به گزارش جهان صنعت نیوز: عباس آخوندی تنها نامزد ردصلاحیت شده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری است که در وقت قانونی، ‌به شورای نگهبان اعتراض خود را اعلام کرد و در راستای آن به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نامه‌ای نوشت. ایشان هم بررسی اعتراض عباس آخوندی را به عباسعلی کدخدایی محول کرد که پس از تشکیل جلسه‌ای یک و نیم ساعته در تاریخ هشتم خرداد میان آخوندی و کدخدایی و بیان دلایل ردصلاحیت شدن او و توضیحات آخوندی، مجددا قرار شد شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت آخوندی در جلسه روز چهارشنبه 12 خرداد ماه طرح موضوع کرده و نتیجه را به او ابلاغ کند.

گفتنی است، این اولین‌بار است که شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت یک معترض به این شکل تشکیل جلسه می‌دهد.

به گزارش «جهان‌صنعت» متن نامه عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی و داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری 1400، به این شرح است:

«در این مدت که بحث انتخابات در میان بود، افزون بر دوستی، بیش از گذشته با هم ارتباط فکری برقرار کردیم و درباره ایران و آینده این سرزمین و همبستگی ملی اندیشیدیم. لیکن پس از اعلام نام نامزدهای تایید صلاحیت‌شده در تاریخ 4/3/1400 من تاکنون سخنی آشکارا نگفته‌ام و گروهی پی‌جوی نظرم می‌باشند. از نظر من، پیگیری ننمودن قانونی موضوع عدم احراز صلاحیت، فراتر از یک مساله شخصی است و جفا به شهروندان و سلب یک حق انتخاب از آنان است. از این‌رو، در این مختصر تنها گزارشی از گام‌های قانونی که برداشته‌ام را خدمتتان تقدیم می‌کنم. من همواره به اقدام قانونی ایمان داشته و دارم و در سخت‌ترین شرایط نیز مطالب و خواسته‌هایم را از مجرای قانون پی ‌می‌گیرم.

دوشنبه سوم خردادماه از طریق دوست گرامی جناب آقای دکتر تخشید رییس محترم دانشکده حقوق دانشگاه تهران پیغامی دریافت کردم. پیغام از سوی جناب آقای دکتر کدخدایی عضو محترم شورای نگهبان بود مبنی بر این‌که شورا در مورد صلاحیت من به نتیجه نرسیده ‌است، لذا اگر من تمایل داشته باشم، پیش از اعلام رسمی شورا از نامزدی انصراف دهم. البته من از این کار امتناع کردم و همان شب نامه‌ای را خطاب به حضرت آیت‌الله جنتی نوشتم و صبح فردای آن، برای ایشان ارسال داشتم. در آن نامه نوشتم که من واجد تمام شرایط اثباتی و فاقد تمام شرایط سلبی نامزدی انتخابات رییس‌جمهوری هستم، بنابراین، موضوع عدم احراز صلاحیت از سوی اینجانب مورد قبول نیست و متذکر شدم که اگر بر اثر برخی گزارش‌ها شورا در تردید افتاده ‌است من آمادگی دارم که توضیح‌های لازم را ارائه نمایم. با این وجود، در آن فوریت، شورا از من دعوتی نکرد و در سیاهه‌ نام‌های آگهی‌شده نام من در شمار تاییدشدگان نبود.

با آگهی نام نامزدهای تاییدشده، روز چهارشنبه 5/3/1400 با استناد ‌قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبین ردصلاحیت‌شده در انتخابات مختلف مصوب مجلس در تاریخ 20/7/1378‌و مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 22/8/1378 به این موضوع اعتراض کردم. «به موجب این قانون کلیه مراجع رسیدگی‌کننده صلاحیت داوطلبان در انتخابات مختلف (‌به استثناء انتخابات خبرگان رهبری که  ‌مطابق اصل یکصدوهشتم (108) قانون اساسی خواهد بود) موظفند صرفا براساس مواد قانونی و براساس دلایل و مدارک معتبر که توسط مراکز ‌مسوول قانونی به مراجع اجرایی و نظارتی ارسال شده ‌است، به بررسی صلاحیت داوطلبان بپردازند و چنانچه صلاحیت داوطلبی را رد کردند باید ‌علت ردصلاحیت را به شرح زیر با ذکر مواد قانونی مورد استناد و دلایل مربوط به داوطلب ابلاغ نمایند.» پیشینه را جویا شدم، آگاه گشتم که شورای نگهبان مدعی است که در انتخابات ریاست‌جمهوری صلاحیت کسی را رد نمی‌کند، بلکه احراز نمی‌نماید. بنابراین، مشمول این قانون نیست. ولی، واقعیت آن است که برخی از اعضای محترم شورای نگهبان دقیقا از واژه «ردصلاحیت» استفاده می‌کنند و فراتر آن‌که این سخنان بازی با الفاظ است و نتیجه قهری رد و یا عدم احراز صلاحیت یکی است. از آن گذشته، این قانون تنها انتخابات خبرگان رهبری را مستثنی کرده و اگر مقرر بود که انتخابات ریاست‌جمهوری هم مستثنی باشد، آن را نیز به‌صراحت یاد می‌کرد. به هر روی، پنجشنبه 6/3/1400 موضوع را از جناب آقای دکتر کدخدایی پیگیری کردم و ایشان گفتند که حضرت آیت‌الله جنتی موضوع را برای رسیدگی به ایشان ارجاع داده ‌است. لذا، قرار شد که روز شنبه 8/3/1400 با ایشان ملاقات داشته باشم و ایشان ابهام‌ها را مطرح و توضیح‌های مرا بشنوند.

در روز و ساعت موعود جلسه برگزار شد. ایشان استقبال کردند و صحبت‌مان 5/1 ساعت به‌طول انجامید. بر اساس برخی گزارش‌هایی که به شورای محترم نگهبان ارائه ‌شده ‌بود برخی ابهام‌ها در ذهن تعدادی از اعضای محترم شکل گرفته‌ بود. ایشان موارد را تک‌به‌تک با من مطرح کردند. موارد بسیار پیش‌پاافتاده و از نظر من به‌کلی بی‌مبنا و بی‌اساس بودند. به تمامی آنها پاسخ دادم. در نهایت قرار شد که ایشان موضوع را با اعضای محترم شورا در میان بگذارند و نتیجه را به من بگویند. در آخرین پیگیری که امروز 10/3/1400 از ایشان داشتم، گفتند که موضوع در جلسه روز چهارشنبه شورا 12/3/1400 طرح و نتیجه اعلام خواهد شد.

اینک بیش از هر زمان به صلاحیت خود ایمان دارم و مطمئن هستم که واجد تمام شرایط اثباتی و فاقد تمام شرایط سلبی هستم. امید دارم که شورای نگهبان در بازنگری که انجام می‌دهد ظلمی که از این رهگذر بر من و رای‌دهندگان عزیز رفته را جبران، بخشی از سردی و ناامیدی حاکم بر صحنه انتخابات را کاسته و گامی هرچند کوچک در رقابتی‌شدن شرایط انتخابات 1400 بردارد.»