به گزارش جهان صنعت نیوز:  غلامرضا ابوترابی در گفتگو با رادیو تهران در پاسخ به این پرسش که آیا امکان تغییر شماره‌حساب برای دارندگان سهام عدالت وجود دارد یا خیر؟ گفت: در پی ادغام سه بانک مهر اقتصاد، حکمت ایرانیان و کوثر در بانک سپه، شماره شبای مشتریان بانک‌های مذکور به دستور بانک مرکزی تغییر کرده است و دارندگان حساب در بانک‌های ادغام‌شده باید شماره شبای جدید خود را از بانک سپه دریافت و آن را در سامانه سجام یا سامانه سهام عدالت ثبت کنند تا سود سهام عدالت به‌حساب آنها وارد شود.

نایب‌رئیس هیات مدیره شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در پاسخ به این پرسش که آیا ثبت‌نام جدید برای تخصیص سهام عدالت به جاماندگان از این سهام داریم یا خیر؟ گفت: تصمیم‌گیری درباره کسانی که به هر دلیلی به آنها سهام عدالت تخصیص پیدا نکرده است در حیطه اختیارات دولت و مجلس است و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در این خصوص مسئولیتی ندارد. اگر ثبت‌نام جدید برای تخصیص سهام عدالت صورت بگیرد سود سهام به افرادی که به‌تازگی ثبت‌نام کردند نیز اختصاص پیدا می‌کند.

این مقام مسئول تاکید کرد: شناسایی جاماندگان از سهام عدالت کار دشواری است ضمن اینکه باید میزان سهام دولت در شرکت‌ها بررسی شود که آیا امکان تخصیص سهام برای افراد جدید ممکن است یا خیر؟ در کوتاه‌مدت این امکان فراهم نخواهد بود ولی ممکن است در درازمدت تخصیص مجدد سهام عدالت محقق شود.

ابوترابی در پاسخ به این پرسش که ورود سهام عدالت به بازار بورس چه تاثیری در این بازار داشت؟ تصریح کرد: در مقطعی که سهام عدالت وارد بورس شد تقاضا خرید سهام زیاد و عرضه بسیار کم بود و مسئولین برای پاسخ دادن به تقاضا سهام عدالت را وارد بازار بورس کردند اگر در آن مقطع زمانی چنین تصمیمی گرفته نمی‌شد شدت تقاضا بیشتر از عرضه می‌شد و شاخص بورس رشد بیشتری پیدا می‌کرد و ممکن بود مشکلات بیشتری نسبت به وضعیت کنونی ایجاد شود.

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در مورد تکلیف سهام عدالت متوفیان هم تصریح کرد: از سال 1385 تاکنون بیش از 3 میلیون از دارندگان سهام عدالت فوت کرده‌اند و تخصیص سهام عدالت افراد فوت‌شدگان به وراث آنها مراحل قانونی متعددی دارد. تلاش می‌کنیم با استفاده از ظرفیت‌های قانونی ازجمله آیین‌نامه اجرایی سها زمان ممکن و به‌صورت غیرحضوری انجام شود ضمن اینکه سودهای تعلق‌گرفته مربوط به سال 98 و 99 را نیز بین وراث تقسیم خواهیم کرد.