به گزارش جهان صنعت نیوز:  سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که اومیکرون یک خطر جهانی بسیار بالا است. رییس مدرنا، سازنده واکسن، نیز هشدار داد که واکسن‌های موجود ممکن است با نوع جدید به شدت جهش‌یافته مبارزه کنند. در مواجهه با چشم‌انداز وحشتناک محدودیت‌های بیشتر، مرزهای بسته و مصرف‌کنندگان عصبی، سرمایه‌گذاران با فروش سهام شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌های زنجیره‌ای واکنش نشان داده‌اند. قیمت نفت تقریبا ۱۰ دلار در هر بشکه کاهش یافته است؛ نوعی کاهش که اغلب با یک رکود اقتصادی در آینده همراه است. ظهور این سویه جدید موجی از فروش را در بازارهای مالی ایجاد کرده و ظاهرا نگرانی از این است که سویه جدید می‌تواند روند بهبود اقتصادی در سراسر جهان را به تاخیر بیندازد. با این حال، حتی اگر ثابت شود که اومیکرون قابل مدیریت است، ۲۰۲۲ از لحاظ اقتصادی سال سختی خواهد بود، چرا که کشورها در فشار بین دو نیروی قدرتمند اقتصادی قرار گرفته‌اند: سیاست پولی سختگیرانه آمریکا و کند شدن رشد اقتصادی چین.
خیلی زود است که بگوییم آیا ۳۵ جهش روی پروتئین اسپایک اومیکرون به عفونی‌تر یا کشنده‌تر شدن آن نسبت به سویه غالب دلتا کمک می‌کند یا خیر. همان طور که دانشمندان در هفته‌های آینده داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند، تصویر اپیدمیولوژیک واضح‌تر خواهد شد، اما خطر گسترش موج بیماری از کشوری به کشور دیگر بار دیگر بر اقتصاد جهانی اثرگذار شده و سه خطر موجود را تشدید می‌کند.
نخستین مورد این است که محدودیت‌های شدیدتر در جهان ثروتمند به رشد اقتصادی آسیب می‌رساند. بر اساس اخبار مربوط به این نوع، کشورها تلاش کردند تا مسافرانی از جنوب آفریقا را که برای اولین‌بار در آنجا شناسایی شدند، مسدود کنند. اسراییل و ژاپن مرزهای خود را به طور کامل بسته‌اند. بریتانیا شرایط قرنطینه جدیدی را وضع کرده است. این بیماری همه‌گیر به طور ناگهانی به دوره آزاد سفرهای جهانی پایان داد. باوجود اثرگذاری واکسیناسیون امسال محدودیت‌ها کاهش می‌یافت، اما هفته گذشته نشان داد که دروازه‌ها خیلی سریع‌تر از باز شدن، بسته می‌شوند.
گسترش اومیکرون همچنین به احتمال زیاد محدودیت‌های حرکت آزاد در داخل را تشدید می‌کند. اروپا بسیاری از فعالیت‌های داخلی را حتی قبل از ورود نوع آن محدود می‌کرد تا با عفونت‌های فزاینده دلتا مبارزه کند. ایتالیا بیشتر افراد واکسینه‌نشده را از رستوران‌های سرپوشیده دور نگه می‌دارد، پرتغال حتی کسانی که واکسینه شده‌اند را ملزم می‌کند که تست منفی داشته باشند تا وارد یک رستوران شوند و اتریش در قرنطینه کامل است. بهبود صنایع عظیم خدماتی جهان ثروتمند، از مهمان‌نوازی گرفته تا کنفرانس‌ها، که مدت‌ها در انتظار آن بودیم، به تعویق افتاده است.
یک اقتصاد نامتعادل خطر دوم را دامن می‌زند، که می‌تواند تورمی که از قبل بالا بود را افزایش دهد. این ریسک بزرگ‌ترین ضربه در آمریکاست؛ جایی که محرک‌های مالی بیش از حد، جو بایدن رییس‌جمهور این کشور اقتصاد را بیش برافروخته است و قیمت‌های مصرف‌کننده در اکتبر در مقایسه با سال قبل ۲/۶ درصد افزایش یافت که بالاترین میزان در سه دهه گذشته است. اما بر اساس داده‌های بلومبرگ، تورم در جاهای دیگر نیز به طرز ناراحت‌کننده‌ای بالا و در سطح جهانی ۳/۵ درصد است.
ممکن است فکر کنید اومیکرون تورم را با کاهش فعالیت اقتصادی کاهش می‌دهد، اما در واقع می‌تواند برعکس عمل کند. قیمت‌ها تا حدی به این دلیل افزایش می‌یابد که تقاضای مصرف‌کنندگان برای کالا زیاد می‌شود، زنجیره‌های تامین جهان را برای همه چیز، از چراغ‌های کریسمس گرفته تا مربی‌ها، بالا می‌برند. هزینه حمل و نقل یک کانتینر از کارخانه‌های آسیا به آمریکا فوق‌العاده بالا است. برای کاهش تورم کلی، مصرف‌کنندگان باید هزینه‌های خود را به سمت خدماتی مانند گردشگری و غذا خوردن برگردانند. اومیکرون ممکن است این عمل را به تاخیر بیندازد. این سویه جدید همچنین می‌تواند باعث قفل شدن بیشتر در گره‌های تولیدی کلیدی مانند ویتنام و مالزی شود و مشکلات عرضه را تشدید کند، و کارگران محتاط ممکن است بازگشت خود را به نیروی کار به تعویق بیندازند و دستمزدها را بالا ببرند. این مساله ممکن است یکی از دلایلی باشد که جروم پاول، رییس فدرال‌رزرو، در ۳۰ نوامبر اعلام کرد که طرفدار انقباض پولی است. این موضع درست است، اما خطرات خود را به همراه دارد. اثرات جانبی می‌تواند به اقتصادهای نوظهور آسیب برساند، که در صورت انقباض فدرال‌رزرو از خروج سرمایه و کاهش نرخ ارز از نظر کیفیت بدتر می‌شوند.
