به گزارش جهان صنعت نیوز:  صفدر نیازی در نشستی به مناسبت روز جهانی خاک، ادامه داد: سال‌های گذشته خرد شدن زمین‌های کشاورزی به شدت افزایش یافته و تعداد قطعات اراضی کشاورزی بیشتر شده است و این روند ادامه دارد.

وی همچنین همکاری نکردن برخی از دستگاه‌های خدمات‌رسان در حوزه آب و برق و گاز را عامل مهمی در تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی دانست و گفت: البته برخی از دستگاه‌ها در برخی استان‌ها همکاری خوبی باسازمان انجام می‌دهند اما متأسفانه در برخی موارد نیز شاهدخدمات‌رسانی به ساخت‌وسازهایی هستیم که در اراضی کشاورزی به صورت غیرمجاز انجام می‌شود و این کار را برای ما دشوار کرده است.

وی یکی دیگر از علل خرد شدن زمین‌های کشاورزی را قانون ارث دانست وافزود: البته در این مورد مباحث متعددی وجود دارد و این موضوعی فقهی است، به هرحال پژوهش‌هایی در این زمینه صورت گرفته وراهکارهایی ارائه شده است به عنوان مثال اینکه بعد از فوت مالک زمین دراختیار یکی از ورثه که توانایی و تخصص کشاورزی دارد، قرار بگیرد واین کار زیر نظر دولت انجام شود.

نیازی همچنین ارزش افزوده اراضی تغییر کاربری یافته را از علل دیگرگرایش به از بین رفتن زمین‌های کشاورزی دانست و گفت: ارزش افزوده بالایی که تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به ویژه در استان‌های شمالی دارد افراد را ترغیب می‌کند که زمین کشاورزی را به ویلا و بنای مسکونی تبدیل کنند.

تبدیل روستاهای بالای پنج هزار نفر به شهرها از دیگر مباحثی بود که معاون حفظ کاربری سازمان امور اراضی با اشاره به آن افزود: تبدیل روستاهای کشور به شهرها باعث می‌شود که قوانین شهرها بر این گونه اراضی حاکم شود.

نیازی ادامه داد: عواملی مانند خروج دام از روستا، عدم پرداختن به کشاورزی، تهیه نقشه جامع برای شهر و مواردی از این قبیل باعث می‌شودکشاورزی روستا تحت تأثیر قرار بگیرد و در مواردی از بین برود.

وی درباره تهیه سند برای زمین‌های کشاورزی گفت: خوشبختانه وزیر جدیدجهاد کشاورزی پیگیر این موضوع هستند و تلاش می‌کنند که در مدت پنج سال آینده این کار به سرانجام برسد و همه زمین‌های کشاورزی سنددارشوند.

نیازی با بیان اینکه با توجه به کمبود امکانات و تجهیزات در استان‌ها وهمچنین پهناور بودن بسیاری از استان‌های کشور امکان پایش کامل اراضی کشاورزی برای مجموعه سازمان امور اراضی در سراسر کشوربسیار دشوار است، ادامه داد: استفاده از تصاویر ماهواره‌ای که هر ششماه یکبار به‌روزرسانی می‌شود و همچنین استفاده از ظرفیت پنجره واحد زمین با همکاری دیگر دستگاه‌ها در شناسایی تغییر کاربری اراضی کشاورزی در دستور کار سازمان امور اراضی قرار گرفته و به صورت پایلوت در استان‌های البرز و قزوین در حال اجراست.

معاون حفظ کاربری سازمان امور اراضی همچنین وجود سامانه ۱۳۱ رابستر مناسبی برای مشارکت مردم در این زمینه دانست و گفت: مردم می‌توانند از طریق این سامانه به ثبت تخلفات در حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورزی بپردازند و همکار سازمان امور اراضی در این زمینه باشند.

وی تصریح کرد: از سال ۹۴ تا کنون ۴۵ هزار مورد در سطح ۱۹ هزارهکتار تغییر کاربری در قالب فعالیت‌های مرتبط با بخش کشاورزی صورت‌گرفته است و در این مدت ۲۸ هزار مورد تغییر کاربری در قالب فعالیت‌های بخش غیرکشاورزی رخ داده است و می‌توان گفت ۸۰ درصد تغییرکاربری‌ها به اسم اتاق کارگری انجام می‌شود.

