به گزارش جهان صنعت نیوز:  روز گذشته حسن روحانی ، رییس‌جمهوری در جلسه هیات دولت، با برشمردن مشکلات و موضوعات روز، ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان به توضیح موارد فوق پرداخت.

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید همه تلاش کنیم به تحریم و جنگ اقتصادی پایان دهیم، گفت: «حتی نباید بگذاریم یک روز این موضوع به تاخیر بیفتد. بعضی‌ها می‌گویند دست ظالم باید قطع شود و وقتی می‌گوییم کی؟ می‌گویند در اردیبهشت‌ماه و خردادماه کراهت دارد بگذارید تیرماه رد شود آن موقع؛ بابا دست ظالم را باید قطع کرد. تیر و مرداد ندارد.»

روحانی ضمن انتقاد از کسانی که دولت را از ادامه مذاکرات در وین منع می‌کنند، گفت: «ظالمان معیشت مردم را گروگان گرفته‌اند و حتی در تهیه واکسن ما را اذیت می‌کنند و بیش از سه سال است که این فشار را ادامه می‌دهند. در این شرایط ما باید تلاش کنیم دست‌شان را قطع کنیم. چرا از مذاکرات می‌ترسیم؟ کسی این حرف‌ها را در سر ما فرو کرده است. چرا از حرف زدن می‌ترسیم. قرآن حتی از مذاکره با کفار سخن می‌گوید که باید با جدال احسن انجام شود. پس چرا ما می‌ترسیم و از این موضوع فرار می‌کنیم.»

او اضافه کرد: «ما قدرتمندیم و نباید خودمان را ضعیف ببینیم. می‌گویند آخر روبه‌رویتان آمریکاست، خب باشد مگر آمریکا کیست؟ ما همان طور که در برجام مذاکره کردیم و آمریکا را پشت میز آوردیم باز هم این توانمندی را داریم، اینقدر روی توان ما شک نکنید. بعضی‌ها می‌گویند ما فقط توان بیل زدن و یا ساخت کارخانه دستمال‌کاغذی را داریم، ولی در مذاکره توان نداریم. در صورتی که ما در تولید تکنولوژی و قدرت نرم هم توانمند هستیم.»

روحانی با بیان اینکه ما منطق قوی داریم و می‌توانیم دشمن را مجاب کرده و سرجایش بنشانیم یادآور شد: «امام خمینی (ره) از جنگ با صدام اجازه مذاکره داد. ما در شهریورماه ۶۷ مذاکره را در ژنو شروع کردیم و دو سال ادامه داشت و آخرش هم صدام آن نامه‌ها را برای آیت‌الله ‌هاشمی نوشت و ایشان جواب داد. ما با آن آدم قدار نشستیم و مذاکره کردیم. آن آدمی که در ایران آن همه کشتار کرد. مذاکره با هر کسی که می‌خواهد باشد، ما مشکلی نداریم و با منطق خودمان مذاکره می‌کنیم.»

رییس‌جمهور تاکید کرد: «بنابراین از مذاکره وین نترسید، بعضی‌ها می‌ترسند؛ حالا آنقدر که بعضی‌ها نگران هستند که مذاکره فوری انجام شود و تحریم‌ها زود برداشته شود و در انتخابات مشکل پیدا کنند. حالا این‌گونه هم نیست و مذاکره پیچیدگی‌های خودش را دارد. نباید اینقدر نگران باشیم. انتخابات برای ما روز بسیار مهمی است و حضور مردم در انتخابات بسیار مهم است ولی هیچ جناح و هیچ فردی حق ندارد زندگی و معیشت مردم را برای انتخابات به گروگان بگیرد. بگذارید مردم راحت باشند. بگذاریم مردم زندگی کنند و تحریم برداشته شود چون این به نفع انتخابات و به نفع حضور مردم در انتخابات و به نفع همه جناح‌هاست.»

روحانی: چارچوب مذاکرات ما را رهبری روشن کرده است

روحانی یادآور شد: چارچوب مذاکرات ما را رهبری به خوبی و روشنی مشخص کرده و ما در همان چارچوب فعالیت خودمان را انجام می‌دهیم. طرف بدهکار ما عمدتا آمریکاست و اگر آمریکایی‌ها بیایند به تعهدات خودشان عمل کنند و دست از تحریم بردارند خواهند دید که ما هم بعد از راستی‌آزمایی به کلیه تعهدات‌مان بازخواهیم گشت.»

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: «در این مقطع آوردن واکسن خارجی وظیفه ماست و در کنار وزارت بهداشت که وظیفه خود را دارد بخش‌های خصوصی هم اگر می‌توانند در این زمینه آزاد هستند. از طرفی ما همه واکسن‌های داخلی را هم تقویت می‌کنیم، بعضی‌ها می‌گفتند بگذارید فقط روی یک واکسن کار شود ولی ما دیدیم اینها تزاحمی با هم ندارند و پایه‌هایشان با هم متفاوت است و باعث به تاخیر افتادن یکدیگر هم نمی‌شود. پس روی همه واکسن‌ها کار کردیم البته ممکن است واکسن داخلی در تابستان به دست مردم برسد.»