اقتصادهای نوظهور ذخایر بیشتری دارند و نسبت به تلاش ناموفق فدرال‌رزرو برای کاهش محرک‌ها در خلال بحران شدید سال ۲۰۱۳، کمتر به بدهی ارز خارجی وابسته هستند. برزیل، مکزیک و روسیه در حال حاضر نرخ‌های بهره را افزایش داده‌اند، که به جلوگیری از تورم کمک می‌کند، اما ممکن است رشد را کاهش دهد، درست زمانی که موج دیگری از عفونت‌ها در حال ظهور است. ترکیه برعکس عمل کرده است و نرخ‌ها را کاهش داده و در نتیجه با سقوط ارز مواجه است. اقتصادهای نوظهور بیشتر ممکن است با یک انتخاب ناخوشایند روبه‌رو شوند.
خطر نهایی کمترین قدردانی و درک است: کندی رشد در چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان. چندی پیش این کشور یک نمونه درخشان از تاب‌آوری اقتصادی در برابر همه‌گیری بود. اما امروز با بحران بدهی در صنعت گسترده املاک خود، کمپین‌های ایدئولوژیک علیه مشاغل خصوصی و سیاست ناپایدار «صفر کووید» دست و پنجه نرم می‌کند که کشور را منزوی نگه می‌دارد و در صورت بروز موارد ابتلا، آن را در معرض قرنطینه‌های شدید محلی قرار می‌دهد. حتی در شرایطی که دولت به فکر تحریک اقتصاد است، رشد به حدود پنج درصد کاهش یافته است. به جز شوک کوتاهی که هنگام شروع همه‌گیری رخ داد، این کمترین میزان در حدود ۳۰ سال گذشته است.
اگر مشخص شود که اومیکرون از نوع قبلی دلتا قابل انتقال‌تر است، استراتژی چین را دشوارتر می‌کند. از آنجایی که این سویه آسان‌تر حرکت می‌کند، چین برای ریشه‌کن کردن آن، آسیب رساندن به رشد و مختل کردن زنجیره تامین، باید با هر شیوعی سخت‌تر برخورد کند. اومیکرون همچنین ممکن است خروج چین از سیاست صفر-کووید را پیچیده‌تر کند، زیرا موج عفونت‌هایی که به ناچار از انتشار ویروس ناشی می‌شود، می‌تواند بزرگ‌تر باشد و اقتصاد و سیستم مراقبت‌های بهداشتی را تحت فشار قرار دهد. این امر به ویژه با توجه به سطوح پایین ایمنی ناشی از عفونت در چین و سوالاتی در مورد چگونگی عملکرد واکسن‌های آن صادق است.
انواع آزاردهنده و هفته‌های نگران‌کننده
شرایط این همه تاریک نیست. جهان شاهد اجرای مجدد بهار ۲۰۲۰ نخواهد بود و تولید ناخالص داخلی افت چشمگیری خواهد داشت. گلدمن ساکس می‌گوید: مردم، شرکت‌ها و دولت‌ها با این ویروس سازگار شده‌اند، به این معنی که ارتباط بین تولید ناخالص داخلی و محدودیت‌های حرکتی و رفتاری یک‌سوم آن چیزی است که وجود داشت. برخی از سازندگان واکسن انتظار دارند داده‌های تازه نشان دهد که تزریقات امروزی همچنان از شدیدترین موارد این بیماری جلوگیری می‌کند و اگر مجبور شوند، شرکت‌ها و دولت‌ها می‌توانند چند ماه تا سال ۲۰۲۲ واکسن‌ها و داروهای جدید تولید کنند، حتی اگر اومیکرون یا در آینده Pi، Rho یا Sigma – تهدیدی برای کاهش رشد و افزایش تورم باشد. جهان به تازگی یک یادآوری بی‌رحمانه دریافت کرده که مسیر ویروس برای تبدیل شدن به یک بیماری بومی هموار نخواهد بود.
ظهور سویه اومیکرون عدم اطمینان جدیدی را اضافه می‌کند. هنوز اطلاعات کمی در مورد آسیب اقتصادی که این سویه ممکن است وارد کند وجود دارد. با افت بازارهای سهام در روز ۲۶ نوامبر، سرمایه‌گذاران انتظارات خود را از سرعت افزایش نرخ‌های بهره آمریکا در سال آینده کاهش دادند، اما این مساله ممکن است مهلت چندانی برای اقتصادهای ضعیف ایجاد نکند.
با افزایش اشتیاق به ایمنی، بسیاری از ارزها در برابر دلار سقوط کردند؛ این مساله در صورتی که تداوم داشته باشد، بی‌شباهت به اثرات پولی پایدار آمریکا نیست. اگر اومیکرون باعث کاهش تجارت و رشد اقتصادی شود، گسترش آن فشارها بر روی اقتصادهای آسیب‌پذیر را افزایش خواهد داد، قایقرانی در این شرایط هموار نخواهد بود.

  • نویسنده : فاطمه رحیمی