به گزارش جهان صنعت نیوز:  سخنگوی جدید شورای نگهبان درباره موضوعات مختلفی از جمله امضا نشدن اعتبارنامه رییسی توسط صادق آملی‌لاریجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، درخواست لاریجانی برای اعلام علنی دلیل ردصلاحیتش، تکذیب هماهنگی مجلس با شورای نگهبان درباره طرح صیانت از فضای مجازی و اصل ۸۵ شدن آن، اصلاح قانون انتخابات و… به خبرنگاران پاسخ داد.

در ابتدای این نشست، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی پیشین شورای نگهبان به منظور خداحافظی و تبریک روز خبرنگار در جمع اهالی رسانه حاضر شد و یاد و خاطره شهدای خبرنگار را گرامی‌ داشت و گفت: «امروز روز سخنگویی دکتر طحان نظیف، سخنگوی جدید شورای نگهبان است. قاعدتا من نباید خدمت شما می‌بودم اما به اصرار دوستان برای عرض سلام و خداحافظی حاضر شدم. از همه دوستان و عزیزان که در این مدت اگر جسارتی از سوی بنده شده، طلب حلالیت می‌کنم. دوره جدید را با دکتر طحان‌نظیف شروع می‌کنید. عزیزی که از بنده شایسته‌تر هستند و خوشحال هستم که ایشان را در این سمت می‌بینم. از همه عزیزان و دوستان و همکاران خودم تشکر می‌کنم. آرزوی موفقیت برای همه دوستان دارم.»

 پس از پایان سخنان کدخدایی، هدیه‌ای از سوی خبرنگاران به رسم یادگاری به سخنگوی پیشین شورای نگهبان داده شد.

در ادامه هادی طحان‌نظیف، سخنگوی جدید شورای نگهبان ضمن تبریک روز خبرنگار از زحمات کدخدایی قدردانی کرد و گفت: «معتقدم ایشان تراز سخنگویی را ارتقا دادند و امیدوارم من هم بتوانم وظایف خود را انجام دهم. تلاش ما این است که در این دوره با ارتباطی دو سویه در خدمت شما باشیم.»

طحان‌نظیف اظهار کرد: «در شورای نگهبان رسانه مستقلی نداریم و امیدواریم شما رسانه‌ها زبان و بیان ما در حوزه‌های مختلف باشید و به شورای نگهبان کمک کنید. در مدتی که به عنوان سخنگوی شورای نگهبان هستم به سوالات اهالی رسانه و مردم شریف ایران پاسخگو خواهم بود و آنچه فعالیت‌های شورای نگهبان است به سمع و نظر رسانه‌ها می‌رسانم.»

او در ابتدا توضیح داد: «با بررسی‌هایی که انجام شد لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده چندباری در تردد بین مجلس و شورای نگهبان بود و در نهایت تبدیل به قانون شد.»

سخنگوی شورای نگهبان افزود: «طرحی که توسط نمایندگان مجلس تدوین شده بود و با بررسی‌هایی که انجام شد این طرح هم خلاف شرع و قانون اساسی شناخته نشد؛ طرح اصلاح موادی از قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌های مردمی بود که این لایحه چند سال قبل تصویب و تبدیل به قانون شده بود، ولی قوانینی برای اجرای این قانون وجود داشت که نمایندگان این طرح را بعد از یکی دو سال اصلاح کردند که این موانع را بردارند و این نیز تبدیل به قانون شد و خلاف شرع و قانون اساسی شناخته نشد.»

او اضافه کرد: «همچنین برخی احکام مربوط به اصلاح ساختار بودجه کل کشور که بین مجلس و شورای نگهبان تردد داشت در نهایت تبدیل به قانون شد.»

