به گزارش جهان صنعت نیوز: دو هفته بعد از رسانه‌ای شدن بخشنامه انجمن شرکت‌های هواپیمایی به همه ایرلاین‌ها که موضوع فروش دلاری بلیت هواپیما را آشکار کرد، وزیر راه‌وشهرسازی از ابطال آن و توقف فروش ارزی بلیت به اتباع خارجی خبر داده بود.

در همین راستا محمد محمدی‌بخش رییس سازمان هواپیمایی درباره جزئیات موضوع توقف فروش ارزی بلیت به اتباع خارجی گفت: در سایت‌های ایرانی حق فروش بلیت هواپیما بر اساس دلار وجود ندارد و با همان نرخ مصوب به فروش می‌رود. رییس سازمان هواپیمایی گفت: چارتر‌کننده و آژانس‌ها هم اجازه فروش دلاری بلیت را به اتباع خارجی ندارند.

در شرایطی برخی ایرلاین‌ها پس از ممنوعیت فروش ارزی نرخ بلیت هواپیما به اتباع خارجی همچنان این کار را انجام می‌دادند، به نظر می‌رسد وزیر راه‌وشهرسازی با تاکید دوباره بر این ممنوعیت با همه شرکت‌های هواپیمایی اتمام حجت کرد.

پس از این مخالفت از سوی وزیر راه‌وشهرسازی، باز هم از سوی برخی از مسافران خارجی اعلام شد که برخی ایرلاین‌ها همچنان بر فروش ارزی نرخ بلیت هواپیما اصرار دارند و سازمان هواپیمایی کشوری هم تاکید کرد اگر این موضوع ادامه پیدا کند، با متخلفان برخورد جدی خواهد کرد.

این کشمکش‌ها به جایی رسید که حتی عبدالرضا موسوی- رییس انجمن شرکت‌های هواپیمایی- در نشستی خبری اعتراض خود را نسبت به لغو این تصمیم اعلام کرد. وی گفت: لغو شدن فروش ارزی بلیت هواپیما به اتباع خارجی جزو عجایب بود چراکه در حال حاضر بلیت پروازهای داخلی در آژانس‌های هواپیمایی که در عراق دفتر دارند از ۸۴ تا ۱۰۰ دلار فروخته می‌شود در حالی که حدود ۳۰ دلار آن را به ایرلاین‌ها برمی‌گردانند و بقیه آن در جیب واسطه‌ها می‌رود.

موسوی افزود: از سوی دیگر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با فروش ارزی بلیت هواپیما به اتباع خارجی مخالفت کرد و همین مساله باعث لغو این تصمیم شد در حالی که قیمت هر اتاق برای یک شب در هتل‌ها طی یک سال گذشته ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش یافته است به عنوان مثال قیمت یک اتاق در هتلی ۴ یا ۵ ستاره در سال گذشته حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان بود در حالی که امسال به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. از سوی دیگر اگر یک مسافر خارجی با پاسپورت وارد هتلی شود با نرخ ارزی با آن حساب می‌کنند اما تنها برای بلیت هواپیما و فروش آن به نرخ ارزی آن هم جنجال و مخالفت می‌کنند.

با وجود این اعتراضات، وزیر راه‌وشهرسازی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا برخی ایرلاین‌ها همچنان بلیت پروازهای خود را به صورت ارزی به اتباع خارجی می‌فروشند، تصریح کرد: فروش بلیت هواپیما به اتباع خارج به نرخ ارزی ممنوع است و با چند ایرلاین که اقدام به این کار کرده بودند برخورد کردیم و آنها به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

حالا با این اتمام حجت وزیر باید ببینیم در ادامه ایرلاین‌ها چه واکنشی نشان خواهند داد و آیا بر تصمیم خود اصرار خواهند کرد یا آنکه فروش ارزی بلیت هواپیما برای همیشه پایان می‌یابد.