به گزارش جهان صنعت نیوز:  از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، “وجیه اله جعفری” در دیدار با معاون وزیرصنعت و توسعه زیرساخت قزاقستان در راستای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، با اشاره به تفاهم‌نامه های ایران و قزاقستان در حوزه معدن و صنایع معدنی،  افزود: اسناد همکاری‌های پیشین معدنی دو کشور نیاز به پیگیری از سوی طرفین دارد، از همین رو می توان آن تفاهم نامه‌ها را مورد بازبینی و پایه همکاری های آتی قرار داد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو بیان‌داشت: بر همین اساس قرار بود شرکت های معدنی ایرانی سرمایه‌گذاری‌هایی در بخش‌های مختلف معدنی قزاقستان از جمله سنگ آهن، بوکسیت و سرب و روی داشته باشند. 
جعفری تاکید کرد: در حال حاضر تمایل به به‌روز رسانی این تفاهم‌نامه ها و بررسی امکان ایجاد تفاهم نامه های جدید برای سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در قزاقستان داریم.

رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: به‌طور قطع پتانسیل موجود در هر دو کشور می تواند در راستای توسعه همکاری ها قرارگیرد.
به گفته وی، نشست تخصصی کارشناسان می تواند زمینه این امر را فراهم سازد و ایمیدرو نیز قادر است در فرآیند همکاری های دوجانبه نقش آفرینی کند.

معون وزیر صمت گفت: شرکت‌های ایرانی به سرمایه‌گذاری در ایجاد کارخانه کنسانتره در پروژه سرب و روی “شاکیا” در قزاقستان تمایل دارند که در جلسات کارشناسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بخش معدن، پنجره ورود شرکت های ایرانی به قزاقستان

معاون وزیرصنعت و توسعه زیرساخت قزاقستان نیز در این دیدار گفت: این وزارتخانه می‌تواند پنجره ورود ایران به بخش معدن قزاقستان باشد. 
“روسلان بایمیشو” یادآور شد: با توجه به تجربه موفق همکاری ایران و قزاقستان در یکی از پروژه های استخراج مس در قزاقستان و همچنین پتانسیل‌های ایران در بخش معادن و استخراج آنها، تمایل به همکاری با ایران در حوزه های مختلف معدنی داریم.

وی افزود: وزارت صنعت و توسعه زیرساخت قزاقستان نیز تمایل به بازبینی و به روزرسانی تفاهم نامه های قبلی (سال ۲۰۱۶) دارد، زیرا دلیل حضور ما در ایمیدرو نیز توسعه همکاری ها در این حوزه است.

 بایمیشو ادامه داد: به زودی فهرست پروژه های نیازمند سرمایه گذاری و فهرست همکاری‌ها در اختیار کارشناسان برای بررسی قرار خواهد گرفت تا تفاهم نامه های جدید همکاری آماده شود.

برگزاری جلسات تخصصی کارشناسان

طی این دیدار مقرر شد، تصمیم‌گیری در خصوص به‌روزرسانی تفاهم نامه های قبلی و بررسی مسائل و پتانسیل های ایجاد تفاهم نامه های جدید و سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در پروژه های مختلف (ماشین آلات، حفاری، پیمانکاری و غیره) بخش معدن قزاقستان در جلسات کارشناسی انجام شود. این کمیسیون، متشکل از کارشناسان تخصصی معرفی شده از سوی دو کشور طی روزهای آتی تشکیل و جلسات آن نیز برگزار خواهد شد.