به گزارش جهان صنعت نیوز: اقتصاد چین پس از تجربه کاهش رشد در مدت مشابه سال گذشته به روند پیوسته بهبودی ادامه داده و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و همچنان به پیشگامی اقتصادهای بزرگ ادامه می دهد.

علاوه بر داده های تولید ناخالص داخلی، سایر شاخص های اقتصادی مهم نیز قابل توجه است همه آنها نشانگر رشد دو رقمی بوده که از آن میان به ویژه عملکرد مصرف چین خیره کننده بوده است.

مجموع خرده فروشی کالاهای مصرفی چین در ماه مارس ۲۰۲۱ /اسفند – فروردین/ ۳۴.۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته که از پیش بینی ۲۸ درصدی بیشتر است.

کارشناسان می گویند این در حالیست که این عملکرد هیچ ارتباطی با تلاش دولت چین برای گسترش تقاضای داخلی و ترویج سیاستهای مصرف ندارد، بلکه بهبود درآمد مردم باعث افزایش پیوسته توان مصرف، و بهبود محیط مصرف باعث تقویت ساکنان شده است.

چین در شرف تبدیل شدن به بزرگترین بازار خرده فروشی کالاهای مصرفی جهان است و بهبود غیرمنتظره آن، به ویژه تقاضای واردات و تقاضای سرمایه گذاری توسط شرکتهای چند ملیتی بی شک سود خوبی برای بهبود اقتصاد جهان به بار خواهد آورد.

نوآوری همیشه یکی از جاذبه های اصلی اقتصاد چین بوده و این دلیل دیگری است که بسیاری از شرکتهای چند ملیتی، چین را انتخاب می کنند.

آمارها نشان می دهد در سه ماهه اول سال جاری روند جدید اقتصادی چین همچنان در حال افزایش بوده است. ارزش افزوده تولید با فناوری پیشرفته و ساخت تجهیزات فوق پیشرفته به ترتیب ۳۱.۲ و ۳۹.۹ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت که هر دو مورد سریعتر از نرخ کلی رشد تمام صنایع پیشرفته بوده است.

بهبود اقتصادی چین از طریق مجاری تجاری و تقاضای چین برای مواد اولیه، کالاهای مصرفی و محصولات نهایی، اثرات مثبتی بر جهان نیز دارد.

در آخرین گزارش پیش بینی اقتصادی که صندوق بین المللی پول منتشر کرده، پیش بینی رشد اقتصادی چین در سال جاری از ۸.۱ درصد قبلی به ۸.۴ درصد افزایش یافته است.

بر اساس نتایج توسعه اقتصادی فعلی چین، منطقی است باور کنیم که دومین اقتصاد بزرگ جهان به بهبود خود ادامه می دهد و در نتیجه بهبود اقتصاد جهانی انرژی مثبت بیشتری به دست خواهد آورد.