جهان صنعت نیوز: پس از قطع یک ساعته‌ اینترنت، سجاد بنابی، عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در توییتر خود نوشت: یکم شهریور ۹۸ ساعت ۱۹:۱۷ دقیقه تا ۲۰:۱۰ شاهد اختلال در ارتباطات بین‌الملل بودیم. این اشکالات به دلیل تنظیم default route از سوی یک تامین‌کننده بین‌الملل و نیز اشکالاتی در تنظیمات گذرگاه بین‌الملل زیرساخت، به وجود آمده است. برای این اختلال پوزش می‌خواهیم.

پس از آن محمدجواد آذری جهرمی نیز در توییتر نوشت: اختلال یک ساعته در اینترنت؛ این‌بار اشتباه از شرکت ارتباطات زیرساخت. «شرمنده آقای وزیر!» گفتن مدیران زیرساخت، به‌ درد مردم نمی‌خورد و مشکل حل نمی‌شود.

باید تنبیه شوند تا حواسشان بیشتر جمع شود: خداحافظ کارانه این ماه هیات مدیره و مدیران مربوطه. اگر چه بسیاری از کاربران توئیتری نیز عنوان کردند که این اختلالات به دلیل تست‌های شبکه ملی اطلاعات است یا اینکه پیش از هرچیز وزیر باید خود را تنبیه کند که مدیریت اشتباهش موجب رخ دادن چنین اشتباهاتی آن‌هم به دفعات شده است.

دلیل اختلال اینترنت شب گذشته

نائب رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت دلیل اختلال در اینترنت شب گذشته را اعلام کرد و گفت: جریمه وزیر ارتباطات اعمال می‌شود.

شب گذشته شبکه اینترنت کشور به مدت یک ساعت با اختلال همراه شد که وزیر ارتباطات در توئیتی اشتباه سهوی شرکت ارتباطات زیرساخت را دلیل این اختلال و قطعی شبکه اینترنت عنوان کرد.

در این باره سجاد بنابی نائب رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در گفتگو با مهر در تشریح مشکل به وجود آمده اظهار کرد: شب گذشته اختلالی در شبکه ارتباطات بین الملل ایجاد شد و یکی از تامین کنندگان اینترنت بین الملل نیز برای گذرگاه بین الملل زیرساخت، تنظیمات مسیریابی پیش فرض (defult route ) را به اشتباه برای ما ارسال کرده بود که به دلیل عدم تنطیمات صحیح، بخش فنی متوجه این اشتباه نشد و کمتر از یک ساعت بخشی از ترافیک شبکه اینترنت کشور با اختلال مواجه شد.

وی با تاکید براینکه این مشکل به دلیل اشتباهات تنظیمات مسیریابی شبکه از سوی بخش فنی شرکت ارتباطات زیرساخت رخ داد، گفت: این مساله باعث شد که حدود ۵۰ درصد ترافیک اینترنت کشور از ساعت ۱۹:۱۷ تا ساعت ۲۰:۱۰ مختل شود که به سرعت این مشکل حل شد و ارتباطات به حالت عادی بازگشت.

بنابی با بیان اینکه هم اکنون اینترنت در کل کشور بدون اختلال برقرار بوده و اختلال فنی به وجود آمده نیز به صورت کامل رفع شده است.

وی در مورد جریمه ای که وزیر ارتباطات بابت این اشتباه سهوی برای مدیران شرکت ارتباطات زیرساخت عنوان کرده است، گفت: همانطور که وزیر ارتباطات اعلام کردند حذف کارانه مدیران شرکت ارتباطات زیرساخت مطرح شده است که این دستور اجرایی می شود.

بیشتر بخوانید...
اپراتورهای اینترنتی فقط ۴۵ روز فرصت دارند

آزمون‌های مضر برای سلامتی بدن

با اینکه کارشناسان معتقدند اختلالات رخ داده برروی اینترنت ممکن است بر اثر اشتباه سهوی بوده باشد اما آن‌ها معتقدند آزمون و خطاهایی که برروی شبکه ملی اطلاعات و جی پی اس ها انجام می‌شود نه تنها اختلالات بسیاری بر روی اینترنت ایجاد می کند بلکه برای سلامت مردم نیز مضر است.

عادل طالبی، کارآفرین در زمینه کسب وکارهای مجازی در گفت و گو با «جهان صنعت نیوز» اظهار کرد: اختلالات اینترنتی که دیشب رخ داده است، احتمالا اشتباه بوده و گفته‌های وزیر ارتباطات درباره آن درست بوده است.

او تاکید کرد: اشتباه در هر شغل و حرفه‌ای رخ می دهد و اصلا بعید نیست اختلالات اینترنتی دیشب نیز در اثر اشتباه صورت گرفته باشد.

طالبی با تاکید بر اینکه بسیاری از آزمایش‌ها و آزمون و خطاهای مربوط به شبکه ملی اطلاعات اختلالاتی در اینترنت کشور ایجاد کرده است بیان کرد: با این‌حال مورد اخیر ممکن است آزمون و خطای شبکه ملی اطلاعات نبوده باشد و دلیل دیگری داشته باشد.

او گفت: یکی از آزمایش‌هایی که این روزها بسیار انجام می‌شود ایجاد اختلال برروی جی پی اس ها است. روز گذشته جی پی اس ها نیز مختل شده بودند و مشخص است که هدفمند بوده است. این اختلالات تعمدا ایجاد می‌شوند. تعمدی که اگر در آینده نیروهای نظامی آمریکا به ایران حمله کنند، سربازان آمریکایی با جی پی اس ها می‌توانند مکان سنجی کنند و اکنون نیز دولت در حال آزمایش ایجاد اختلال بر روی جی پی اس ها برای زمان حمله است.

طالبی افزود: این آزمایش‌ها برای سلامتی مردم مضر است و بهتر است در بیابان و بر روی موش‌ها امتحان کنند. در واقع یکی از روش‌های ایجاد اختلال بر روی جی پی اس ها همان پارازیت‌ها هستند. مشابه همان اتفاقاتی که برای ماهواره‌ها می‌افتند. البته ظاهرا روش دیگری نیز وجود دارد و آن روش انحراف است.

او گفت: با این‌همه وزیر جوان موج سواری را خوب بلد است و رفتارهای پوپولیستی بسیار قوی دارد. او یک تیم روابط عمومی بسیار قوی دارد که عملکرد عالی دارند و هر موج کوچکی که پیدا می‌کنند یک واکنش پوپولیستی در مقابل آن دارند. هوشمندی آذری جهرمی نیز یافتن تیم قوی روابط عمومی است.

۰/۵ ( ۰ نظر )