روحانی در بخش پایانی سخنانش به منتقدان و اعضای کابینه خود تاکید کرد: «مسیر ما مسیری است که مردم می‌خواهند. ما منتخب مردم هستیم و حرفمان حرف مردم است. ۲۴ میلیون رای و ۷۳ درصد مردمی که در انتخابات شرکت کردند دارند با رییس‌‌جمهور و دولت حرف می‌زنند پس ما تا لحظه آخر مانند روزهای اول خواست مردم را اجرا می‌کنیم. بعضی‌ها می‌گویند فقط ۱۰۰ و چند روز تا پایان دولت باقی مانده برای ما فرقی نمی‌کند چقدر باقی مانده، چون مثل روز اول کار می‌کنیم و همان طور که تحریم‌ها را در ۱۰۰ روز اول شکاندیم اگر دست ما را باز بگذارید در ۱۰۰ روز آخر هم می‌شکنیم و مشکلی نداریم و این کار را انجام می‌دهیم.»

واعظی: غنی‌سازی ۶۰ درصدی نتیجه اقدامات طرف مقابل است

پس از جلسه هیات دولت، برخی مسوولان دولتی میان خبرنگاران رفتند و به سوالات آنها پاسخ دادند. محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری در حاشیه جلسه هیات دولت در خصوص اعلام خبر غنی‌سازی ۶۰ درصد و پیام آن به دنیا توضیح داد: «در ارتباط با این اقدام طبیعی است که فعالیت‌های هسته‌ای ما ماهیت صلح‌آمیز دارد و هرکدام از این اقداماتی که انجام می‌شود معمول است. یعنی مشخص است که برای چه هدفی داریم آن را انجام می‌دهیم. از سوی دیگر هرچه مذاکرات طولانی می‌شود فشار تحریم بیشتر خواهد شد و با وجود اینکه دولت جدید آمریکا اعلام کرده فشار حداکثری ترامپ شکست خورده اما با حفظ تحریم‌ها نشان می‌دهد همان راه را ادامه می‌دهد.»

رییس دفتر رییس‌جمهوری یادآور شد: «بر این اساس و اینکه ما شاهد یک خرابکاری تروریستی بودیم و بر اساس آنچه که علائم به ما نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی پشت این کار بوده، طبیعی است که آنچه ما تصمیم گرفتیم هم درباره زنجیره IR6 و هم در مورد افزایش غنی‌سازی تا ۶۰ درصد، هر دو نتیجه اقدامات طرف مقابل است.»

توضیحات امیری درباره شکایت نمایندگان از رییس‌جمهوری

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس‌جمهور نیز در حاشیه جلسه روز گذشته هیات دولت، درباره شکایت نمایندگان مجلس از دولت به خاطر ابلاغ نکردن قوانین گفت: «من با حوصله مواضع مجلس را شنیدم. یکی از نمایندگان فهرست ۱۳ فقره قانون را مطرح کرد که رییس‌جمهور آنها را امضا و ابلاغ نکرده و من مفصل درباره هر ۱۳ مورد توضیح دادم.»

معاون پارلمانی رییس‌جمهوری درباره نحوه اقدامات مجلس علیه دولت توضیح داد: «متاسفانه در مجلس یازدهم شاهد موارد دیگری هم هستیم که تعدادی از نمایندگان محترم مجلس درخواست اعمال ماده ۲۳۴ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس را داده‌اند. درست است چنین حکمی در قانون وجود دارد اما اگر نمایندگان در کمیسیون‌ها به دفاعیات و استدلال‌های نمایندگان دولت توجه کنند در مرحله کمیسیون موضوع مختومه می‌شود و نیازی به آمدن به صحن مجلس ندارد. تکرار این موارد هم موجب ناکارآمدی چنین ضمانت‌های اجرایی می‌شود و هم از مدیران و مسوولان سیاسی قدرت ابتکار و خلاقیت را می‌گیرد و مدیران را محافظه‌کار می‌کند. رییس‌جمهور بر تعامل و ارتقای مناسبات دولت و مجلس تاکید دارند و ما هم همین مسیر را طی می‌کنیم.  کشور به وحدت نیاز دارد و مجلس باید به آثار این اقدامات توجه کند.»

اوحدی: ۱۶ هزار نفر از فرزندان شهدا و جانبازان بالای ۷۰ درصد استخدام دولت می‌شوند

سعید اوحدی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در حاشیه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران گفت: براساس احکام برنامه ششم همه فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰درصد باید به استخدام دولت دربیایند. در این آزمون با توجه به دستور ویژه‌ای که آقای رییس‌جمهوری صادر کردند، ۱۶ هزار نفر از این عزیزان به استخدام قطعی در خواهند آمد.»

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: «آزمون یک آزمون عمومی است و سعی کردیم ساده‌ترین روش را برای آزمون انتخاب کنیم.»