** آملی‌لاریجانی اعتبارنامه رییسی را امضا نکرد

در ادامه نشست خبری، سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاران به حواشی مربوط به امضای اعتبارنامه رییسی، پاسخ به درخواست علی لاریجانی و ایراد مجمع به طرح اصلاح قانون انتخابات و… واکنش نشان داد.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امضا نشدن اعتبارنامه رییسی از سوی آملی لاریجانی، خدشه‌ای ایجاد می‌کند؟ توضیح داد: «براساس قانون خدشه‌ای در اعتبارنامه پیش نخواهد آمد. امضای اعتبارنامه در جلسه شورای نگهبان قبل از مراسم تنفیذ برگزار شد؛ طبیعتا اشخاصی که حضور داشتند، اعتبارنامه را امضا کردند.»

سخنگوی شورای نگهبان در تاکید بر این سوال که آیا آیت‌الله لاریجانی اعتبارنامه رییس‌جمهور منتخب را امضا کرده است یا نه؟ گفت: «کسانی که در جلسه قبل از تنفیذ برگزار شد حضور داشتند، اعتبارنامه را امضا کردند اما کسانی که حضور نداشتند طبیعتا امضا نکردند. زمانی بیش از این نبود که ما بتوانیم اعتبارنامه را نگه‌ داریم، باید خدمت مقام معظم رهبری ارسال می‌کردیم.»

** درخواست لاریجانی از شورای نگهبان

یکی دیگر از سوالات خبرنگاران درباره اعلام این خبر بود که شورای نگهبان دلیل ردصلاحیت برخی نامزدهای انتخاباتی را به آنها اعلام کرده است. دراین باره علی لاریجانی، رییس پیشین مجلس در نامه‌ای خطاب به شورای نگهبان از آنها خواست «مهر محرمانه نامه دلیل عدم احراز صلاحیت» او را بردارند تا بتواند «قانونا نامه را برای عموم علنی» کند.

از این رو خبرنگاران درباره این موضوع از طحان نظیف سوال کردند و او پاسخ داد: «مواردی را که آقای لاریجانی درخواست دادند به ایشان منعکس شده است.» طحان‌نظیف در پاسخ به سوالی در رابطه با اعلام دلایل رد صلاحیت به سایر کاندیداها توضیح داد: «بعضی افراد به شورای نگهبان مراجعه کردند و بعضی هم غیر از مراجعه حضوری پاسخ گرفتند و شورای نگهبان هر پاسخی داشته باشد اعلام می‌کند و تا اینجا هم اعلام شده اما این‌که دلیل عدم احراز چه بوده چون رای مخفی بوده ما هم نمی‌دانیم و دلیل عدم اعلام عمومی دلایل رد صلاحیت‌ها نیز این است که منع شرعی و قانونی داریم، نمی‌توانیم آن‌ها را اعلام کنیم.»

سخنگوی جدید شورای نگهبان در ادامه نشست خبری به سوال دیگری درباره تمدید برنامه ششم توسعه و نظر شورای نگهبان در این باره گفت: «من راجع به تمدید برنامه توسعه چیزی نشنیدم و اگر برنامه هفتم بخواهد نوشته شود باید سیاست‌ها از سوی رهبری مشخص شود و لایحه توسط دولت نوشته شود اما شورای نگهبان در ارتباط با نگارش قانون نقشی ندارد و ما این را مخالف استقلال مجلس می‌دانیم.»

** تکذیب هماهنگی مجلس با شورای نگهبان درباره طرح «صیانت از فضای مجازی»

سخنگوی شورای نگهبان درباره «طرح صیانت از فضای مجازی و اصل ۸۵ شدن آن» و ادعای برخی نمایندگان مبنی بر گرفتن نظر مثبت شورای نگهبان درباره طرح فوق، این ادعا را تکذیب کرد و گفت: «هیچ هماهنگی قبلی درباره مصوبات با شورای نگهبان معنا ندارد، چون ما تا آخرین لحظه نمی‌دانیم که چه چیزی توسط مجلس نهایی خواهد شد. تا زمانی که متن نهایی به شورای نگهبان نرسد ما نمی‌توانیم اعلام نظر کنیم.»