نیازی ادامه داد: متأسفانه ۸۰ درصد از تغییر کاربری‌ها در حریم شهرهاو روستاها صورت می گیرد و تنها ۲۰ درصد از این تغییر کاربری‌ها دراراضی کشاورزی خارج از حریم انجام می‌شود و ما طبق قانون موظف بهبرخورد با این موارد هستیم.

معاون حفظ کاربری سازمان امور اراضی تأکید کرد: از مشکلات اساسی ما درآمدزایی دستگاه‌ها از صدور مجوزهاست، به عنوان مثال کسی که دراراضی کشاورزی حریم شهرها ساخت‌وساز می‌کند فقط جریمه آن رامی‌پردازد و موظف به تخریب بنا نیست از این رو وقتی موضوع در محاکم قضایی مطرح می‌شود به استناد اینکه یکی از دستگاه‌های دولتی به آن مجوز داده است حکم برائت می‌گیرد و زمین کشاورزی به حالت اولیه برنمی‌گردد.

نیازی خاطرنشان کرد: در بحث درآمدهای حاصل شده مربوط به حفظ کاربری اراضی کشاورزی طبق قانون باید ۸۰ درصد از آن به سازمان امور اراضی برگردد که متأسفانه این امر محقق نمی‌شود و هر سال مقدارکمی به این سازمان برمی‌گردد به عنوان مثال در سال ۹۶ حدود ۳۴ درصد در سال ۹۷ حدود ۴۵ درصد در سال ۹۸ تقریباً ۵۱ درصد و در سال گذشته تنها ۲۵ درصد از این مبلغ به سازمان اختصاص یافته است.

وی با اعلام اینکه در شمال کشور ۴۰۰ هزار هکتار زمین شالیزار داریم، گفت: در این مقدار زمین باید دو میلیون تن برنج تولید کنیم اما در حدود۱۳۰ هزار هکتار از این شالیزارها داخل بافت طرح‌های ‌هادی واقع شدهاست که زمینه تغییر کاربری آنها بسیار بالاست.

نیازی همچنین گفت: از اقدامات ۱۰۰ روزه سازمان امور اراضی می‌توان به اعطای صد و پنج مورد مجوز صادر شده در موضوع تبصره چهار در۱۰۷ هکتار اشاره کرد همچنین در بحث تبصره یک ۳۴۹ مورد مجوز در ۴۵ هکتار صادر شده همچنین ۲۵ مورد مجوز برای طرح‌های معاف ازعوارض صادر شده است.

معاون حفظ کاربری سازمان امور اراضی همچنین افزایش قیمت زمین درحریم شهرها و روستاها را از عوامل اصلی تغییر کاربری اراضی کشاورزی و اختلاف آن با قیمت زمین‌های کشاورزی دانست.

در این نشست فرمانده یگان حفاظت امور اراضی نیز با اشاره به تشکیل یگان حفاظت در سال ۹۷ گفت: پس از تشکیل این یگان فرماندهان استانی منصوب شدند و طی چند مرحله نسبت به جذب سربازان لیسانس وظیفه برای همکاری با یگان حفاظت استان‌ها اقدام شده است.

سرهنگ ابراهیم حسن‌آبادی افزود: تاکنون ۳۶۰ دستگاه خودروی گشت برای یگان‌های استانی تأمین شده است و دوره‌های آموزشی ویژه ضابطین قضایی نیز برگزار شده است.

وی ادامه داد: ۱۹ هزار مورد تماس مردمی با سامانه ۱۳۱ در سال جاری ثبت شده است و اعتقاد داریم مشارکت مردمی در پیشگیری از وقوع تخلفات تغییر کاربری بسیار مهم است.

حسن‌آبادی تصریح کرد: از ابتدای سال تا کنون حدود ۳۸ هزار مورد تغییر کاربری غیرمجاز در کشور شناسایی شده است و در خصوص ۱۳ هزار مورد از آنها اجرای تبصره دو ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری (توقف عملیات و جلوگیری از تغییر کاربری) صورت گرفته است.