با کیفیت این طرح تاکید داشت.

وی ادامه داد: یکی از بخش هایی که باید به سامانه جامع تجارت، متصل شود، گمرک است و 14 اقدام از 70 اقدام، به آن مربوط است.

فاطمی امین با اشاره به اینکه اکنون 30 دستگاه به سامانه جامع تجارت متصل هستند، اضافه کرد: همه بانک ها هم در حال اتصال به این سامانه هستند.

وی گفت: روزانه پنج میلیون درخواست از افراد مختلف از جمله بازرگانان و تولیدکنندگان به این سامانه می رسد و روزانه 600 هزار استعلام از بیرون وزارت صمت و 800 هزار استعلام در داخل وزارت صمت در قالب این سامانه انجام می شود.

فاطمی امین با تاکید بر اینکه این طرح تا آخر سال کامل خواهد شد, افزود: این طرح یک نمونه بارز و پیشرفته حکمرانی خواهد بود و تحول گسترده ای را در بهبود محیط کسب و کار و شفافیت و ارائه خدمات به فعالان اقتصادی و اعمال حاکمیت ایجاد می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه سامانه «همتا» برای موبایل از جمله کارکردهای این سامانه جامع تجارت است, اضافه کرد: قبلاً ورود حدود 90 درصد موبایل، قاچاق بود و اکنون این گونه نیست و در طول سه سال 14 هزار میلیارد تومان درآمد گمرک برای دولت ایجاد شد.

وی گفت: با اجرای این طرح، دخالت انسانی به شدت کاهش می یابد و کارها، سرعت می گیرد و این نوید بخش اقتصاد پویا و هوشمند خواهد بود.