طحان نظیف تصریح کرد: «هنوز چیزی تصویب نشده است. برخی موارد بوده که شورای نگهبان حتی ضرورت اصل ۸۵ قانون اساسی را نیز زیر سوال برده است. رعایت حقوق مردم برای ما در شورای نگهبان مهم است.»

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره اختیارات شورای نگهبان تاکید کرد: «ما در شورای نگهبان به دنبال توسعه اختیارات خودمان نیستیم و اختیارات همان چیزی است که ذکر شده، نه بیشتر، نه کمتر. در سال‌های اخیر مجلس به دنبال این بوده است که این اختیارات را ازجمله در بحث انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا توسعه دهد که ما با آن مخالفت کردیم.»

سخنگوی شورای نگهبان افزود: «تبیین نظرات شورای نگهبان و صیانت از جایگاه شورای نگهبان مسیری است که باید پیش ببریم. تلاش این است که این مهم انجام شود. ما در راستای اطلاع‌رسانی شفاف، سریع و بهنگام اقدام می‌کنیم. تلاش ما این است که  مردم را در جریان استدلال‌های شورای نگهبان قرار دهیم یعنی در کنار مصوبات، استدلال‌های شورای نگهبان هم بیان شود.»

** شورای نگهبان نقشی در تدوین اصلاح قانون انتخابات نداشت

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اصلاح قانون انتخابات گفت: «از مجلس انتظار داریم در زمینه اصلاح قانون انتخابات به صورت جامع گام بردارد. البته اشکالی به این اصلاحیه نداشتیم، اما مجمع مواردی را مطرح کرده بود که به مجلس ارسال شد. اصلاح قانون انتخابات دغدغه ما در شورای نگهبان است اما نقشی در تدوین قانون نداریم. این قانون نیازمند اصلاحاتی است.»

طحان نظیف همچنین در ارتباط با پاسخ دبیر اوپک به درخواست صادرات نفت ایران از سوی آیت‌الله جنتی تاکید کرد: «این دیدار به درخواست دبیرکل اوپک انجام شده بود و مسبوق به سابقه است و این دیدار، دیدار خوبی بود، سیاست‌های اقتصادی در اختیار دولت است اما دستگاه‌ها به دولت کمک می‌کنند.»

او در پاسخ به سوال دیگری درباره ایرادات طرح جوانی جمعیت بیان کرد: «نسبت به طرح جوانی جمعیت موافقت‌ها و مخالفت‌های جدی وجود داشت و در شورای نگهبان جلسات بسیاری در این مورد برگزار کردیم و اخیرا ایرادات ما به مجلس منعکس شد و امیدواریم با ابهاماتی که گرفته شد، قانون مفید و موثر در این حوزه محسوب شود.»

سخنگوی جدید شورای نگهبان در ارتباط با مسوولیت سخنگویی یادآور شد: «این مسوولیت دشوار و سنگین است و بنده امیدوارم با کمک‌های شما از عهده مسوولیت برآیم، مسوولیت ما پاسخگویی به شماست و تلاش در دوره جدید این است که مجموعه شورای نگهبان در اطلاع‌رسانی شفاف اقدام کند.»

طحان نظیف در خصوص ایرادات طرح الزام به ثبت اموال غیرمنقول هم گفت: «مشروح ایرادات خدمت شما تقدیم می‌شود؛ یکی از چالش‌های ثبتی، ثبت نشدن اموال غیرمنقول است و برای حل آن باید راهکاری مخالف با شرع و قانون اساسی اتخاذ نکنیم، ما با فراگیری اسناد رسمی موافق هستیم اما باید راهکار جامعی در نظر گرفته شود و ما دغدغه کسانی که این طرح را تهیه کردند ارج می‌نهیم؛ امیدوارم در رفت‌وآمدها به راهکارهای خوبی برسیم.»